سگ شیتزو
سگ شیتزو

سگ شیتزو ( Shih Tzu )  یک سگ پاکوتاه پشمالو است. ملیت اصلی این سگ تبت می باشد و اسم خود نیز در زبان چینی معنی شیر کوچک را می دهد.

دقت داشته باشید که زادگاه اصلی سگ شیتزو به طور قاطع مشخص نیست، ولی نگهداران این سگ اظهار می کنند که شیتزو در تبت پیدا شد و در چین پرورش یافت و به همین خاطر اسم چینی برخود گرفته است.

نژاد سگ شیتزو تریر اصلا خصلت درندگی و وحشی بودن را ندارد، بلکه بسیار دوست داشتنی و مهربان است. این سگ بانمک خانگی جزو نژاد های محبوب و پرطرفدار در دنیا می باشد که قیمت بالایی نیز نسبت به بقیه سگ ها دارد.

شیتزو یک دوست و همدم بازیگوش و پرانرژی برای شما است و همچنین دوست دارد که در طول روز با شما بازی کند و شما را به دنبال خود از این اتاق به آن اتاق بکشد و از این کار بسیار لذت می برد.

در سال های اخیر مربیان زیادی از سرتاسر دنیا روی این سگ سرمایه گذاری کرده اند تا اصلاحاتی را روی نژاد سگ شیتزو انجام دهند. یکی از نقاط ضعف این سگ گوش ندادن به دستورات صاحب خویش است و این نیز بخاطر روح بازیگوشی است که در وجود این سگ قرار دارد.

 

مشخصات و طول عمر سگ شیتزو

محبوبیت#20 : 2017
#20 : 2016
#19 : 2015
نامشیتزو | Shih Tzu
اسم های دیگرChinese Lion Dog, Chrysanthemum Dog
ملیتچین
گروه بندی نژاد(1969:Toy (AKC
(Companion breeds (UKC
اندازه کوچک
نوعبدون تداخلات ژنتیکی | Purebred
طول عمر10 - 16 سال
خصوصیاتفعال
شجاع
دوست داشتنی
آرام
شاد
باهوش
پر از زندگی
برونگرا
بازیگوش
ارتفاعمیانگین ارتفاع این سگ ها در حدود : 20 الی 28 سانتی متر
وزنمیانگین وزن این سگ ها در حدود 4 تا 7 کیلوگرم
رنگ بندیسیاه
آبی
راه راه (خال دار)
طلایی
جگری
سرخ
نقره ای
تعداد بچه زایی2 - 5 توله سگ
قیمت به دلارمیانگین 800$ - 1200$ دلار
توله سگ شیتزو
توله سگ شیتزو

شاید علاقه مند باشید  »  سگ پودل مینیاتوری

 عملکرد و خصوصیات سگ شیتزو

قدرت کنترل خود
مناسب برای آپارتمان
سگ شیتزو برای زندگی های آپارتمانی بسیار مناسب است و این نژاد سگ خانگی در داخل خانه بسیار فعال و شلوغ است. دقت کنید که این سگ نیز هانند اغلب سگ های چینی نسبت به گرمای بیش از حد حساس است.
پارس کردن
تعداد پارس کردن
زیاد
دوستی با گربه
دوستی با بچه
این نژاد سگ برای بچه ها مناسب نیست، دقت کنید که زمانی شما می توانید این سگ را تنها با بچه در یک مگان قرار دهید که آن را از تولگی خودتان پرورش داده و بزرگ کرده باشید. سگ شیتزو با اینکه با دیگر سگ ها و غریبه ها رابطه خوبی دارد ولی ممکن است بخاطر رفتار نامناسب بچه ها به آنها آسیب بزند.
سازگاری با دیگر سگ ها
نیاز به فعالیت
نژاد سگ شیتزو نیاز به تحرک و فعالیت کمی دارد، زیرا این سگ در داخل خانه بسیار فعال و شلوغ است و بخاطر پاکوتاه بودن نیز فعالیت بیش از حد ممکن است که آن را اذیت کند.
نیاز به مراقبت
نیاز به مراقبت زیاد، برای اینکه شما بتوانید زیبایی این سگ کوچولو را حفظ کنید و به آن رسیدگی کنید، باید وقت زیادی را صرف آن کنید. برخی از صاحبان این نژاد سگ گفته اند که ما از مراکزی برای انجام کارهای بهداشتی و نظافتی این سگ کمک می گیریم.
مشکلات سلامتی
قابلیت آلرژی زا دارد.
هوش و وزیرکی
رتبه بندی : #70
بازی کردن
ریزش مو
ریزش مو کم، این نژاد سگ خانگی برای افرادی که نسبت به موهای حیوانات خانگی حساس هستند بسیار مناسب می باشد.
صمیمی بودن با غریبه ها
قدرت یادگیری
تربیت و آموزش سگ شیتزو تاحدودی آسان است. دقت داشته باشید که اولین نکته مهم در تربیت این سگ داشتن پشتکار و مداومت می باشد. و دومین نکته در این امر داشتن اعتماد بنفس و آرامش است زیرا ممکن است که در اوایل از دستورات شما سرپیچی کند.
بهترین زمان برای تربیت این سگ پاکوتاه خانگی زمان توله سگی آن می باشد.
قابلیت سگ تماشاچی

 

تربیت سگ شیتزو

 

تاریخچه سگ شیتزو

سگ شیتزو خوشگل
سگ شیتزو خوشگل

شیتزو یکی از ۱۴ گونه ی سگ هایی است که گذشته ای پر از رمز و راز داشته و قدمت آن با توجه به آثار و نقاشی های باقی مانده از گذشته به دوران کهن باز میگردد.

شیتزو کلمه ای چینی و به معنی شیر کوچک است، سگ شیتزو برخلاف معنی نامش هیچ نشانه ای از خوی درندگی ندارد. سگ شیتزو در میان مردم بیشتر با نام سگ عروسکی معروف است.

این دسته از سگ ها به عنوان سگ های مقدس شناخته می شدند. در قرن ۱۷ این نژاد از وطن خود یعنی رشته کوه های تبت به پِکینگ برده و در آنجا پرورش یافت.

او از نژادهای لهاسا آپسو و پیکینیز حاصل شده است. بعدها شیتزو سگ محبوب امپراتوری های چین شد طوریکه از فروش و هدیه دادن این حیوان به غرب خود داری می کردند.

درباریان چینی نام این حیوان را که در ابتدا سگ تبت بود را به شیتزو تغییردادند. اولین جفت از آن در سال ۱۹۳۰ برای اولین بار توسط خانم برانریگ (همسر سرتیب قرارگاه چین شمالی)، یک جفت شیتزوی نرو ماده از پکینگ به انگلستان برده شدند که در سال ۱۹۴۶ به ثبت رسید.

این سگ ها در کاخ سلطنتی به قدری محبوب شده بودند که هرگونه آزار و اذیت آنها مجازات مرگ را در پی داشت.

 

خصوصیات ظاهری سگ شیتزو

سگ شیتزو می تواند خاکستری، طلایی، سیاه، سفید، قرمز، سفید، سیاه و سفید باشد. از مشخصات ظاهری آنها یک پوزه کوچک و صورت پر مو است.

نژاد شیتزو معمولا بسیار قوی و سالم است که به عنوان سگ کوچولو قدرتمند شناخته شده‌اند. چشم های برجسته و تیره رنگ بزرگی دارند که اکثرا رنگ زیر چشمانشان قهوه‌ای است.

 

شخصیت سگ شیتزو

سگ های شیتزو آفریده شده اند تا همواره شمارا همراهی کنند و همواره با این سبک زندگی می کنند. پس نباید از آنها انتظاراتی همچون نگهبانی بازگرداندن اشیاء پرتاپ شده و یا شکار داشته باشید. هرگز فکر نکنید که سگ شیتزو، تنبل هست، بلکه برعکس بسیار پر شور و باانژی می باشند.

این سگ های بسیار باهوش، با دیدن افراد غریبه در خانه شروع به پارس کردن به سوی آنها می کنند. ولی باگذشت مدتی با محبت هرچه تمام آنها را می پذیرند.

به شدت احساسی هستند و نیاز به توجه دارند طوریکه هرچقدر با آنها مهربان باشید و محبت خود را از او دریغ نکنید همه ی آن انرژی مثبت را به سوی شما بازخواهند گرداند.

سگ شیتزو باوقار، پر جنب و جوش، با هوش، شاد، شیرین و اهل تفریح و بازی بوده و به شدت علاقه دارد تا روی پاهای شما بنشیند. درواقع بیشتر سگی خانگی می باشد و نباید مدت زمان طولانی در بیرون باقی بماند اما پیاده روی روزانه می تواند برای او مناسب باشد.

شاید علاقه مند باشید  »  کتاب تربیت توله سگ

 

وضعیت سلامت سگ شیتزو

سگ شیتزو مودراز
سگ شیتزو مودراز

نژاد سگ های شیتزو معمولا سالم هستند اما مستعد بیماری های احتمالی زیر می باشند:

 • رشد غیرمعمول مفصل ران که میتواند باعث درد و دررفتگی لگنی شود.
 • دررفتگی کشکک زانو بخصوص پاهای عقبی که مفصل زانو به داخل و بیرون حرکت میکند و باعث لنگ زدن می شود.
 • فتق ناف
 • سنگ مثانه
 • عفونت مثانه و مجاری ادراری
 • بیماری (JRD) یک نارسایی ژنتیکی در کلیه ها می باشد که علایم آن: افزایش تشنگی شدید، افزایش دفعات ادرار، کاهش وزن و استفراغ می باشد.
 • شانت پروتوسیستمیک: یک نارسایی مادرزادی است که باعث می شود رگ ها، خون را از مسیری حمل کنند که به سمت کبد فرستاده نشود در نتیجه سم زدایی در خون رخ نمی دهد. بهترین درمان برای این مشکل جراحی می باشد.

 

بیماری های چشم شیتزو

 • کراتیت: تورم قرنیه که باعث زخم قرنیه یا کوری خواهد شد.
 • پروپتوسیس: بیرون زدگی چشم در اثر عواملی همچون ضربه.
 •  دیستیچیاسیس: رشد غیرمعمول مژه ها بر روی لبه ی چشم که باعث ساییدگی آنها برروی قرنیه می شود.
 • تحلیل پیش رفته شبکیه: از بین رفتن سلول های بصری شبکیه که منجر به کوری می شود.

از شایع ترین علایم بیماری های چشمی ریزش شدید اشک و قرمزی در ناحیه چشم می باشد.

به دلیل گوش های آویزان مجرای گوش تبدیل به کانالی تاریک و گرم می شود که محیط خوبی برای رشد عوامل عفونت زا می باشد.لذا باید همواره داخل آنها را تمییز کنید.

 

بیماری آلرژی در سگ شیتزو :

 • حساسیت نسبت به غذا: که با تغییر رژیم غذایی درمان می شود.
 • حساسیت پوستی: می تواند نسبت به حشره کش ها، محل استراحت یا شامپو باشد.
 • حساسیت تنفسی: در اثر تنفس گرد و خاک، گرده گیاهان یا ذرات معلق در هوا باشد که با تغییر شرایط و محیط می تواند برطرف شود.

ممکن است دندان های شیری را با خود داشته باشد که دامپزشک می تواند آنها را با جراحی خارج کند.

برای جلوگیری از مشکلات دهانی  همچون بوی بد دهان و پوسیدگی دندان ها لازم است که دندان ها مرتب مسواک زده شوند.

شاید علاقه مند باشید »  آموزش اصولی معاینه و کمک های اولیه برای سگ و گربه

 

غذای سگ شیتزو

غذای پیشنهادی روزانه: نیم تا یک لیوان غذای خشک با کیفیت در روز برای سگ شیتزو کافی است.

توجه داشته باشید که مقدار تغذیه ی سگ به اندازه، سن، ساختار بدن، سوخت وساز وبه میزان فعالیت آن بستگی دارد.

شایان ذکر است، سگی که فعالیتش زیاد است بیشتر از یک سگ تنبل به غذا نیاز دارد. کیفیت غذا هم خیلی تاثیر گذاراست و هر چه کیفیت بهتر باشد، سگ بیشتر تغذیه میشود.

 

نکاتی مهم در مورد نگهداری سگ شیتزو

این سگ ها نسبت به گرما حساس هستند پس لازم است آنها را در محیطی خنک نگهداری کنید.

کاملا مناسب برای زندگی آپارتمانی می باشند.

باید از همان دوران ابتدایی حیات شروع به اجتماعی کردن آنها بکنید در غیر اینصورت گوشه گیر،ترسو و خجالتی خواهند شد.

بدلیل جثه کوچکی که دارند مستعد آسیب های فیزیکی می باشند . پس مواظب باشید تا از ارتفاعات پرش نکند تا دچار مشکلاتی همچون دررفتگی ها و شکستگی ها نشود.

سگ های شیتزو معمولا زیاد خرابکاری می کنند (دسشویی کردن در محیط خانه) برای جلوگیری از این اتفاقات باید آنها را از ابتدایی ترین دوران اموزش دهید.

شست و شوی مداوم و برس کشیدن روزانه موها برای جلوگیری از گره خوردن موها لازم است.

در سن ۱۰ تا ۱۲ ماهگی پوشش پرزهای بچگی  شیتزو به پوشش ابریشمی بزرگسالی تبدیل می شود که در این میان ریزش مو شدید خواهد شد اما با گذشت این مدت  (۳ ماه) ریزش مو به شدت کاهش خواهد یافت و خیلی کم با ریزش مو مواجه خواهید شد

همراه بسیار مناسبی برای فرزندان شما خواهد بود و با سایر حیوانات بدلیل شخصیت مهربانش خیلی سریع کنار خواهد آمد.(به فرزندانتان در مورد دست زدن به چشم ها شیتزو آموزش دهید چون به شدت اسیب پذیر هستند)

گونه های شیتزو امپریال یا تیکاپ وجود خارجی ندارند و فقط یک سری اسم تجاری می باشند که پرورش دهنده گان برروی شیتزوی خیلی کوچک یا خیلی بزرگ گذاشته اند.

شیتزو ها با خس خس کردن نفس کشیده، خروپف کرده و مستعد مشکلات دهانی می باشند.

شیتزواز بهترین نژادهای سگ برای آموزش است. او دستورهای جدید را از تمام نژادهای دیگر سریعتر می‌آموزد. شما باید دقت و صبر بیشتری در هنگام آموزش او خرج کنید.

 

برای دانلود کتاب تربیت توله سگ (بخش اول) و استاد شدن در تربیت توله سگ حتما این کتاب را مطالعه کنید. برای دانلود و مطالعه کتاب روی متن رنگی بالا کلیک کنید.

 

منیع : PetWave

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
سگ شیتزو
موضوع مقاله
سگ شیتزو
توضیحات کوتاه
سگ شیتزو تریر جزو سگ های عروسکی مودراز خانگی می باشد که شخصیت جالبی دارد. این نژاد سگ قیمت بالایی در ایران دارد. نژاد کراس این سگ ها دورگه می باشند.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

91 دیدگاه ها

   • سلام ، من در آینده میخوام یک سگ شیتزو کراس بخرم البته خریدمش و در دو روز دیگه میگیرمش ، فقط پدرم میگه اگه کف زمین دستشویی کنه عصبانی میشه من چی کار کنم ؟ راه حل پیشنهاد میکنین، چون سگی که مورد نظرمه هنوز راه رفتن رو به خوبی یاد نگرفته و اینکه میترسم گاز بگیره، گاز گرفتنش درد خیلی داره ؟و من داخل جنوب هستم توی شهرستان بوشهر برای این این هوا مشکلی نداره ؟حدود چه درجه هایی باید مکان زندگیش باشه ؟خیلی ممنون می‌شم پاسخ بدهید 🌹🌹🌹🌹

    • سلام عزیزم

     من یه سگ شیتزو دارم من خودم دوازده سالمه و پدر منم خوشش نمیاد البته رو زمین کرده ولی باز خوشش نمیاد شما باید اموزش جای دسشویی رو از اپ های مثل یوتیوب یا اپارات ببینی ولی زمان یادگیریش چون طول میکشه دو راه هست که روزمین نکنه یک یک پارک سگ تهیه کنید و یه سینی ادرار پد ادرار توی پارک فقط یه جای خواب بزارید و یدونه سینی هیچ فضای دیگه ای نداشته باشه و روی پد قطره ادرار بریزید و یکم روی پنبه و بزارید سگ بو کنه تا جاش رو پیدا کنه اگه روی پد ها کرد تشویقش کنید و کم کم پد ها رو بردارید تا فقط سینی بمونه حالا هرجا سینی رو ببرید میره اونجا کارش رو میکنه راه دوم اینکه از پت شاپ براش پوشک مخصوص بگیرید ولی این کار کمکی به یادگیریش نمیکنه

    • سلام من یک شیتزو کراس نر دارم ۳ ماهش هستش اگه می خواین سگتون حتی ۱ بار رو زمین ادرار نکنه باید پارک مخصوص سگ رو داشته باشید و سگتون رو داخل پارک بزارید و وقتی سگتو ادرار کرد به اون تشویقی بدید و بیاریدش بیرون و باهاش بازی کنید و بعد از ۱۵ دقیقه دوباره بزارید داخل پارک‌. و اگه نمی خواین سگتون گازتون بگیره باید هر وقتی که گاز گرفت تو چشماش نگاه کنید و بگید گاز نه و کم کم سگتون یاد می گیره که گاز نگیره. سگ های شیتزو سگ هایی گرمایی هستند که باید اگر در کشور های گرمی هستین باید داخل خونه کولر گازی داشته باشید.

  • ببخشید سگ قبلی من شیتزو خالص بود شبانه وقتی میخواست بخوابه (تو راه رو دور از اتاق های ما میخوابید) کلی پارس میکرد و سر و صدا میکرد حتی ما ی تایم گذاشته بودیم ک هر ده مین یک بار بهش سر بزنیم تا ببینیم چرا پارس میکنه نوازشش میکردیم ت خونه میچرخوندیمش بازی میکردیم دستورایی ک بلد بود تمیرین میکردیممم همه کار! ولی تا ما اونو دوباره سرجاش میذاشتیم تا بخوابه شروع ب سر و صدا میکرد*فقط شب ها* من میگم ممکنه سگ ها از تاریکی. بترسن؟ چون خودتونم گفته بودین ک سگ نگهبان نیستن و …
   نمیدونم ب همین دلیل ما واگذارش کردیم میشه بگید چرا سگم شبانه پارس میکرد،خیلی ممنون اقای رحیمی😊

   • سلام نگار خانوم
    اینکه شب ها سگ شما زیاد پارس می کرد.
    میتونه دلایل مختلفی داشته باشه.
    اول اینکه سگتون در طول روز فعالیت و بازگوشی کافی نداشته و شب ها بی قرار می شد و دوست داشت بازی کنه.
    دوم اینکه درمحلی که واس سگتون آماده کرده بودین شبا بخوابه چیزی بود که باعث حواس پرتی اون می شد و واس اون غیر نرمال بود (لامپ حیاط پشتی – عروسک – صدای ساعت و…)
    ودلیل دیگری که واس این پارس کردن ها میتونیم در نظر بگیریم این است که سگ شما دچار افسردگی شده بود.
    و متاسفانه بعضی سگ ها به دلیل عدم آموزش صحیح از تاریکی می ترسن و احساس نامنی می کنند .
    اینکه محل خواب سگ شما بهش آرامش بده خیلی مهم هستش.

   • سلام مینا جان

    منم سگم شیتزو و وقتی میزارمش تو جاش لج میگیره و گریه میکنه ولی اگه باهاش بازی بکنم انرژیش تموم بشه راحت میگیره میخوابه و اگه دیدید بازم پارس میکنه کاریش نداشته باشید خودش خسته میشه و میخوابه

  • سلام من قصد دارم یه شیتزو دوماهه بگیرم ولی نگران هزینه هاشم ممنون میشم اگ بگید تقریبا هزینه های ماهانش چقدره؟؟

 1. بادرود.خسته‌نباشید…شیتزودارم نزدیک به‌دوسال سن‌داره.ماده است…هیچ علامت‌واشتیاقی‌برای فَل‌شدن(جفت‌گیری)نشون نمیده……وزن‌هشت‌کیلو‌…خواهش‌میکنم راهنماییم کنید…باآرزوی موفقیت‌شما،،،،،سپاسگذارم

  • سلام آقای امیرناری عزیز
   علت اینکه شیتزو متمایل به جفت گیری نیست ممکنه ۳ دلیل داشته باشد.
   ارثی
   محیطی
   مشکل در ناحیه جنسی

   یکی اینکه ممکنه مشکل ارثی داشته باشد
   دوم اینکه ممکنه محیطی شما اونو نگهداری می کنید مناسب نباشه
   و سوم اینکه میتونه مشکلاتی در ناحیه جنسی داشته باشد که باعث اذیت سگ شما بشود و توصیه می کنم از نزدیک با یک دامپزشک مشاوره بگیرید.

 2. سلام اگر توله سگ شیتزو کراس رو ۳یا ۴روز حمام کنیم چه اشکالی داره واگر هرروز غذاش بال وگردن مرغ آب پز باشه خوب هست یا خیر ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  • در پاسخ سوالتون باید بگم که حمام کردن شیتزو هفتگی یک بار عادیه اما نرمالش اینه که هر وقت سگ شما کثیف شد و شما احساس کردید که برای سلامتی خودش و شما نیاز به حمام داره ، هیچ اشکالی نداره که ببرینش حموم ولی سعی کنید زیاده روی نکنید که باعث ایجاد روماتیسم در سگتون میشه.
   در مورد غذا هم بهتره نگران نباشید
   شیتزو جزو سگهای خانگی است که تقریبا تو اغلب نکات جهان صاحب خانه از غذایی که خودش میخوره به سگش میده و شیتزو هم تقرییبا همینطوریه.
   در آینده نزدیک حتما یک مقاله در مورد تغذیه سگ ها خواهم نوشت.
   سپاسگذارم

  • من سگم شیتزو ولی باید هر دو هفته یا یک ماه یک بار هموم شه و بهتر بجای گردن بال مرغ سینه مرغ و هویج سیبزمینی پخته بدید و بیسکوییت مخصوص ولی اگه سگتون نوزاد بهش شیر خشک بدید

  • سلام مهدی جان
   خیلی خوشحال شدم که تونستم با نوشته هام کمکی به شما کرده باشم.
   ممنون از اینکه سایت ما را برای مطالعه انتخاب کردید.

    • سلام داوود عزیز
     بله چشم به نقطه خوبی اشاره کردین
     ما سعی خواهیم کرد که آموزش دستشویی به سگ را در قالب یک مقاله درست حسابی برای شما آماده کنیم
     سپاسگذاریم

 3. سلام سگ من شیترو تریر است زیاد بازی گوش نیست با توپ و اسباب بازی اصلا بازی نمیکنه چیکار کنم که بازی گوش بشه لطفا توضیح دهید

  • سلم آرتین جان
   من توصیه می کنم که در ابتدای کار حتما به یک دامپزشک مجرب مراجعه کنید
   کم انرژی بودن سگ شیتزو به دلایل مختلفی میتواند بستگی دارد

   • سلام من سگ شیتزو دارم ۱۴ ماهشه نر هستش رفتار های شبیه به جفت گیری از خودش نشون میده بیشتر میچسبه به پاهای افراد بنظر شما راه حلی برای این موضوع وجود داره؟

 4. سلام و خسته نباشید خدمت اقا میلاد. من یه سگ شیتزو تریر دارم کا سه ماهش از یه ماهگی پیش من بود خیلی پارس میکرد به خاط. همین گذاشتمش بالا پشت بوم خونمون الان نزدیک یه هفتس که بالاست من من کلا درردز ۹۰ دقیقه پیششم ۴۵ دقیقه بازی هرشیش ساعت یه بار بهش غذامیدم تا وقتی دوماه و نیمش بود شیرمخصوص ولی الان غذاهای خومون و اینکه سگم نر الان جدیدا یکمی لاغر شده وقتی من و میبینی پارس میکنه ازدذوق دستمو گاز میگیره میخام بیام پاچه شلوترمو میگیره به نظر شما دچار افسردگی شده من روزی سه بار بهش غذتمیدم ویه ربع باتوجه به هروعده غذایی پیشش وای میستم و ۴۵ دقیقه درروز بازی میکنم بقیه روز تنهاست یه توپ پیشش گذاشتم زیاد وقتی تنهاهست علاقه نداره دوست داره پیشش باشم باهاش باتوپ بازی کنم وقتی که میارمش از تو جاش بیرون کل فضاش فضای بازی هست حدود یکی دومتر بعد یه فچقفس داره شب ها میخوابه وقتی از توجاش مبارم بیرون در عرض ده دقیقه سه بار ادرار میکنه این یعنی چی مشکل چیه ؟. یعنی دچار افسردگی شده باتوجه به اینکه یه مقدار خیلی کم لاغد شد این و هم بگم که من واکسنشو هنوز نزدم قرار تا یکی دوروز اینده بزتم

  • سلام آیناز خانم
   با توجه به تعریفی که شما از سگتون کردید
   بله سگ شما به احتمال زیاد دچار افسردگی و استرس شده است.
   خب حالا کار درستی نیست که سگتون رو تنها بالای پشت بوم نگهداری کنید، و هر روز یه تایم خاصی اجازه بدی بیاد بین آدم ها و طبیعت رو ببینه و بازی کنه.
   اغلب افرادی که سگ شیتزو دارن داخل خونه نگهداری می کنند
   یعنی در حالت کلی هم که گفتم سگ شیتزو یک سگ خانگی است و باید داخل خانه نگهداری شود.
   دوست داره که کنار صاحبش باشه و بهش توجه بشه دست نداره بذاریش پشت بوم و روزی سه بار بری بهش غذا بدی
   سگ نگهبان نیست که ،
   البته همه ی سگ ها فرقی نمی کنه چه نژآد داشته باشند
   دوست دارند که کنار صاحب خودشون باشند و مورد توجه قرار بگیرند.

 5. سلام من نژاد شیتزو دارم روی بدن وزیر شکم وکشاله پاها جوشهای ریز میزنه کلی غذاها رو عوض کردیم هیچ چیزی به غیر از غذای خشک نمیدیم ولی بیشتر شده چندین دکتر عوض کردیم نتیجه گرفته نشده لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام جناب علی بابا پور
   اینکه پت شما در کشاله ران و زیر شکم جوش میزنه چند دلیل میتونه داشته باشه
   ۱- احتمالا به تغذیه ای که داره حساسیت داره
   ۲ – محیط نگهداری سگ رو تمیز کنید و از تمیز بودن محیط اطمینان داشته باشید
   ۳-برای شستن و حمام بردن سگتون از شامپوهای مخصوص استفاده کنید
   ۴- اجازه ندین موهاش زیاد بلند بشه
   ۵- به نظافت سگتون خوب برسید حداقل هفتگی یکبار

   امیدوارم که بتونم شما را راهنمایی کنم.

 6. با سلام سگ بنده سه ماهه هست شیتزوکراس نر ،حدود یک ماهه در زیر شکمش لک قهوه ای در چندین فقط به تعداد زیاد زده ، دامپزشکی نشون دادم گفت چیزی نیس ولی خودم نگرانم از چی میتونه باشه.ممنون راهنمایی کنید

  • سلام وحید جان
   وجود خال های قهوه ای رنگ در زیر شکم سگ شیتزو در دوران بلوغ کاملا طبیعی است و این خال ها از مکانیسم بدنی سگتون تو اون دوره بوجود میاد که به مرور زمان و با بزرگتر شدن سگتون از بین میرود.
   فقط در مورد نظافت سگتون دقت لازم را داشته باشید.

   • سلام ، سپاس فراوان بابت وقتی که میگذارین واسه اطلاعات و پاسخگویی، جناب رحیمی اگه بخوام ی کتاب پیرامون نگهداری و اصول تربیت صحیح سگ شیتزو کراس مطالعه کنم ، آیا چیزی مد نظر شما بزرگوار هست ؟ممنون میشم درصورت امکان پاسخ فرمایید .

    • سلام جناب محمدی
     من به دلایل متعددی از کتاب های آموزشی فارسی در این زمینه مطالعه نمی کنم و اصلا آشنایی نیز ندارم.
     ولی من توصیه می کنم که در صورت مقدور بودن حتما از سایت های معتبر خارجی و ویدیو های آموزشی یوتیوب استفاده کنید.
     مطمئن باشید که نتیجه بهتری خواهید گرفت

     • سلام وقتتون بخیر سگ من شیتزو سوپر فلت هست نزدیک ۴ ماهشه،هر موقع بخوام با دادن تشویقی تربیتش کنم اونقدر بی قراری میکنه برای غذا که گاهی دستمو هم گاز میگیره! روزی ۲بار بعش غذا میدم آیا این مقدار کمه؟
      یه مشکل دیگه هم که داره جای ادرارشو بلده ظرف ادرار و پد گوشه ی پارکش گذاشتم اونجا ادرار میکنه اما مدفوعش همیشه پخشه توی کل پارک،خیلی اذیت میشم برای تمیز کردنش چی کارش کنم یاد بگیره جای مدفوعشو؟
      ممنون میشم اگر کمکم کنین

     • سلام مهسا خانوم
      سگ شیتزو شما الان سنش پایینه و بهترین زمان برای آموزشش هست.
      در ابتدای آموزش ممکن است که شما یکم اذیت بشین ولی در صورت ادامه دادن مطمئنن خیلی بهتر خواهید شد و سگتون نیز یواش یواش به شما اعتماد میکنه و گفته های شما رو عملی خواهد کرد.
      و اینکه شما روزی دوبار بهش غذا میدین واس سگتون بسیار کمه شما باید روزی واس شیتزو تا ۶ ماهگی ۴ وعده غذایی داشته باشید.
      واینکه جای ادار و مدفوعشو بلد نیست کاملا عادی هست و شما باید این نکات رو آموزش بدین و نحوه تشویقی دادن رو بلد باشین.
      من سعی می کنم در این مورد محتوای بیشتری را تولید بکنم.

    • سلام دکتر خسته نباشید.خواستم ببینم من میخوام سگ شیتزو تریر بخرم با خرگوش لوپ کنار میاد؟سگ نر هستش خرگوشمم نر هستش.و صاحبش میگه من علائم مشکوک توش ندیدم و تا بحال دامپزشکی نبردتش و حتی واکسن هم نزده ولی من عاشق اون سگ شدم.به نظرتون من این سگ رو بخرم یا میتونه بهم بیماری منتقل کنه؟از خریدش صرف نظر کنم یا نه؟

     • سلام خانم باران قبل از خرید سگ حتما با یک دامپزشک در این زمینه مشورت کنید و بعدشم حتما واکسن های لازم را بزنید واس سگتون

 7. من میخواهم سگ بخرم و من در خانه ی آپارتمانی زندگی میکنم واگر سگ شیتزو برای خانه ی آپارتمانی مناسب است لطفاً کمکم کنید ممنون میشم

 8. آقامیلادعزیز،،،،من‌ازراهنماییهای شما خیلی استفاده کردم….شما انسان‌بزرگواری‌هستین،،که‌دراین هنگام‌که حیوان‌آزاری‌بطوربیسابقه‌ای زیادشده،،،وقت میگذاریدو بمردم درمورد‌ حیواناتشان،،کمک‌و‌راهنمایی میکنید….امیدوارم همیشه در زندگیتان،،موفق‌وپیروز‌و کامیاب باشید‌و آرزومندِ سلامتی‌وعاقبت بخیریِ شما هستم…

  • سلام جناب ناری عزیز
   خیلی خوشحال شدم که تونستم به شما و به تمام هاپ میویی های عزیز کمک کنم.
   امیدوارم که با این علم اندکم بتونم مفید واقع بشم.

 9. سلام من یه سگ شیتزو کراس ۲ماهه دارم که خیلی پر انرژی و من ام کله روز رو باهاش بازی میکنم ولی شبا اصلا نمیخابه و تا صب سروصدا میکنه یا پارس میکنه میشه راهنماییم کنید

  • سلام محدثه خانوم
   حالا این پاسخ یکی از مخاطب های دیگمون بود که همین مشکل شمارو داشتن.
   امیدوارم که برای شما هم مفید باشه.
   اینکه شب ها سگ شما زیاد پارس می کرد.
   میتونه دلایل مختلفی داشته باشه.
   اول اینکه سگتون در طول روز فعالیت و بازگوشی کافی نداشته و شب ها بی قرار می شد و دوست داشت بازی کنه.
   دوم اینکه درمحلی که واس سگتون آماده کرده بودین شبا بخوابه چیزی بود که باعث حواس پرتی اون می شد و واس اون غیر نرمال بود (لامپ حیاط پشتی – عروسک – صدای ساعت و…)
   ودلیل دیگری که واس این پارس کردن ها میتونیم در نظر بگیریم این است که سگ شما دچار افسردگی شده .
   و متاسفانه بعضی سگ ها به دلیل عدم آموزش صحیح از تاریکی می ترسن و احساس نامنی می کنند .
   اینکه محل خواب سگ شما بهش آرامش بده خیلی مهم هستش.
   حالا من توصیه می کنم از خانه های آماده که مخصوص سگ های خانگی است برای این ققضیه استفاده کنید و یک برنامه منظمی برای خواب سگتون داشته باشید و اینکه فضا و محیط خواب سگتون رو تغییر ندین اجازه بدین به خونش عادت بکنه.

 10. سلام ایا سفت بغل کردن و فشار دادن سگ شیتزو موجب مشکل قلبی او خواهد شد؟توله سگ یکساله ما دچار مشکل قلبی شد دامپزشک گفتن اب اورده قلبش ممکنه از فشار وارده یا بیرون نبردنش باشه شما چه نظری دارین

  • سلام بهاره خانوم
   اینکه تو قلب سگ شما آب جمع شده می تونه دلایل بسیار زیادی داشته باشد.
   از نشانه های این بیماری:
   استفراغ
   ضغف جسمانی
   بی اشتهایی
   سرفه
   مشکل در نفس کشیدن
   کاهش وزن
   و…

   حالا دلایلی که احتمال دارد چنین مشکلاتی را پیش بیاره
   مشکلات ژنتیکی
   مشکلات تغذیه ای (سدیم زیاد)
   بیماری های عفونی
   اختلالات دهلیزی بطنی
   تومور
   و…
   و اینکه با بغل کردن باعث جمع شدن آب در قلب سگ شود اصلا اطلاعاتی در این زمینه ندارم
   لینک یک مقاله خارجی رو نیز براتون قرار میدم که مطالعه کنید حتما برای شما مفید خواهد بود
   https://wagwalking.com/condition/fluid-buildup-in-the-sac-surrounding-the-heart

 11. سلام جناب آقای رحیمی نازنین.سپاسگزارم برای اینهمه توجه و لطفتون .
  من یه شیتزو کراس ماده یکسال ونیمه دارم.اشتهاش به غذا زیاده یعنی اگردر روز چهاروعده غذا بخوره بازهم اشتها برای خوردن داره.وهمینطور اجابت مزاجش.تقریبا بعد ازده دقیقه شکمش کار میکنه و حتی در طول شب.که این برای من خسته کننده س و درضمن خیلی روده های تحریک پذیری داره و زود اسهال میگیره.و مشکل دیگه ای که داره خیلی زیاد خودشو لیس میزنه بخصوص ناحیه تناسلیشو. و مواقعی که هیجان زده میشه شروع به گرفتن گاز از بدن خودش میشه و خیلی تمایل داره منو هم گازبگیره،البته نه خیلی محکم.این چند مورد واقعا برای من آزار دهنده هستن.قبلا از راهنمائیتون سپاسگزارم

  • سلام نرگس خانم
   اینکه سگ های هر کدوم خصوصیات متفاوتی دارند ممکنه نیاز غذایی متفاوتی نیز داشته باشند.
   در حالت نرمال ۴ عده غذایی کاملا نرمال است ولی توصیه می کنم که اگر مایل باشید میتونید یک برنامه غذایی واس سگتون خریداری کنید تا به طور کامل شما رو در این زمینه راهنمایی کنه که چه غذایی و چقدر به سگتون بدین.
   اینکه زیاد خودشو لیس میزنه میتونه دلایل مختلفی داشته باشه.
   اول اینکه میتونه مشکل تربیتی داشته باشه
   دوم اینکه میتونه استرس داشته باشه
   و دوست داره پوست خودشو تمیز کنه و …

 12. چقدر محتوای خوبی دارین بسیار استفاده کردم
  بسیار تشکر می کنم که به تمامی سوالات دوستان پاسخ گو هستین خیلی ممنون

 13. سلام اقای رحیمی واقعا از متن خوبتون سپاسگزارم من یه شیتسو دارم که ۱ سالشه تقریباو مردومک چشش قرمزه و بسیار بازی گوش میخواستم بدون بده مثلا تو تاریکی چشاش قرمزه و بعضی نوقع ها انعکاس میگیره تو روز قرمز میشه میخواستم بدونم چرا و اینکه چه موقع باید جفت گیری کنه شیتسوی من نر هستش و میخواستم بدونم برای راحتیش چه چیز هایی باید فراهم کنم

  • سلام امیر حسین جان
   حالا در مورد انعکاس چشم سگ لازم نیس زیاد نگران باشی
   خب برای راحتی هم همانطوری که در مقاله نوشتم
   سعی کن نیازهاشو رفع کنی
   مثل حمام – گرفتن ناخن تمیز کردن گوش و چشم
   فعالیت و پیاده روی روزانه – بازیگوشی
   تغذیه مناسب به مقدار مناسب
   داشتن مکانی تمیز و با دمای مناسب و…

 14. سلام .من یک‌هفته میشه که یک شیتزو نر ۸ هفته ای را خریدم .دو روز پیش گوشه چشمش بیرون زده بود که بهش میگن cherry eye بردیمش دکتر و قطره ریخت و با پنس جاش انداخت ولی امشب دوباره بیرون زده غده اشکش .میترسم عملش کنیم بازم دچار بشه یا اون یکی چشمش هم اینجور بشه میگید چکار کنیم ؟ مشکل دیگه همون که گفتی د برای آموزشش هست که زمان بره.و اینکه دو تا دختر ۹ و ۷ ساله دارم که خیلی دوست دارن این سگ را و بازی کردن باهاش را ولی این سگ همش دست و پا و پاچه شلوار بچه ها را میگیره.خیلی یکجورایی بلند میگم که نکنه یا میگیرمش و تو خونش میزارم و درش را قفل میکنم البته قفسه و ما را میبینه .ممکنه بخواد همیشه بچه ها را گا ز بگیره؟ چون من واقعا دنبال یک سگ تربیت پذیر و دوست با بچه ها بودم ولی متاسفانه قبل از خرید توی نت نگشتم تا خصوصیاتش را بخونم .شما میگید برای مشکل چشم و گاز گرفتنش چکار کنم درست بشو هست یا نه ؟

  • سلام شیرین خانم
   مشکل چشمش رو دامپزشک ها بهتر از من می تونند راهنماییتون کنند چون تخصصی در اون زمینه ندارم.
   ولی در مورد گاز گرفتن
   گرفتن پاچه شلوار بچه هاتون قصد اذیت کردن آنها نیست شیتزو با این کار با اونها بازی می کنه و نگران آسیب زدن به بچه هاتون نباشید.
   ابتدا به بچه های خودتون یاد بدین که چطوری با سگ رفتار کنند و باعث نشند که سگ اذیت بشه و دچار سردرگمی بشه.
   توصیه می کنم هیچ وقت سگ رو با اسباب بازی و یک ربات اشتباه نگیرید.
   شیتزو در کل سگ خانگی بازیگوشی است

 15. سلام من یک شیتزو کراس یک ماه و نیمه دارم هر کاری میکنم یک وعده غذای خشک بخوره قبول نمی کنه به جز شیر هیچی نمی خوره در طول روز هم ۵ وعده شیر میخوره می خواستم ببینم مشکلی نداره؟

  • نه جای نگرانی نیست
   غعلا شیر وعده غذایی سگتون رو کامل میکنه ولی یه مدت بعد خودش تمایل به غذای خشک پیدا خواهد کرد

 16. سلام من تاالان سه یا چهار پت تو خونه داشتم الان چند وقتیه پت شیتزو دارم و به شدت مهربون و دوست داشتنی و وابستگی شدید بهش پیدا کردم

 17. سلام
  سه سال پیش سه یا چهار پت داشتم
  اماالان مدتیه یه پت شیتزو خریدم و‌واقعا مهربون و دوست داشتنیه وب شدت وابستگی بهش دارم

 18. سلام .ممنون از اطلاعات عالیتون و راهنمایی هاتون
  من یه سگ شیتزو ۴ ماهه دارم یه ماهه دارمش تو خونه جیش میکرد و موقع غذا خوردن ما زیاد پارس میکرد با پارک محدودش کردم تا فقط سر جای مخصوصش جیش کنه و به پارس هاش بی توجهی کردم آیا کار درستی انجام دادم؟ و اینکه آیا میشه همیشه بزارم تو پارک و محدود باشه و فقط ساعتهایی در روز بیارم بیرون باهاش بازی کنم یا ببرمش بیرون؟

  • سلام مریم خانم
   در مورد پارس های زیادی که داره اره بی توجهی و عدم نشان دادن عکس العمل کار درستی هستش
   ولی همیشه تو پارک باشه نه
   مورد تایید من نیست و نژاد سگ شیتزو جزو نژاد های خانگی هستش که باید داخل خانه زندگی آزادی داشته باشد
   سعی کنید تربیتش کنید

  • سلام مجتبی جان
   همه سگها گاز گرفتن رو دوست دارند.
   توصیه می کنم از اسباب بازی های مخصوصی که برای گاز گرفتن سگ ها است استفاده کنید.

 19. سلام من پرستارم دنبال یه سگ خوب برا نگهداری هستم و تنها هم زندگی میکنم . و بعضی شبا که شیفت هستم قطعا سگم تنها میمونه به نظر شما چه سگی بگیرم ؟

 20. سلام وقت بخير
  من يك سگ ۵۵ روزه شيتزو كراس دارم
  خيلي بازي گوشي ميكنه اصلا به حرف گوش نميده مثلا واسه ادراش پد مخصوص گرفتم كه ادرار كنه با دندوناش كل پد رو در مياره به جاي اينكه روي اون ادرار كنه
  واسش عروسك دندوني گرفتم اصلا سمتشون نميره فقط همه چيز رو با دندون ميگيره
  بهش هم خيلي ميگم نكن،اينجا دستشويي نكن،با اون بازي نكن اما تا ي جايي فايده نداره

  • سلام ایدا خانم
   سگ ۵۵ روزه به دلیل اینکه هنوز با محیط بیرون و شما آشنایی نداره در حال حاضر در حال تجربه کردن است که توصیه می کنم در آموزشش یکم پشتکار داشته باشید .
   حتما با بزرگ شدن رفتار و خصوصیات خود را کسب خواهد کرد.

  • سلام ممنون بخاطر مطلب مفیدتون
   من یه شیتزو نر ۴ماهه دارم که ده روزه خریدمش واسه دسشویی کردن ۵دقیقه بعد از غذا حتما باید ببرمش باغچه تا دسشویی کنه میخوام بدونم چطور بهش آموزش بدم رو خاکی که واسش خریدم کارشو انجام بده؟روزانه یک ران کامل مرغ رو تو چند وعده بهش میدم در کنارش هم چند دونه غذایی سگ که عادت کنه ولی بازم همیشه گشنه هست میشه بگید چه غذاهای میشه بهش داد جز مرغ

 21. باسلام وقتتون بخیر من یک سگ شیتزو تریر ماده دارم حدودا۹ماه دارهو از۵ماهگی شروع به مدفوع خواری کرده بهش می گیم اینکار نکنه یا حتی چند بار تنبیهش کردیم ولی بازم دستشویی شو می خوره به نظر شما چیکار کنم؟
  خیلی لجباز موقعی تو لونش هست دستشویی نمی کنه خودشو نگه می داره بعد موقعی که از تو لونش می یاریمش بیرون روی فرشامون دستشویی می کنه چیکارکنم؟
  خیلی پرجنب وجوش یکجا نمی مونه بازی کنه هی میره دورو بر می چرخه اجازه اینکه بهش اموزش بدیمم نمی ده چی کار کنم ؟
  بعد به خاطر این کاراش مامان بابام می خوان بفروشنش از نظر شما که تخصص دارین من چیکار کنم؟

  • سلام فرناز خانم پت شما باید توسط یک دامپزشک از نزدیک معاینه بشه و آموش های لازم به شما داده بشه

 22. سلام
  اول بگم بسیار ممنون از اطلاعات و وقتی که اختصاص میدید
  من یه توله شیتزو کراس سه ماهه دارم . اشتباهی که کردم از ابتدا توی حصار نگذاشتم و بعد هم دیگه حصار رو نمی پذیره . به علت اینکه سر و صداش همسایه ها رو اذیت نکنه چند روز سپردم به مربی سگ که حصارگیر بشه از وقتی برگشته نه تنها حصار گیر نشده بلکه پارسش هم بیشتر شده و گویا اضطراب پیدا کرده از کنار پامون تکون نمی خوره حتی وقتی خوابه بلند میشه و جای خوابش رو عوض می کنه تا کنار ما باشه . در ضمن به محض اینکه به کاری مشغول میشیم پارس میکنه تا بهش توجه کنیم ولی توی خونه تنها می مونه و شب هم تو اتاق تنها می خوابه و سر و صدا نمی کنه . چکار کنم مستقل تر باشه

  • سلام دوست عزیز آلا جان
   متاسفانه یا مربی سبک آموزشی نادرستی رو پیش گرفته یا شما اجازه ندادین پروسه آموزش تمام بشه
   به احتمال خیلی زیاد سگ از سبک آمزش مربی ترسیده و الان اضطراب و ترس داره
   که با مهربانی و توجه شما در زمان کوتاهی حل میشه
   بزونی تصمیم داریم یک کتاب آموزشی در این زمینه تهیه کنیم تا این مشکل رو حل کنیم.

 23. با سلام و عرض ادب و احترام
  ببخشید درمورد سگ شیتزوتریر سه ماه و نیمه که یه ساعتهایی از روز به شدت بازیگوشه و بقیه ساعات رو ترجیح میده بخوابه و معمولا تنها بازی نمیکنه آیا تمام ساعات روز رو باید باهاش بازی کرد؟ چون وقتی مشغول کار خودم میشم میخوابه . مشکلی نیست ازاین بابت؟
  ممنون از توجهتون

  • سلام آیدا خانم
   واس یک سگ شیتزو توله بسیار نرماله که زود بازی کنه و زود هم خسته بشه
   در زمان های خستگی حتما اجازه بدین که استراحت کنه و دوباره شارژ بشه
   و البته در مورد بازی کردن هم نباید تمام طول روز رو باهاش بازی کرد بلکه یاید توجه داشت و اجازه بدین که تنها موندن رو یاد بگیره
   بزودی در این بابا یک کتاب عالی در سایت قرار می دیم
   برای شما حتما توصیه می کنم که استفاده کنید

 24. سلام خسته نباشید از وقت و حوصله شما ممنون.
  من یک جفت شیتزو خالص نر و ماده دارم حدود ۲ماهشون هست ۱۰ روز هست خریدم بیرون ساختمان داخل یک اتاق با وسایل کامل دماسنج و بخاری قابل تنظیم و رختخواب مناسب هست. خواستم ببینم با توجه به اینکه ۲ تا توله هستند اشکال نداره بیرون از خونه هستند و دیگه اینکه قلاده در تربیت شیتزو مناسب هست یا خیر.

  • سلام حمیدرضا جان
   شیتزو یک سگ خانگی هستش و نیاز به توجه زیاد داره
   بله افسار بسیار لازم و ضروری در بیرون از خانه و در تربیت سگ است
   بزودی یک کتاب در زمینه تربیت توله سگ در سایت قرار میدیم که توصیه می کنم حتما استفاده کنید میتونه تمام سوالات شما را پاسخ بده

 25. سلام
  من ی سگ شیتزو دارم ک فوق العاده با ادب هرفرمانی رو در عرض یک ربع یادمیگیره وانجام میده از جمله بزن قدش، بشین، پاشو، بیا، نخور، بمون، جای ادرارو مدفوعشو از دوماهگی یاد گرفت، خیلی سگ باهوش خونواده دوست و مهربونیه، طوری ک همه فامیل عاشقش شدن، حتی اونایی ک اعتقاد دارن سگ ها ن…
  فقط ی مشکلی دارم واون اینه ک خیلی روی عروسکاش عمل جفت گیری رو انجام میده میخواستم بدونم باتوجه ب اینکه الان نزدیک ۴ماهش هست عادیه، و اگر نیست باید چکار کنم ممنون میشم منو راهنمایی کنین

  • سلام خانم آسایش این کاملا نرمال است
   در خارج اسباب بازی های مخصوص عمل جفت گیری است که برای یه همچین سگ هایی مورد استفاده قرار می گیرد ، سعی کنید عروسک مناسبی برای این کار برای شیتزو تون تهیه کنید

  • سلام من یه شیتزو کراس دو ماهه خریدم دو روزه مدفوع نکرده ینی از وقتی اوردم بردم پیش دامپزشک دارو داد ولی بازم نمیکنه شکمش صدا میده سفت شده دیروزم استفراغ کرد غذاش هضم نشده بود دکتر بهش شیر خشک داد روزی هش وعده گف بدم

 26. چقدر توضیحاتتون خوب و کامله و با دقت و حوصله جواب میدین 💚 ای کاش هر کسی میخواد سگ یا گربه بخره قبلش راجع به نژادی که میخواد تحقیق کنه و یاد بگیره بعدش پت بیاره و بدون مطالعه حیوان نگیره که بعدا اذیت بشه یا خسته بشه ! دنیای اونام خیلی پیچیدگی داره و عروسک نیستن موجود زنده هم برای خودش کلی داستان داره و اخر اینکه نگهداری از حیوانات عشق علاقه و صبر زیاد میخواد🌼

  • سلام نیلا خانم
   خیلی زیبا و کامل گفتین
   سگ ها هم مثل انسان ها هستند و نباید با چشم دیگیری به آنها نگاه کنیم
   اونا بخشی از زندگی ما رو این طبیعت هستند

 27. سلام
  ببخشید ایا این نژادو با تربیت میشه کاری کرد که پارس نکنه یا کمتر پارس کنه؟
  و اگه نه چه نژادی رو پیشنهاد میدید که پارسش اروم تر یا کمتر باشه

 28. سلام خسته نباشید همونطور که تو مقالتوت گفتین نژاد شیتزو فعالیت لازم تو خونه داره و بیرون نبریمش بهتره چون اذیت میشه..‌. بنظرتون اگه بیرون ببرمش تا چه مدتی بهتره برای پیاده روی تا اذیت نشه؟چون من بیشتر اوقات خونه تنهام و بیرون میرم…و سوال دیگه ای که داشتم سگ با قیمت مثلا زیر ۱۰ تومن موجود است؟

 29. با یلام و تشکر از زحمات و علاقه ای که به این موجودات عاطفی و مهربان خدا دارین .
  آقا میلاد دخترم بهمن ۹۸ توله نر ۴ماهه شیتزو کراس سفید خرید از اونجایی که من خودم از بچگی علاقه زیادی ر نگهداری سگ و گربه داشتم و بدلیل عاطفه متقابل و تحمل ناراحتی زیاد در جداییهای یکباره و ناگزی مخالف نگهداریش بودم تا بالاخره تصمیمش بر مخالفتم چربید و خرید ولی بر عکس مطالبی که در مورد مشکل و خطای دستشویی ازشون خوندم خوشبختانه با وجود خرید اولیه پد ادرار حتی یدونه هم استفاده نکردیم وبا رعایت فاصله تا محل خواب بکل با این مسئله کنار اومدیم و، فقط مشکلی که ما رو تا حد فروشش وا داشته عاطفی و دوست داشت و دوسا داشته شدن این سگ ش
  یطونه ! بطوریکه بهیچوجه قبول نداره تنها بمونه و در مواقع تنهایی بگفته همسایه ها میگن فک کن عزا دار اونقدر از ته دل ناله می کنه واِلّا سر سوزنی اذیت دیگه ای نداره حتی آنقدر با هوشه بدون قلاده باهامون میاد بیرون و محاله از بین چن صدتا ماشین اشتباه کنه یا رهامون کنه بره بازیگوشی !!

 30. سلام خسته نباشید
  من یه شیتزو تریر دارم فکر کنم ۱۲ماهش باشه جایی بود که اذیت میشد بهش رسیدگی نمیکردن اوردمش خونه الان حدود ۴ماه هست که داره با خوانواده ما زندگی میکنه بیرون میبریمش میگرده البته با قلاده ولی داخل خونه که هست در که باز میشه فرار میکنه اصلا به ما محل نمیزاره با تمام سرعت از ما دور میشه دیگه هم بر نمیگرده کلی باید بگردیم تا پیداش کنیم بخاطر همین خسته شدم ازش نظرتون چیه چکار کنم که فرار نکنه ما کلی بهش محبت میکنیم ولی بازم در میره لطفا راهنمایی کنید ممنون

 31. سلام
  من دوروز پیش یه شیتزو کراس نر خریدم دو ماهشه بهم گفتن سینه مرغ بدم شامشو خورد صبحونشم خورد ناهار نخورد شکمش سفت شده بود این دوروزم مدفوع نکرده با حوله ماساژ دادم استفراغ کرد بردم دامپزشک دارو داد ولی بازم مدفوع نکرد دکتر بهش شیر خشک داد با کنسرو گف ۸ وعده بدم من چیکار کنم مدفوع کنه

 32. با سلام و عرض ادب
  سگ شیتزو تریر ۴ ماه و ۱۲ روزش است که خیلی فعالو پر جنب و جوش هست و گاز میگیرد و اصلا اروم و قرار ندارد چیکار کنمکه از جنب و جوشش کم شه

 33. سلام ببخشید یه سوال داشتم
  خمیر دندونی که در ویدیو استفاده شد معمولی بود خمیر دندون مخصوص سگ؟
  و اینکه من یه تازگی یک سگ شیتزو تریر دو ماهه خریداری کردم و نمی دونم چطور آموزشش بدم که دشویی خودش رو نگه داره تا ببرمش بیرون
  میشه راهنمایی کنید؟

 34. سلام
  من توی یک سایت دیگه دیده بودم قیمتش رو نوشته بود ۸/۵ تا ۱۰ میلیون تومان
  واقعاً قیمتش در این حد و حدود هست؟؟

 35. سلام و درود خدمت جناب رحیمی
  ممنون از مقاله خوبتون من یه سوالی داشتم میخوام واسه دخترام سگ شیتزو بگیرم گفته بودین با بچه ها خوب نیست واقعا خوب نیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید