سگ شیتزو
سگ شیتزو

سگ شیتزو ( Shih Tzu )  یک سگ پاکوتاه و مودراز خانگی است. ملیت اصلی این سگ تبت می باشد و اسم خود نیز در زبان چینی معنی شیر کوچک را می دهد.

دقت داشته باشید که زادگاه اصلی سگ شیتزو تریر به طور قاطع مشخص نیست، ولی نگهداران این سگ اظهار می کنند که شیتزو در تبت پیدا شد و در چین پرورش یافت و به همین خاطر اسم چینی برخود گرفته است.

نژاد سگ شیتزو تریر با اینکه اصلا خصلت درندگی و وحشی بودن را ندارد، بلکه بسیار دوست داشتنی و مهربان است. این سگ بانمک خانگی جزو نژاد های محبوب و پرطرفدار در دنیا می باشد که قیمت بالایی نیز نسبت به اغلب سگ ها دارد.

شیتزو یک دوست و همدم بازیگوش و پرانرژی برای شما است و همچنین دوست دارد که در طول روز با شما بازی کند و شما را به دنبال خود از این اتاق به آن اتاق بکشد و از این کار بسیار لذت می برد.

در سال های اخیر مربیان زیادی از سرتاسر دنیا روی این سگ سرمایه گذاری کرده اند تا اصلاحاتی را روی نژاد سگ شیتزو انجام دهند. یکی از نقاط ضعف این سگ گوش ندادن به دستورات صاحب خویش است و این نیز بخاطر روح بازیگوشی است که در وجود این سگ قرار دارد.

 

اطلاعات و مشخصات جامع در مورد نژاد سگ شیتزو

محبوبیت#20 : 2017
#20 : 2016
#19 : 2015
نامشیتزو | Shih Tzu
اسم های دیگرChinese Lion Dog, Chrysanthemum Dog
ملیتچین
گروه بندی نژاد(1969:Toy (AKC
(Companion breeds (UKC
اندازه کوچک
نوعبدون تداخلات ژنتیکی | Purebred
طول عمر10 - 16 سال
خصوصیاتفعال
شجاع
دوست داشتنی
آرام
شاد
باهوش
پر از زندگی
برونگرا
بازیگوش
ارتفاعمیانگین ارتفاع این سگ ها در حدود : 20 الی 28 سانتی متر
وزنمیانگین وزن این سگ ها در حدود 4 تا 7 کیلوگرم
رنگ بندیسیاه
آبی
راه راه (خال دار)
طلایی
جگری
سرخ
نقره ای
تعداد بچه زایی2 - 5 توله سگ
قیمت به دلارمیانگین 800$ - 1200$ دلار
توله سگ شیتزو
توله سگ شیتزو

شاید علاقه مند باشید  »  مشخصات سگ پودل مینیاتوری

امتیاز بندی خصوصیات و عملکرد نژاد سگ شیتزو

قدرت کنترل خود
مناسب برای آپارتمان
سگ شیتزو برای زندگی های آپارتمانی بسیار مناسب است و این نژاد سگ خانگی در داخل خانه بسیار فعال و شلوغ است. دقت کنید که این سگ نیز هانند اغلب سگ های چینی نسبت به گرمای بیش از حد حساس است.
پارس کردن
تعداد پارس کردن
زیاد
دوستی با گربه
دوستی با بچه
این نژاد سگ برای بچه ها مناسب نیست، دقت کنید که زمانی شما می توانید این سگ را تنها با بچه در یک مگان قرار دهید که آن را از تولگی خودتان پرورش داده و بزرگ کرده باشید. سگ شیتزو با اینکه با دیگر سگ ها و غریبه ها رابطه خوبی دارد ولی ممکن است بخاطر رفتار نامناسب بچه ها به آنها آسیب بزند.
سازگاری با دیگر سگ ها
نیاز به فعالیت
نژاد سگ شیتزو نیاز به تحرک و فعالیت کمی دارد، زیرا این سگ در داخل خانه بسیار فعال و شلوغ است و بخاطر پاکوتاه بودن نیز فعالیت بیش از حد ممکن است که آن را اذیت کند.
نیاز به مراقبت
نیاز به مراقبت زیاد، برای اینکه شما بتوانید زیبایی این سگ کوچولو را حفظ کنید و به آن رسیدگی کنید، باید وقت زیادی را صرف آن کنید. برخی از صاحبان این نژاد سگ گفته اند که ما از مراکزی برای انجام کارهای بهداشتی و نظافتی این سگ کمک می گیریم.
مشکلات سلامتی
قابلیت آلرژی زا دارد.
هوش و وزیرکی
رتبه بندی : #70
بازی کردن
ریزش مو
ریزش مو کم، این نژاد سگ خانگی برای افرادی که نسبت به موهای حیوانات خانگی حساس هستند بسیار مناسب می باشد.
صمیمی بودن با غریبه ها
قدرت یادگیری
تربیت و آموزش سگ شیتزو تاحدودی آسان است. دقت داشته باشید که اولین نکته مهم در تربیت این سگ داشتن پشتکار و مداومت می باشد. و دومین نکته در این امر داشتن اعتماد بنفس و آرامش است زیرا ممکن است که در اوایل از دستورات شما سرپیچی کند.
بهترین زمان برای تربیت این سگ پاکوتاه خانگی زمان توله سگی آن می باشد.
قابلیت سگ تماشاچی

 

مراقبت های روزانه شیتزو

 

تاریخچه سگ شیتزو

سگ شیتزو خوشگل
سگ شیتزو خوشگل

شیتزو یکی از ۱۴ گونه ی سگ هایی است که گذشته ای پر از رمز و راز داشته و قدمت آن با توجه به آثار و نقاشی های باقی مانده از گذشته به دوران کهن باز میگردد.

شیتزو کلمه ای چینی و به معنی شیر کوچک است، سگ شیتزو برخلاف معنی نامش هیچ نشانه ای از خوی درندگی ندارد. سگ شیتزو در میان مردم بیشتر با نام سگ عروسکی معروف است.

این دسته از سگ ها به عنوان سگ های مقدس شناخته می شدند. در قرن ۱۷ این نژاد از وطن خود یعنی رشته کوه های تبت به پِکینگ برده و در آنجا پرورش یافت.

او از نژادهای لهاسا آپسو و پیکینیز حاصل شده است. بعدها شیتزو سگ محبوب امپراتوری های چین شد طوریکه از فروش و هدیه دادن این حیوان به غرب خود داری می کردند.

درباریان چینی نام این حیوان را که در ابتدا سگ تبت بود را به شیتزو تغییردادند. اولین جفت از آن در سال ۱۹۳۰ برای اولین بار توسط خانم برانریگ (همسر سرتیب قرارگاه چین شمالی)، یک جفت شیتزوی نرو ماده از پکینگ به انگلستان برده شدند که در سال ۱۹۴۶ به ثبت رسید.

این سگ ها در کاخ سلطنتی به قدری محبوب شده بودند که هرگونه آزار و اذیت آنها مجازات مرگ را در پی داشت.

 

خصوصیات ظاهری سگ شیتزو

سگ شیتزو می تواند خاکستری، طلایی، سیاه، سفید، قرمز، سفید، سیاه و سفید باشد. از مشخصات ظاهری آنها یک پوزه کوچک و صورت پر مو است.

نژاد شیتزو معمولا بسیار قوی و سالم است که به عنوان سگ کوچولو قدرتمند شناخته شده‌اند. چشم های برجسته و تیره رنگ بزرگی دارند که اکثرا رنگ زیر چشمانشان قهوه‌ای است.

 

خصوصیات اخلاقی سگ شیتزو

سگ های شیتزو آفریده شده اند تا همواره شمارا همراهی کنند و همواره با این سبک زندگی می کنند. پس نباید از آنها انتظاراتی همچون نگهبانی بازگرداندن اشیاء پرتاپ شده و یا شکار داشته باشید. هرگز فکر نکنید که سگ شیتزو، تنبل هست، بلکه برعکس بسیار پر شور و باانژی می باشند.

این سگ های بسیار باهوش، با دیدن افراد غریبه در خانه شروع به پارس کردن به سوی آنها می کنند. ولی باگذشت مدتی با محبت هرچه تمام آنها را می پذیرند.

به شدت احساسی هستند و نیاز به توجه دارند طوریکه هرچقدر با آنها مهربان باشید و محبت خود را از او دریغ نکنید همه ی آن انرژی مثبت را به سوی شما بازخواهند گرداند.

سگ شیتزو باوقار، پر جنب و جوش، با هوش، شاد، شیرین و اهل تفریح و بازی بوده و به شدت علاقه دارد تا روی پاهای شما بنشیند. درواقع بیشتر سگی خانگی می باشد و نباید مدت زمان طولانی در بیرون باقی بماند اما پیاده روی روزانه می تواند برای او مناسب باشد.

شاید علاقه مند باشید  »  آموزش ساکت باش و پارس کردن به سگ

 

وضعیت سلامت سگ شیتزو

سگ شیتزو مودراز
سگ شیتزو مودراز

سگ های شیتزو معمولا سالم هستند اما مستعد بیماری های احتمالی زیر می باشند:

 • رشد غیرمعمول مفصل ران که میتواند باعث درد و دررفتگی لگنی شود.
 • دررفتگی کشکک زانو بخصوص پاهای عقبی که مفصل زانو به داخل و بیرون حرکت میکند و باعث لنگ زدن می شود.
 • فتق ناف
 • سنگ مثانه
 • عفونت مثانه و مجاری ادراری
 • بیماری (JRD) یک نارسایی ژنتیکی در کلیه ها می باشد که علایم آن: افزایش تشنگی شدید، افزایش دفعات ادرار، کاهش وزن و استفراغ می باشد.
 • شانت پروتوسیستمیک: یک نارسایی مادرزادی است که باعث می شود رگ ها، خون را از مسیری حمل کنند که به سمت کبد فرستاده نشود در نتیجه سم زدایی در خون رخ نمی دهد. بهترین درمان برای این مشکل جراحی می باشد.

 

به دلیل چشم های برجسته ای که دارند مستعد بیماری های چشمی همچون:

 • کراتیت: تورم قرنیه که باعث زخم قرنیه یا کوری خواهد شد.
 • پروپتوسیس: بیرون زدگی چشم در اثر عواملی همچون ضربه.
 •  دیستیچیاسیس: رشد غیرمعمول مژه ها بر روی لبه ی چشم که باعث ساییدگی آنها برروی قرنیه می شود.
 • تحلیل پیش رفته شبکیه: از بین رفتن سلول های بصری شبکیه که منجر به کوری می شود.

از شایع ترین علایم بیماری های چشمی ریزش شدید اشک و قرمزی در ناحیه چشم می باشد.

به دلیل گوش های آویزان مجرای گوش تبدیل به کانالی تاریک و گرم می شود که محیط خوبی برای رشد عوامل عفونت زا می باشد.لذا باید همواره داخل آنها را تمییز کنید.

 

بیماری آلرژی در سگ شیتزو :

 • حساسیت نسبت به غذا: که با تغییر رژیم غذایی درمان می شود.
 • حساسیت پوستی: می تواند نسبت به حشره کش ها، محل استراحت یا شامپو باشد.
 • حساسیت تنفسی: در اثر تنفس گرد و خاک، گرده گیاهان یا ذرات معلق در هوا باشد که با تغییر شرایط و محیط می تواند برطرف شود.

ممکن است دندان های شیری را با خود داشته باشد که دامپزشک می تواند آنها را با جراحی خارج کند.

برای جلوگیری از مشکلات دهانی  همچون بوی بد دهان و پوسیدگی دندان ها لازم است که دندان ها مرتب مسواک زده شوند.

شاید علاقه مند باشید »  آموزش اصولی معاینه و کمک های اولیه برای سگ و گربه

 

تغذیه سگ شیتزو

غذای پیشنهادی روزانه: نیم تا یک لیوان غذای خشک با کیفیت در روز برای سگ شیتزو کافی است.

توجه داشته باشید که مقدار تغذیه ی سگ به اندازه، سن، ساختار بدن، سوخت وساز وبه میزان فعالیت آن بستگی دارد.

شایان ذکر است، سگی که فعالیتش زیاد است بیشتر از یک سگ تنبل به غذا نیاز دارد. کیفیت غذا هم خیلی تاثیر گذاراست و هر چه کیفیت بهتر باشد، سگ بیشتر تغذیه میشود.

 

نکاتی مهم در مورد سگ شیتزو

این سگ ها نسبت به گرما حساس هستند پس لازم است آنها را در محیطی خنک نگهداری کنید.

کاملا مناسب برای زندگی آپارتمانی می باشند.

باید از همان دوران ابتدایی حیات شروع به اجتماعی کردن آنها بکنید در غیر اینصورت گوشه گیر،ترسو و خجالتی خواهند شد.

بدلیل جثه کوچکی که دارند مستعد آسیب های فیزیکی می باشند . پس مواظب باشید تا از ارتفاعات پرش نکند تا دچار مشکلاتی همچون دررفتگی ها و شکستگی ها نشود.

سگ های شیتزو معمولا زیاد خرابکاری می کنند (دسشویی کردن در محیط خانه) برای جلوگیری از این اتفاقات باید آنها را از ابتدایی ترین دوران اموزش دهید.

شست و شوی مداوم و برس کشیدن روزانه موها برای جلوگیری از گره خوردن موها لازم است.

در سن ۱۰ تا ۱۲ ماهگی پوشش پرزهای بچگی  شیتزو به پوشش ابریشمی بزرگسالی تبدیل می شود که در این میان ریزش مو شدید خواهد شد اما با گذشت این مدت  (۳ ماه) ریزش مو به شدت کاهش خواهد یافت و خیلی کم با ریزش مو مواجه خواهید شد

همراه بسیار مناسبی برای فرزندان شما خواهد بود و با سایر حیوانات بدلیل شخصیت مهربانش خیلی سریع کنار خواهد آمد.(به فرزندانتان در مورد دست زدن به چشم ها شیتزو آموزش دهید چون به شدت اسیب پذیر هستند)

گونه های شیتزو امپریال یا تیکاپ وجود خارجی ندارند و فقط یک سری اسم تجاری می باشند که پرورش دهنده گان برروی شیتزوی خیلی کوچک یا خیلی بزرگ گذاشته اند.

شیتزو ها با خس خس کردن نفس کشیده، خروپف کرده و مستعد مشکلات دهانی می باشند.

شیتزواز بهترین نژادهای سگ برای آموزش است. او دستورهای جدید را از تمام نژادهای دیگر سریعتر می‌آموزد. شما باید دقت و صبر بیشتری در هنگام آموزش او خرج کنید.

منیع : PetWave

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
سگ شیتزو
موضوع مقاله
سگ شیتزو
توضیحات کوتاه
سگ شیتزو تریر جزو سگ های عروسکی مودراز خانگی می باشد که شخصیت جالبی دارد. این نژاد سگ قیمت بالایی در ایران دارد. نژاد کراس این سگ ها دورگه می باشند.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

32 دیدگاه ها

  • ببخشید سگ قبلی من شیتزو خالص بود شبانه وقتی میخواست بخوابه (تو راه رو دور از اتاق های ما میخوابید) کلی پارس میکرد و سر و صدا میکرد حتی ما ی تایم گذاشته بودیم ک هر ده مین یک بار بهش سر بزنیم تا ببینیم چرا پارس میکنه نوازشش میکردیم ت خونه میچرخوندیمش بازی میکردیم دستورایی ک بلد بود تمیرین میکردیممم همه کار! ولی تا ما اونو دوباره سرجاش میذاشتیم تا بخوابه شروع ب سر و صدا میکرد*فقط شب ها* من میگم ممکنه سگ ها از تاریکی. بترسن؟ چون خودتونم گفته بودین ک سگ نگهبان نیستن و …
   نمیدونم ب همین دلیل ما واگذارش کردیم میشه بگید چرا سگم شبانه پارس میکرد،خیلی ممنون اقای رحیمی😊

   • سلام نگار خانوم
    اینکه شب ها سگ شما زیاد پارس می کرد.
    میتونه دلایل مختلفی داشته باشه.
    اول اینکه سگتون در طول روز فعالیت و بازگوشی کافی نداشته و شب ها بی قرار می شد و دوست داشت بازی کنه.
    دوم اینکه درمحلی که واس سگتون آماده کرده بودین شبا بخوابه چیزی بود که باعث حواس پرتی اون می شد و واس اون غیر نرمال بود (لامپ حیاط پشتی – عروسک – صدای ساعت و…)
    ودلیل دیگری که واس این پارس کردن ها میتونیم در نظر بگیریم این است که سگ شما دچار افسردگی شده بود.
    و متاسفانه بعضی سگ ها به دلیل عدم آموزش صحیح از تاریکی می ترسن و احساس نامنی می کنند .
    اینکه محل خواب سگ شما بهش آرامش بده خیلی مهم هستش.

 1. بادرود.خسته‌نباشید…شیتزودارم نزدیک به‌دوسال سن‌داره.ماده است…هیچ علامت‌واشتیاقی‌برای فَل‌شدن(جفت‌گیری)نشون نمیده……وزن‌هشت‌کیلو‌…خواهش‌میکنم راهنماییم کنید…باآرزوی موفقیت‌شما،،،،،سپاسگذارم

  • سلام آقای امیرناری عزیز
   علت اینکه شیتزو متمایل به جفت گیری نیست ممکنه ۳ دلیل داشته باشد.
   ارثی
   محیطی
   مشکل در ناحیه جنسی

   یکی اینکه ممکنه مشکل ارثی داشته باشد
   دوم اینکه ممکنه محیطی شما اونو نگهداری می کنید مناسب نباشه
   و سوم اینکه میتونه مشکلاتی در ناحیه جنسی داشته باشد که باعث اذیت سگ شما بشود و توصیه می کنم از نزدیک با یک دامپزشک مشاوره بگیرید.

 2. سلام اگر توله سگ شیتزو کراس رو ۳یا ۴روز حمام کنیم چه اشکالی داره واگر هرروز غذاش بال وگردن مرغ آب پز باشه خوب هست یا خیر ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  • در پاسخ سوالتون باید بگم که حمام کردن شیتزو هفتگی یک بار عادیه اما نرمالش اینه که هر وقت سگ شما کثیف شد و شما احساس کردید که برای سلامتی خودش و شما نیاز به حمام داره ، هیچ اشکالی نداره که ببرینش حموم ولی سعی کنید زیاده روی نکنید که باعث ایجاد روماتیسم در سگتون میشه.
   در مورد غذا هم بهتره نگران نباشید
   شیتزو جزو سگهای خانگی است که تقریبا تو اغلب نکات جهان صاحب خانه از غذایی که خودش میخوره به سگش میده و شیتزو هم تقرییبا همینطوریه.
   در آینده نزدیک حتما یک مقاله در مورد تغذیه سگ ها خواهم نوشت.
   سپاسگذارم

 3. سلام سگ من شیترو تریر است زیاد بازی گوش نیست با توپ و اسباب بازی اصلا بازی نمیکنه چیکار کنم که بازی گوش بشه لطفا توضیح دهید

 4. سلام و خسته نباشید خدمت اقا میلاد. من یه سگ شیتزو تریر دارم کا سه ماهش از یه ماهگی پیش من بود خیلی پارس میکرد به خاط. همین گذاشتمش بالا پشت بوم خونمون الان نزدیک یه هفتس که بالاست من من کلا درردز ۹۰ دقیقه پیششم ۴۵ دقیقه بازی هرشیش ساعت یه بار بهش غذامیدم تا وقتی دوماه و نیمش بود شیرمخصوص ولی الان غذاهای خومون و اینکه سگم نر الان جدیدا یکمی لاغر شده وقتی من و میبینی پارس میکنه ازدذوق دستمو گاز میگیره میخام بیام پاچه شلوترمو میگیره به نظر شما دچار افسردگی شده من روزی سه بار بهش غذتمیدم ویه ربع باتوجه به هروعده غذایی پیشش وای میستم و ۴۵ دقیقه درروز بازی میکنم بقیه روز تنهاست یه توپ پیشش گذاشتم زیاد وقتی تنهاهست علاقه نداره دوست داره پیشش باشم باهاش باتوپ بازی کنم وقتی که میارمش از تو جاش بیرون کل فضاش فضای بازی هست حدود یکی دومتر بعد یه فچقفس داره شب ها میخوابه وقتی از توجاش مبارم بیرون در عرض ده دقیقه سه بار ادرار میکنه این یعنی چی مشکل چیه ؟. یعنی دچار افسردگی شده باتوجه به اینکه یه مقدار خیلی کم لاغد شد این و هم بگم که من واکسنشو هنوز نزدم قرار تا یکی دوروز اینده بزتم

  • سلام آیناز خانم
   با توجه به تعریفی که شما از سگتون کردید
   بله سگ شما به احتمال زیاد دچار افسردگی و استرس شده است.
   خب حالا کار درستی نیست که سگتون رو تنها بالای پشت بوم نگهداری کنید، و هر روز یه تایم خاصی اجازه بدی بیاد بین آدم ها و طبیعت رو ببینه و بازی کنه.
   اغلب افرادی که سگ شیتزو دارن داخل خونه نگهداری می کنند
   یعنی در حالت کلی هم که گفتم سگ شیتزو یک سگ خانگی است و باید داخل خانه نگهداری شود.
   دوست داره که کنار صاحبش باشه و بهش توجه بشه دست نداره بذاریش پشت بوم و روزی سه بار بری بهش غذا بدی
   سگ نگهبان نیست که ،
   البته همه ی سگ ها فرقی نمی کنه چه نژآد داشته باشند
   دوست دارند که کنار صاحب خودشون باشند و مورد توجه قرار بگیرند.

 5. سلام من نژاد شیتزو دارم روی بدن وزیر شکم وکشاله پاها جوشهای ریز میزنه کلی غذاها رو عوض کردیم هیچ چیزی به غیر از غذای خشک نمیدیم ولی بیشتر شده چندین دکتر عوض کردیم نتیجه گرفته نشده لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام جناب علی بابا پور
   اینکه پت شما در کشاله ران و زیر شکم جوش میزنه چند دلیل میتونه داشته باشه
   ۱- احتمالا به تغذیه ای که داره حساسیت داره
   ۲ – محیط نگهداری سگ رو تمیز کنید و از تمیز بودن محیط اطمینان داشته باشید
   ۳-برای شستن و حمام بردن سگتون از شامپوهای مخصوص استفاده کنید
   ۴- اجازه ندین موهاش زیاد بلند بشه
   ۵- به نظافت سگتون خوب برسید حداقل هفتگی یکبار

   امیدوارم که بتونم شما را راهنمایی کنم.

 6. با سلام سگ بنده سه ماهه هست شیتزوکراس نر ،حدود یک ماهه در زیر شکمش لک قهوه ای در چندین فقط به تعداد زیاد زده ، دامپزشکی نشون دادم گفت چیزی نیس ولی خودم نگرانم از چی میتونه باشه.ممنون راهنمایی کنید

  • سلام وحید جان
   وجود خال های قهوه ای رنگ در زیر شکم سگ شیتزو در دوران بلوغ کاملا طبیعی است و این خال ها از مکانیسم بدنی سگتون تو اون دوره بوجود میاد که به مرور زمان و با بزرگتر شدن سگتون از بین میرود.
   فقط در مورد نظافت سگتون دقت لازم را داشته باشید.

   • سلام ، سپاس فراوان بابت وقتی که میگذارین واسه اطلاعات و پاسخگویی، جناب رحیمی اگه بخوام ی کتاب پیرامون نگهداری و اصول تربیت صحیح سگ شیتزو کراس مطالعه کنم ، آیا چیزی مد نظر شما بزرگوار هست ؟ممنون میشم درصورت امکان پاسخ فرمایید .

    • سلام جناب محمدی
     من به دلایل متعددی از کتاب های آموزشی فارسی در این زمینه مطالعه نمی کنم و اصلا آشنایی نیز ندارم.
     ولی من توصیه می کنم که در صورت مقدور بودن حتما از سایت های معتبر خارجی و ویدیو های آموزشی یوتیوب استفاده کنید.
     مطمئن باشید که نتیجه بهتری خواهید گرفت

     • سلام وقتتون بخیر سگ من شیتزو سوپر فلت هست نزدیک ۴ ماهشه،هر موقع بخوام با دادن تشویقی تربیتش کنم اونقدر بی قراری میکنه برای غذا که گاهی دستمو هم گاز میگیره! روزی ۲بار بعش غذا میدم آیا این مقدار کمه؟
      یه مشکل دیگه هم که داره جای ادرارشو بلده ظرف ادرار و پد گوشه ی پارکش گذاشتم اونجا ادرار میکنه اما مدفوعش همیشه پخشه توی کل پارک،خیلی اذیت میشم برای تمیز کردنش چی کارش کنم یاد بگیره جای مدفوعشو؟
      ممنون میشم اگر کمکم کنین

     • سلام مهسا خانوم
      سگ شیتزو شما الان سنش پایینه و بهترین زمان برای آموزشش هست.
      در ابتدای آموزش ممکن است که شما یکم اذیت بشین ولی در صورت ادامه دادن مطمئنن خیلی بهتر خواهید شد و سگتون نیز یواش یواش به شما اعتماد میکنه و گفته های شما رو عملی خواهد کرد.
      و اینکه شما روزی دوبار بهش غذا میدین واس سگتون بسیار کمه شما باید روزی واس شیتزو تا ۶ ماهگی ۴ وعده غذایی داشته باشید.
      واینکه جای ادار و مدفوعشو بلد نیست کاملا عادی هست و شما باید این نکات رو آموزش بدین و نحوه تشویقی دادن رو بلد باشین.
      من سعی می کنم در این مورد محتوای بیشتری را تولید بکنم.

 7. من میخواهم سگ بخرم و من در خانه ی آپارتمانی زندگی میکنم واگر سگ شیتزو برای خانه ی آپارتمانی مناسب است لطفاً کمکم کنید ممنون میشم

 8. آقامیلادعزیز،،،،من‌ازراهنماییهای شما خیلی استفاده کردم….شما انسان‌بزرگواری‌هستین،،که‌دراین هنگام‌که حیوان‌آزاری‌بطوربیسابقه‌ای زیادشده،،،وقت میگذاریدو بمردم درمورد‌ حیواناتشان،،کمک‌و‌راهنمایی میکنید….امیدوارم همیشه در زندگیتان،،موفق‌وپیروز‌و کامیاب باشید‌و آرزومندِ سلامتی‌وعاقبت بخیریِ شما هستم…

 9. سلام من یه سگ شیتزو کراس ۲ماهه دارم که خیلی پر انرژی و من ام کله روز رو باهاش بازی میکنم ولی شبا اصلا نمیخابه و تا صب سروصدا میکنه یا پارس میکنه میشه راهنماییم کنید

  • سلام محدثه خانوم
   حالا این پاسخ یکی از مخاطب های دیگمون بود که همین مشکل شمارو داشتن.
   امیدوارم که برای شما هم مفید باشه.
   اینکه شب ها سگ شما زیاد پارس می کرد.
   میتونه دلایل مختلفی داشته باشه.
   اول اینکه سگتون در طول روز فعالیت و بازگوشی کافی نداشته و شب ها بی قرار می شد و دوست داشت بازی کنه.
   دوم اینکه درمحلی که واس سگتون آماده کرده بودین شبا بخوابه چیزی بود که باعث حواس پرتی اون می شد و واس اون غیر نرمال بود (لامپ حیاط پشتی – عروسک – صدای ساعت و…)
   ودلیل دیگری که واس این پارس کردن ها میتونیم در نظر بگیریم این است که سگ شما دچار افسردگی شده .
   و متاسفانه بعضی سگ ها به دلیل عدم آموزش صحیح از تاریکی می ترسن و احساس نامنی می کنند .
   اینکه محل خواب سگ شما بهش آرامش بده خیلی مهم هستش.
   حالا من توصیه می کنم از خانه های آماده که مخصوص سگ های خانگی است برای این ققضیه استفاده کنید و یک برنامه منظمی برای خواب سگتون داشته باشید و اینکه فضا و محیط خواب سگتون رو تغییر ندین اجازه بدین به خونش عادت بکنه.

 10. سلام ایا سفت بغل کردن و فشار دادن سگ شیتزو موجب مشکل قلبی او خواهد شد؟توله سگ یکساله ما دچار مشکل قلبی شد دامپزشک گفتن اب اورده قلبش ممکنه از فشار وارده یا بیرون نبردنش باشه شما چه نظری دارین

  • سلام بهاره خانوم
   اینکه تو قلب سگ شما آب جمع شده می تونه دلایل بسیار زیادی داشته باشد.
   از نشانه های این بیماری:
   استفراغ
   ضغف جسمانی
   بی اشتهایی
   سرفه
   مشکل در نفس کشیدن
   کاهش وزن
   و…

   حالا دلایلی که احتمال دارد چنین مشکلاتی را پیش بیاره
   مشکلات ژنتیکی
   مشکلات تغذیه ای (سدیم زیاد)
   بیماری های عفونی
   اختلالات دهلیزی بطنی
   تومور
   و…
   و اینکه با بغل کردن باعث جمع شدن آب در قلب سگ شود اصلا اطلاعاتی در این زمینه ندارم
   لینک یک مقاله خارجی رو نیز براتون قرار میدم که مطالعه کنید حتما برای شما مفید خواهد بود
   https://wagwalking.com/condition/fluid-buildup-in-the-sac-surrounding-the-heart

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید