سگ سرابی سیاه
سگ سرابی سیاه

سگ سرابی ( Sarabi ) یک از نژاد های برتر سگ در ایران می باشد که آوازه این نژاد سگ ایرانی باعث شده است که سگ سرابی در کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس نیز یافت شود. شباهت نژاد سگ سرابی به نژاد سگ های جنگی دیگر مثل سگ پشدر و سگ کانگال باعث شده است که خیلی از افراد تازه کار نتوانند فرق بین این سگ ها را تشخیص دهند.

از عمده ترین دلایل برتری و محبوبیت این سگ در ایران قدرت و جسارت آن می باشد ، سگ سرابی با اینکه جزو برترین سگ های نگهبان می باشد ولی به خاطر بی لطفی هایی که در مورد این نژاد صورت گرفته است ، سگ های سرابی بسیار کم پیدا شده اند حتی در شهر سراب که زادگاه اصلی این سگ می باشد ، سگ سرابی اصیل نسبت به گذشته بسیار کم شده است.

سر بزرگ ، پنجه های قدرتمند ، پاهای قوی و فک بزرگی که این سگ دارد ، باعث شده است که این نژاد به یکی از خطرناک ترین نژادهای سگ در ایران تبدیل شود.

 

ویدیو معرفی سگ سرابی

 ()

برای مشاهده ادامه این ویدیو به آخر همین صفحه مراجعه کنید.

 

 

سگ سرابی اصیل
سگ سرابی اصیل

 

مشخصات نژاد سگ سرابی اصیل

این سگ ایرانی به دلیل قدرت ، قدمت و فیزیک سالمی که دارد بسیار مشهور و محبوب می باشد.

مردم جهان این سگ را بانام هایی مانند ” ماستیف ایرانی ” ، ” شپرد ایرانی ” و ” سگ سرابی ” می شناسند.

مردم ایران بخصوص قسمت شمالی ، این سگ را به عنوان یک سگ نگهبان در برابر دزد ، خرس و گرگ به کار می گرفتند. و درضمن در حال حاضر نیز تعداد زیادی از افراد ایرانی از سگهای سرابی به عنوان نگهبان خانه ، باغ ، ویلا ، کارگاه و گله هایشان استفاده می کنند.

با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته ، سگ سرابی جزو یکی از قویترین و بزرگترین نژاد های سگ در جهان می باشد.

سگ سرابی
سگ سرابی

بیشتر بخوانید » معرفی سگ دوبرمن پینچر

خصوصیات فیزیکی و جسمانی سگ سرابی

زادگاه سگ سرابی یعنی شهر سراب که در آذربایجان شرقی واقع شده است یک منطقه کوهستانی و سرد است. به همین خاطر این سگ یک نژاد قدرتمند و سرسخت می باشد.

نژاد سگ سرابی ( ماستیف ایرانی ) آمادگی کامل برای هرگونه شرایط و آب وهوایی را دارد و این حیوان یک سگ کوهستانی و جان سخت می باشد.

بهتر است بدانید که نژاد این سگ مناسب برای آب و هوای متعادل و سرد می باشد و زندگی در هوای گرم برای این سگ بزرگ ایرانی کاری سخت است.

پوست سگ همانند بسیاری از سگ های نگهبان و قدرتمند دولایه می باشد ، به گونه ای که لایه زیرین یک عایق دما در زمستان سرد و تابستان گرم می باشد و لایه بیرونی آن یک عایق مقاوم در برابر آب و برف می باشد.

بهتر است بدانید که پوست ضخیم و محکم این سگ باعث شده که در هنگام مبارزه و دفاع در مقابل حیوانات وحشی دیگر زخم های وخیمی برندارد و خون زیادی از دست ندهد.

این پوشش پوستی به سگ سرابی اجازه می دهد که در شرایط آب و هوایی متفاوت مقاوم باشد و تعادل دمایی بدن خود را حفظ کند.

ارتفاع سگ سرابی در حدود ۷۵ تا ۹۰ سانتی متر برای جنس نر و ۷۰ تا ۸۵ سانتی متر برای جنس ماده می باشد.

وزن این سگ ایرانی برای جنس نر حدود ۶۰ تا ۹۰ کیلو گرم و برای جنس ماده در حدود ۵۵ تا ۸۰ کیلوگرم می باشد.

سگ سرابی بزرگ
سگ سرابی بزرگ

بیشتر بخوانید »  معرفی سگ ژرمن شپرد

طول عمر سگ سرابی

سگ سرابی به دلیل اینکه بعد از سن بلوغ ، در طول زمان هیکل و وزن بسیار زیادی می گیرد زندگی برایش در صورت عدم تحرک بعد از مدتی سخت می شود.

توجه داشته باشید که فعالیت و تحرک از ملزومات زندگی سگ های سرابی می باشد که در صورت عدم وجود تحرک باعث خشم و سستی این سگ می شوید که بعد از مدتی این سگ ممکن است دچار افسردگی و ضعف عضلانی شود.

به توجه به سبک زندگی که این سگ ایرانی دارد طول عمری حدود ۱۲ تا ۱۷ سال دارد که نسبت به تعداد زیادی از نژاد های مختلف سگ خارجی بسیار زیاد می باشد.

 

مشخصات ظاهری سگ سرابی

به صورت کلی و با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته است ، سگ سرابی در دو گونه پرمو و کم مو وجود دارد که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و فقط تفاوت آشکار آنها در موهای پوستی آنها می باشد.

نژاد سگ سرابی اصیل در رنگ هایی مثل خاکستری ، قهوه ای روشن ( مایل به زرد ) یا سوخته کم رنگ و حنایی وجود دارد.

این سگ اغلب چهره ای سیاه و خاکستری دارد ( به نوع و رنگبندی بدن آن بستگی دارد ) و گوش هایی خاکستری و سایه ای رنگ دارد. همچنین دارای استخوان هایی قوی و بلند با سری بزرگ و گردنی کشیده و تنومند می باشد.

بدن و سیستم فیزیکی این سگ ایرانی بسیار منظم و زیبا می باشد که به راحتی و با سرعت می تواند عکس العمل نشان دهد.

اندازه چشم های این سگ متوسط و بادامی شکل می باشد که زیبایی خاصی به سگ سرابی بخشیده است. رنگبندی چشم های این سگ ایرانی از قهوه ای پررنگ مایل به قهوه ای روشن می باشد.

ظاهر و تیپ سگ سرابی شباهت بسیار زیادی به سگ کنگال ( یک نژاد سگ بزرگ از کشور ترکیه ، سیواس ) دارد. دلیل این شباهت به علت نزدیکی منطقه سراب به سیواس ترکیه می باشد که هر دو نژاد یک نوع سگ کوهستانی هستند.

بیشتر بخوانید »  بزرگترین سگ دنیا

خصوصیات نژاد سگ سرابی

علت اینکه می گویند سگ سرابی یک سگ نگهبان ، وحشی و خطرناک است ، به دلیل این است که این سگ دارای دندان های تیز و فک بسیار قدرتمندی می باشد که در یک گاز گرفتن می تواند استخوان یک فرد را خرد کند و گوشت آن را از بدنش جدا کند.

سگ سرابی که یک نژاد از سگ های ایرانی می باشد ، دارای خصوصیات و خلقیات بسیار ارزشمندی می باشد. این سگ بسیار وفادار ، محافظه کار ، شجاع ، قدرتمند ، بااعتماد به نفس ، پرانرژی و مودب می باشد.

رفتار و عملکرد این سگ ایرانی نسبت به موقعیت و شرایط می تواند تغییر کند ، بگونه ای که این سگ در کنار مربی و صاحب خویش بسیار مودب و ساکت می باشد ولی زمانی که خطری آن و یا افراد آن خانه را تهدید کند ، سگ سرابی بسیار خشن و بی ترس در مقابل آن خطر ایستادگی می کند.

این سگ نسبت به افرادی که نمی شناسد بسیار محافظه کار رفتار می کند و ابتدا می ایستد و با بلند کردن نسبی دم ، گوش دادن و با نگاه کردن خطر را می سنجد و در صورت لزوم به آن حمله می کند.

سگ سرابی یک سگ چوپان می باشد و این سگ دوست و یار بسیار خوبی برای چوپان می باشد که هم نظم خاصی به گله می دهد که گوسفندان پراکنده حرکت نکنند و هم گوسفندان را از خطر حمله سایر حیوانات وحشی محافظت می کند.

 

خطر میکس کردن و انقراض نژاد سگ سرابی اصیل

در سال های اخیر به دلیل کم لطفی برخی از مربیان و نگهداران سگ سرابی، اقدام به میکس این سگ اصیل با سایر نژادهای سگ بزرگ و جنگی می کنند تا به خیال خود قدرت و جنگندگی آنها را افزایش دهند، در حالی که بی خبر هستند که با این کار هر دو نژاد ترکیب شده نابود شده و خصوصیات ناب نژادها تبدیل به خلق و خوی نامتعارف و همچنین مشکلات سلامتی (کج شدن استخوان ها) و همچنین از بین رفتن قدرت جنگندگی و شجاعت سگ های میکس شده می گردد.
اما متاسفانه میکس های بسیار زیاد این ماستیف ایرانی، سگ سرابی را تا مرز انقراض برده و دیگر به سختی می توان یک سگ سرابی با خون خالص و اصیل پیدا کرد.

برای خرید هر گونه از نژادهای سگ نگهبان و گارد حتما از یک فرد با تجربه کمک بخواهید تا گرفتار نژادهای میکس و بیمار نشوید.

 

معرفی و آشنایی بیشتر با نژاد سگ سرابی اصیل

 

 

ترجمه شده توسط مجله تخصصی سگ و گربه هاپ میو

منبع : vetstreet

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
سگ سرابی
موضوع مقاله
سگ سرابی
توضیحات کوتاه
سگ سرابی اصیل ایرانی که با نام ماستیف ایرانی معروف است دارای مشخصات خاصی است، ماستیف ایرانی یک سگ نگهبان جنگی و بزرگ است که آموزش و تربیت این نژاد اصیل
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

22 دیدگاه ها

 1. ممنون از هاپ میو
  من اولین باره وارد سایت شما شدم. خیلی ممنون که مقالات و مطالب بسیار مفیدی را ارائه می دید. در مورد سگ سرابی تونستم مطالب بسیار مفیدی بدست بیارم.

  • ممنون از اینکه سایت هاپ میو را پسندیدید .
   تیم هاپ میو همیشه در تلاش است که بهترین و باکیفیت ترین مطالب را در اختیار شما قرار دهد.

   • با عرض سلام و خداقوت خدمت شما
    اگه بشه مکانهایی که این نژاد رو به فروش میرسونه معرفی کنید خیلی خوب میشه.
    واقعاً حیفه به نظر من ایرانی باید غیرت داشته باشه رو جایگاه ناموسش،کشورش،محصولاتش،موجوداتش و …
    وقتی نژاد ایرانی به این قدرتمندی هست چرا باید نژادهای خارجی تو ایران بیشتر رواج پیدا کنه!؟
    این خود ماها هستیم که باعث میشیم این اتفاق بیفته.
    دم اونایی گرم که از این نژاد و تمام نژادهای ایرانی حمایت میکنند.

    • سلام آقا پرهام عزیز
     ممنون از اینکه اینقدر نسبت به سگ سرابی که یک نژاد اصیل ایرانی است تعصب داری.
     تمام تلاش ما نیز همین است که یک جرقه ای باشیم بین دوست داران این نژاد که دیگه این روند رو ادامه ندند و باعث از بین رفتن نژاد اصیل این سگ نشن.
     ما تلاشمون رو برای حمایت از تمامی سگهای نژاد ایرانی افزایش خواهیم داد و هرکسی نیز مشتاق و علاقه مند باشه رو قبول می کنیم تا در این راه کمکیار ما باشند.

 2. سلام. تصویر آخر (سگ خاکستری) نژاد کردی پشدر است . لطفا از عکس های سرابی ذات قدیم (موبلند) استفاده کنید که از گونه های دیگر اصیل است.
  متاسفانه نژاد سرابی به دلیل میکس کردن های بی رویه با نژادهای دیگر در ایران در حال انقراض است و به سختی میتوان یک سرابی اصیل پیدا کرد و این هم اشتباه طرز تفکر صاحبان آنهاست که فکر میکنند که با میکس کردن سرابی با نژادهای دیگه قدرتشون بیشتر میشه. در حالی که دقیقا برعکس است و با میکس کردن هر دو نژاد از بین میروند و خصوصیاتشان هم غیر منطقی و خارج از عرف است.

  • محسن جان عکس آخر که میگید سگ پشدر هست، دقت کنید گوش های این سگ به گوش های سگ پشدر شباهت نداره . و متاسفانه عکس های خوب و باکیفیتی از سگ های ایرانی در دست نداریم.

 3. اگه ایمیل بدید براتون عکس از سگ های اصیل میفرستم.
  ببخشید یه درخواست هم داشتم اگه صلاح دونستید به مقاله اضافه کنید.

 4. سلام خسته نباشی من ی توله دارم سرو کله بزرگی داره و دستو پاهایه کته کلفتی داره میشه قشنگ راهنماییم کنید ک از کجا بفهمم این سرابی اصیل هست یا نه ک روش سرمایه گذاری کنم ممنون میشم کمکم کنید

  • طاهر عزیز
   تشخیص سگ سرابی اصیل از سگ سرابی میکس کار آسانی نیست و برای این کار باید توله سگ شما از نزدیک قابل بررسی قرار بگیره.
   خب ما تو مقاله مشخصات کلی از سگ سرایی اصیل را قرار دادیم و بزودی قصد کامل کردن مشخصات و خصوصیات این سگ بینظیر رو داریم.
   به شما توصیه می کنیم که توله سگ خود را در شهر خودتان نزد یک فرد باتجربه و کاردان ببرید و از آن درخواست راهنمایی کنید.

  • من اطلاعات زیادی در مورد سگ های سرابی ندارم ولی از اونجایی که چندین بار با مربی های سگ سرابی حرف زدم و از نزدیک سگ های سرابی رو دیدم ، فک می کنم که توله های سگ سرابی اغلب دارای رنگ تیره هستند.

 5. سگ سرابی یک سگ فوق العاده هستش. لطفا اطلاعات بیشتر در مورد این سگ در سایت قرار بدهید و نحوه تشخیص سرابی اصل از سرابی میکس را مشخص کنید.
  ممنون از سایت خوبتون

  • ممنون رضا جان
   بله سگ سرابی جزو سگ های برتر ایرانی است که ما تیم هاپ میو در تلاش هستیم همه ی نژادهای سگ ایرانی را در کل دنیا بخصوص مراجع انگلیسی زبان این سگ ها را معرفی کنیم. به امید روزیکه دیگه نگهدارندگان این سگ قصد میکس کردن این نژاد را با نژادهای دیگه نداشته باشند و سگ اصیل سرابی در همه ی کشورهای دنیا پرورش و نگهداری شود.

 6. سلام تشکر سایت بسیار خوبتون باعث تاسف هست که سک به این خوبی داریم ولی چقدرکم لطفی شده بهش ،لطف کنید جهت آشنا شدن مردم کشورمون با این نژاد اصیل ایرانی آشنا بشن .سپاس

 7. به گفته دوستمون اگه اطلاعاتی بدید که بشه میکس رو از اصیل تشخیص داد خیلی خوب میشه که دوستانی که دست اندرکارن اشتباه سرمایه گذاری نکنند.

  • متاسفانه به دلیل میکس های بی رویه و نادرست در این نژاد و بازار گرمی که داره فروشندگان این نژادها هرکدوم واسه خودشون جبهه گرفتن و ادعا میکنن که سگ سرابی اونا اصیله و فروشندگان دیگه سگهاشون میکس هست.
   تیم هاپ میو در تلاش است که بتونه اطلاعات دقیقی از این نژاد به دست بیاره تا در اختیار شما قرار بده تا ملاکی باشه برای همه خریداران و نگهداران این سگ ایرانی.

 8. من خیلی وقته دنبال یک سگ نگهبان میگردم که چند روز پیش یکی از دوستام سگ سرابی رو بهم معرفی کرد
  اومدم سایت شما خیلی به این سگ علاقه مند شدم و لی میترسم برم یه نژاد ترکیبی بهم بدن خیلی سردر نمیارم
  میشه راهنمایی کنید؟ شما خودتون نمی فروشید>

  • سلام امیز محمد عزیز
   بله سگ سرابی جزو بهترین سگهای گله و نگهبان است که می توانید خریداری کنید.
   البته توصیه می کنم که این سگ را محیط هایی که رفت و آمد یا بچه زیاده اصلا نگهداری نکنید چون در صورت عدم آموزش کافی احتمال خطرناک بودنش نیز است.
   در مورد اصیل بودن این سگ توصیه می کنم که حتما از یک فرد با تجربه که بتونه سگ رو از نزدیک ببینه مشاوره بگیرید تا دچار انتخاب اشتباه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید