سگ سنگسری هاپ میو
سگ سنگسری هاپ میو

سگ سنگسری یکی از بزرگترین و قدرتمندترين سگ هاي نگهبان و گله ايران به شمار مي رود، که متاسفانه امروزه اين نژاد اصیل ایرانی به علت بعضي عوامل نسلش رو به انقراض بوده و بصورت نادر در بعضي از نقاط سمنان، مازندران و تهران مثل شهرهاي گرمسار، مهديشهر (سنگسرقديم)، شاهرود، دامغان، سرخه، فولاد محله، شهمیرزاد، سمنان و فيروزكوه دماوند و اطراف آن ديده مي شود.

متاسفانه به اشتباه و از روی نا آگاهی یا عمدا هر سگ بزرگی را که در مناطق مازندران یا سمنان دیده می شود را با نام سگ سنگسری معرفی میکنن که این صحت ندارد.

 

خصوصیات سگ سنگسر

سگ سنگسری اصیل هاپ میو
سگ سنگسری اصیل هاپ میو

از جمله خصوصيات سگ سنگسری، مي توان به قدرت بي همتايش در كوهپيمايي اشاره كرد بطوريكه اين گونه زيبا و ارزشمند كشورمان بر همين پايه نامگذاري شده است.
علت اين نام گذاري: ظرافت و سرعت اين سگ در صخره نوردي و كوهپيمايي است بطوريكه گله داران آنرا هم تراز با كل و قوچ دانسته و آنرا ياور كل (كلياره) مي خوانند و اين خصيصه يكي از بارزترين مزيت ها براي سگهاي گله در مناطق ييلاق و كوهستاني بشمار مي رود.

دیگر ویژگی این سگ ایرانی پیاده روی های طولانی و پیوسته بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر است.

سگ های سنگسری هر ساله توسط روستاییان و عشایر به قشلاق و ییلاق می روند، که توانایی رفت و برگشت با فاصله چند ماه استقرار در محل مورد نظر یک امری عادی است.

جالب است بدانید که این عمل در سال ۲ بار در کوچ های تابستانی و زمستانی اتفاق می افتد.

همچنین می توان به این نکته اشاره کرد که سنگسری های نگهبان گله به جز چرای روزانه گوسفندان در شب هم این کار را انجام می دهند که به آن (شو چره) به زبان محلی یعنی چرای شبانه گفته می شود که از ساعت ۱۱ یا ۱۲ شب شروع شده که حدود ۳ الی ۴ ساعت به طول می انجامد که سگ های گله همواره همراه گله هستند و وظیفه نگهبانی را برعهده دارند.

سگ های سنگسری مقاومت خوبی در برابر شرایط آب و هوای نامساعد از خود نشان می دهند. به این صورت که در برخی از فصول سرد سال ( سرد ترین شرایط در کوهستان ها ) و در برخی از فصول گرم سال ( گرمترین شرایط ) را در کویر را تحمل می کنند .

از خصوصيات ديگر اين حيوان را مي توان به قدرت جنگندگی و سرسختي بسيار بالايش در برابر حيوانات مهاجم اشاره كرد.

در رویارویی و جنگ با دیگر سگ های جنگی و حیوانات مهاجم همانند سگ سر ابی، سگ پشدر و سگ خراسانی، سگ کانگال، سگ الابای و… بسیار عالی عمل کرده و ضربات بسيار سنگيني با سينه عضلاني و قدرتمند خود به حيوانات مهاجم وارد مي كند.

همچنین می توان اظهار داشت که شدت اين ضربه به حدي است كه باعث برهم خوردن تعادل حيوانات مهاجم در همان اوايل درگيري شده و اين موضوع قدرت جنگ آوری اين اكوتيپ ارزشمند كشورمان را بسيار بالا برده است كه متاسفانه اين امر باعث سوء استفاده بعضي از افراد مي شود.

شاید علاقه مند باشید  » معرفی بهترین سگ نگهبان گله و باغ

 

خوصوصيات ظاهری سگ سنگسر

شایعترین رنگ هایی که سنگسری می تواند داشته باشد سفيد يك دست، سفيد با لكه هاي سياه، سفيد با لكه هاي قهوه اي، سیاه یک دست و در بعضي موارد نادر رنگ هاي قهوه اي روشن نيز ديده مي شوند.

در روي پوزه اش خال هاي سياه رنگ وجود دارد. ساق دست از مچ تا پنجه سفيد بوده و داراي خال هاي سياه رنگ همانند پوزه مي باشد.
مهمترين ويژگي نژاد سگ سنگسری، شکل سر این سگ، سینه بزرگ و پهن و دست و پای کلفت و قدرتمند سگ سنگسری است.

 

خصوصيات فیزیکی و جسمانی سگ سنگسر

چهره سگ سنگسری اصیل
چهره سگ سنگسری اصیل

سگ سنگسری بدن چهارگوش و سينه بسيار قدرتمند و عضلاني دارد.
ارتفاع جدوگاه سنگسری بسته به نوع جنسيت ممکن است حدود ۶۵ الي ۸۰ سانتيمتر باشد.

سر حيوان بزرگ بوده و از عضلات قدرتمندي در ناحيه فك بهره مي برد و کمی شبیه به سر خرس می باشد.

طول دم نسبتا كوتاه اين سگ در حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتيمتر بوده و كلفت و پر مو است اغلب به صورت کمانی و حلقه مانند است.

گوش ها بصورت صفحه اي در دو طرف سر آويزان است استخوان ساق دست و پا كلفت و عضلاني بوده و پنجه هاي بسيار بزرگ و قدرتمندی دارد.

شاید علاقه مند باشید  »  معرفی سگ آلابای اصیل

 

وزن سگ سنگسر

وزن تقريبي اين حيوان در حال حاضر بين ۴۰ تا ۷۰ كيلوگرم بسته به نوع تغذيه، اصالت نژادي و جنسیت آن سگ مي باشد ولي افراد محلي اظهار دارند که اين سگ اصیل ایرانی در گذشته از جثه بزرگتري برخوردار بوده و به علت تغذيه نامناسب، میکس های اشتباه و تداخلات ژنتیکی در سال هاي نه چندان دور رفته رفته جثه اي كوچكتر پيدا كرده است.

با اين وجود مربیانی نیز وجود دارند که با تغذيه و نگهداري مناسب سگ های سنگسری اصیل تا ۸۰ كيلوگرم نيز پرورش دادند.

این متن توسط آقای محمدرضا فرجی نوشته شده و توسط تیم هاپ میو بازنویسی شده است.

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
موضوع مقاله
سگ سنگسری
توضیحات کوتاه
سگ سنگسر یک سگ بزرگ و اصیل ایرانی است. این نژاد اغلب در مناطقی مثل مازندران، سمنان و برخی از شهرهای تهران وجود دارد. سنگسری در جنگ و نگهبانی قابل تقدیر است
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو

16 دیدگاه ها

 1. این مقاله مال اینجانب محمدرضا فرجی است و آقای قنبری این مقاله را از من دزدیده . من راضی نیستم.

  • سلام و درود
   جناب آقا محمد رضا فرجی لطفا دلایل و استناد محکمی در دست داشته باشید، چون ما با توجه به اسناد می توانیم صحت حرف شما را تایید کنیم.

   • با سلام و عرض ادب من این مقاله رو در سال ۱۳۸۸ تنظیم کردم .در اون زمان مدیریت سایت پت کلاب را داشتم که صاحب امتیازش آقای آرش شمشیر گران یکی از مربیان خوب در امر آموزش سگ بودند و همچنین دوست عزیز برای من. من چون اصالتن برای منطقه فیروزکوه بودم آشنایی با این اکوتیپ داشتم البته کم و بیش می‌شناختم تصمیم گرفتم استانداردهای براش تعریف کنیم که خیلی هم زحمت کشیدم تا بتونم نژاد های اصیل رو پیدا کنیم و الگوهاشو تطبیق بدیم یادمه یه دوستی هم یه انجمنی در اون سال گرد آورده بود که در مورد سگ قدرجونی اطلاعات عالی جمع آوری کرده بود که الگوها رو از اون گرفتم . حالا مهم نیست الان که خوندم کلی لذت بردم . خداشاهده قشنگ یادمه نصفه شب بود داشتم ویرایش میکردم پدرم در اومد جمله به جمله کلمه به کلمه . الان سرچ کردم بعد این چند سال ببینم چه خبره خوشحال شدم مقاله پخش شده چقدرم واقعا راضی هستم اون موقع ۲۵ سالم بود . حالم گرفته شد . آقای قنبری این درست چند سطر نوشته هست ولی شما نمیدونی من این کوههای اونجا رو چطوری بالا پایین کردم اینا بدست اومد الانم مهم نیست من خواستم این اکوتیپ شهرمو زنده کنم اون اتفاق افتاد اون زمان سرچ میکردی هیچی نیومد الان سرچ میکنی میاد همین برای من بسه نوش جونت . یا علی در ضمن اون قسمتی که به این سگ میگن سگ کلیاره درست نیست و من خودم اضافه کردم اون منطقه ما اسمش کلیاره هست من ترفندی اومد به ذهنم که اگر زمانی خواست از اکوتیپ در بیاد و نژاد بشه باید اسمی داشته باشه خواستم اسم نژادیش حداقل این بشه که قالب درستی هم بنظرم اومد . مرسی

    • بسیار ممنونم آقای محمدرضا فرجی عزیز
     ما مقاله شما رو تو اینترنت دیدیم و بعد مطالعاتی که روی مقاله شما انجام دادیم فهمیدیم که مقاله شما در مورد سگ سنگسر جزو بهترین و کامل ترین مقاله است و با تیم هاپ میو تصمیم گرفتیم که مقاله شما رو با اسم خودتون تو سایتمون نشر بدیم.
     در ضمن ما خیلی خوشحال میشم که اگر شما باز مقاله و یا نوشته هایی در مورد هرگونه نژآد سگی دارین با ما در میون بگذارید، تا ما نیز آن را با نام خودتون نشر بدیم.
     ایمیل شخصی من (میلاد رحیمی) » [email protected] هستش شما با این درگاه میتونین با من در ارتباط باشید.

 2. داداش شما بازم زیر مقاله من زدی وحید قنبری . داداش یا بردار مقاله منو یا اسمو عوض کن بعد این همه مدت باز اسم این فرد رو گذاشتی زیر این مقاله من که یکسال وقت گذاشتم .

  • سلام محمدرضا جان ما هیچ وقت در مورد مقالاتی که در سایت قرار میدهیم هیچ گونه قصدی نداریم.
   حالا اگه این مقاله از شما است. برای تایید حرفتون بهتر است که مطالب بیشتری از این نژاد در اختیار ما قرار بدین تا ما اسم شما رو در سایت قرار بدیم.

 3. با سلام.
  بنده بارها این سگ رو در ییلاقات تنکابن دیده ام. در حال حاضر هم به صورت متعارف مشاهده میشوند.
  سپاس از شما.

 4. سلام..تشکربابت اطلاعات مفیدی که ازسگ سنگسردراختیارقراردادید..بنده درحال تالیف رمانی داستانی درباب سگ سرابی وسگ سنگسرهستم ازمطلبتون استفاده کردم..امیدارم کتابم کمکی باشدبرای فرهنگ سازی وهمزادپنداری بااین سگ بی نظیرایرانی…انشاالله تاپایان سال کتابم راچاپ وروانه بازارخواهم کرد..باشدکه قدمی کوچک برای حمایت از این حیوانات بومی سرزمینم انداخته باشم….به احتمال قوی نام کتاب (سیاه سرابی سفیدسنگسر)خواهدبود..

  • سلام دوست عزیز
   کار بسیار ارزشمندی انجام می دهید
   ما خیلی خوشحالیم که مطالبمون برای شما بسیار مفید بوده است
   خوشحال می شیم مطالبی رو که نیز پیدا کردین در صورت تایید با ما به اشتراک بگذارید تا ما نیز با مخاطبامون به اشتراک بگذاریم

 5. لطفا عکس و ویدیو از سگ سنگسری بزارید چون اصلا وجود نداره…من هم از بچگی در منطقه لاریجان آمل این سگ برام اسطوره قدرت بوده ولی متاسفانه نسبت به بقیه نژادهای ایرانی در حق این سگ کم لطفی شده …بسیار سگ زیباییه

  • سلام امیر جان متاسفانه ماهم اطلاعات و عکس زیادی از این نژاد نداریم
   اگه پیدا کردی برای ما هم ارسال کن

 6. ای کاش کسانی که توانایی و فضای کافی دارند .بصورت علمی نژادهای سگ ایرانی رو اصلاح و به دنیا معرفی کنند .

 7. ببخشید میخواهم بدونم این سگ سنگسری با این ویژگی ها برای مناطق بختیاری و به شدت برف خیز که طبیعت وحشی هم داره میتونه از سگ بومی بختیاریها یعنی قدرجونی بهتر عمل کنه. باتشکر

 8. سلام من تو خونه سگ سنگسری اصیل نگهداری میکنم واس نگهبانی که کاملا اصیله و هیچ میکسی نشده و همه ی خصوصیات موجود تو مقاله رو داره

 9. واقعا حیف که این اکوتیپ داره نابود میشه تنها سگی که توانایی جنگ با خرس و پلنگ رو داشت همین سگ مازندرانی بود هنوز هم تو ارتفاعات گرگان و سمنان کم بیش پیدا میشه.بسیار سگ مقاوم و نترسی ه به نظرم از لحاظ کارایی بهترین سگ ایرانه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید