سگ روتوایلر
سگ روتوایلر

سگ روتوایلر یک نژاد متوسط تا کمی بزرگ است، این سگ بدنی تاحدودی دراز نسبت به ارتفاع خود دارد. ساختار عضلانی و استخوانی قدرتمند در سگ روتوایلر باعث گردیده است که این حیوان به عنوان یکی از بهترین سگ های نگهبان به حساب بیاید.

از خصوصیات بارز این سگ ، چابکی، استقامت، زکاوت و قدرت است. همچنین این نژاد سگ کاملا بی ترس و شجاع است و در مقابل نفوذکران و افراد ناشناس با قدرت تمام ایستادگی می کند.

اعتماد به نفس ، هشدار دادن و قدرت تحمیل در این سگ باعث محبوبیت روتوایلر در بین طرفدارانش شده است.

سگ روتوایلر به دلیل داشتن روحیه اعتماد به نفس بالا و همچنین داشتن بدنی قدرتمند اغلب به عنوان سگ نگهبان و گار به کار می رود. این سگ متاسفانه در برخی از جوامع و کشورها در شرط بندی های جنگ سگ مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

روتوایلر نسبت به افراد غریبه و دیگر سگ ها بسیار محافظه کار و جدی است که شما می توانید با آموزش های لازم آن را احتماعی تر کنید. این سگ یک نژاد قدرتمند است که نیار به فعالیت و ورزش های روزانه دارد.

 

اطلاعات و مشخصات جامع در مورد نژاد سگ روتوایلر

محبوبیت#8 : 2017
#8 : 2016
#9 : 2019
نامروتوایلر | Rottweiler
نام های دیگرRottie, Rott
ملیتآلمان | Germany
گروه بندیسگ کاری (AKC:1931)
سگ نگهبان (UKC)
اندازهمتوسط تا بزرگ
نوعبدون تداخلات ژنتیکی | Purebred
طول عمر8 الی 11 سال
خصوصیاتهشدار دهنده
بی ترس
محافظ
آزادی دوست
مستقل برای ادامه زندگی
باهوش و زرنگ
طبیعت خوب
ارتفاعجنس نر : 24 - 27 اینچ ( 61 تا 69 سانتی متر )
جنس ماده : 22 - 25 اینچ (53 تا 65 سانتی متر)
وزنجنس نر : 43 - 59 کیلو گرم
جنس ماده : 38 - 52 کیلوگرم
رنگ بندیسیاه و قهوه ای روشن
سیاه و نارنجی
سیاه و کرمی (پررنگ)
تعداد بچه زایی8 - 12 توله سگ
قیمت به دلارمیانگین قیمت $1200 - $2000 USD

 

سگ روتوایلر نگهبان
سگ روتوایلر نگهبان

 

شاید علاقه مند باشید »  معرفی سگ پیت بول بزرگ

 

امتیاز بندی خصوصیات و خلق و خوی نژاد سگ روتوایلر

قدرت کنترل خود
مناسب برای زندگی آپارتمانی
سگ روتوایلر برای زندگی آپارتمانی زمانی مناسب است که این سگ بتواند فعالیت داشته باشد. سگ روتوایلر برای مکان های کوچک چندان مناسب نیست و این سگ با زندگی در آن محیز اذیت می شود.
پارس کردن
تعدا پارس کردن
گهگاهی
سازگاری با گربه
سازگای با بچه
سگ روتوایلر یک سگ نگهبان و محافظ به حساب می آید و اصلا توصیه نمی شود که با بچه ها تنها بمانند. شما می توانید با پرورش و بزرگ کردن توله سگ روتوایلر ، آن را با بچه ها و دیگر حیوانات خانگی آشنا کنید تا صدمه ای به آنها نزند.
سازگاری با دیگر سگ ها
نیاز به فعالیت
سگ روتوایلر یک سگ قدرتمند و عضلانی است. به هر حال این سگ دوست دارد که فعالیت و ورزش کند. البته ورزش و کار کشیدن بیش از حد از سگ روتوایلر باعث اذیت آن می شود.
توصیه می شود که هر روز یک زمان برای پیاده روی و دویدن با سگ خود داشته باشید یا حتی شما می توانید که با دوچرخه سواری سگ روتوایلر را همراهی کنید.
نیاز به مراقبت
سگ روتوایلر یک سگ کاملا مستقل است و نیاز کمی به مراقبت و توحه خاص دارد. شما می توانید یک الی دوبار در هفته موها و پوست آن را شانه بزنید.
مشکلات سلامتی
آلرژی زا نیست
هوش و زیرکی
رتبه بندی : #9
بازی کردن
ریزش مو
شما می توانید با شانه زدن موهای زائد بدن سگ را از آن جدا کنید.
سازگاری با دیگر سگ های نگهبان
قدرت یادگیری
آموزش و تربیت سگ روتوایلر نیاز به یک آموزش دهنده صبور ، مصمم و با اعتماد به نفس نیاز مند است. سگ روتوایلر عاشق یادگیری چیزهای جدید است و در ورزش بسیار بامصمم و جدی است و قدرت بدنی کافی برای انجام اغلب فعالیت های ورزشی را دارد.
قابلیت سگ تماشاچی
سگ روتوایلر به دلیل اینکه یک سگ قدرتمند و جدی است اغلب از این سک به عنوان نژاد سگ نگهبان یاد می کنند.
سگ روتوایر بسیار بی ترس و شجاع است و در برابر افراد غریبه و ناشناس با قدرت می ایستد و در صورت لزوم حمله نیز می کند.

 

سگ روتوایلر معروف به سگ قصاب

سگ روتوایلر سیاه
سگ روتوایلر سیاه

یکی از نژاد های متوسط تا بزرگ بوده و بسیار قوی می باشد که در گذشته از آن برای جمع کردن حیوانات اهلی همچون گاو و گوسفند و هدایت کردن آنها به سمت وسایل نقلیه برای بارگیری و به سمت کشتارگاه و مراکز تولید گوشت استفاده می‌کردند.

قدمت این سگ به روم باستان برمی گردد زمانی که از نژاد ماستیف پا به جهان گشود. این سگ مربوط به محلی به نام روتویل در آلمان است.

در آن زمان سربازان روم در لشکرکشی‌های خود از این نژاد سگ برای راندن احشام و محافظت از آنها طی شب‌ها در مسیر جنگ‌ها استفاده می‌کردند تا جایی که در آلمان یک شهر به نام Rottweiler نام گذاری شده است.

درجنگ جهانی اول و دوم نژاد سگ روتوایلر خدمات بسیار ارزشمندی به عنوان سگ پیغام رسان، راهنما، نگهبان و امدادگر به انجام رسانده است.

روتوایلر را تا قرن ۱۹ به شیوه ی سنتی و برای اهداف نام برده شده پروش می‌دادند تا زمانی که راه آهن برای انتقال احشام جایگزین شد.

امروزه روتوایلر به عنوان سگ جستجوگر، راه یاب برای افراد نابینا، سگ نگهبان و سگ پلیس استفاده می‌شود.

شاید علاقه مند باشید  »  معرفی سگ بولداگ

 

خصوصیات ظاهری سگ روتوایلر

سگ روتوایلر سیاه
سگ روتوایلر سیاه

این سگ دارای گردنی کلفت و قوی، گوش‌هایی کوچک، مثلثی شکل و آویزان و پوششی به رنگ سیاه و خرمایی دارد.

دم روتوایلر، کوتاه و افقی است و اگر دمش بلند باشد باید کوتاه شود.

اندازه جمجمه این نژاد متوسط است که در محل گوش‌ها عریض می‌شود، پیشانی قوس‌دار، دماغ پهن با سوراخ‌های بزرگ و مشکی دارد.

همچنین سگ روتوایلر دارای پوزه بلند و لب‌های سیاه که به داخل دهان کشیده شده است می باشد، لثه‌های تیره رنگ و دو فک بسیار قوی و پهن است.

روتوایلر دارای دو چشم متوسط و بادامی شکل به رنگ قهوه‌ای می باشد. دارای ساختار دندانی کامل (۴۲ دندانی) هستند.

نژاد سگ روتوایلر دارای پوشش دولایه با موهایی کوتاه و پوستی صاف می باشد.

پوست آنها همیشه سیاه رنگ با خال‌های حنایی در نقاطی نظیر بالای چشم، اطراف پوزه، سینه و پاها می باشد.

شاید علاقه مند باشید  »  معرفی سگ دوبرمن

 

خلق و خوی سگ روتوایلر

سگ روتوایلر بزرگ
سگ روتوایلر بزرگ

نژاد سگ روتوایلر اصیل همواره همانند یک سرباز آماده دفاع از اطرافیان می باشد وقت‌شناس بوده و زمان انجام وظیفه و ترک خدمت را به خوبی تشخیص می‌دهد. رفتار خشنی ندارد ولی در مقابل دشمن خطرناک و جنگی عمل می کنند.

نسبت به صاحبش همیشه مهربان و باوفا است  و می تواند دوست خوبی برای فرزندان شما باشد.

به لطف حافظه‌ ی قوی که دارد آموخته‌هایش را هیچ‌گاه از یاد نمی‌برد. سگ روتوایلر همانند هرسگ دیگر نیاز به محبت دارد و با وجود سنگین وزن بودن سرعت بالایی نیز دارد.

آرام، با وقار، دلیر و شجاع است و هرگز خجالت نمی‌کشد.

او با اطمینان خاطر دور می‌نشیند و با افرادی که جدیدا آشنا شده خیلی سریع صمیمی نمی شود، بلکه منتظر می ماند و افراد و موقعیت ها را از ترازوی سنجش خود میگذراند.

او با خانواده خود مهربان است و زمان زیادی را صرف دنبال کردن و بازی کردن با آنها در خانه می‌کند.

اصلا هیجانی نیست و ذاتا تمایل به محافظت از خانواده و خانه خود دارد و هرگز بی خود نسبت به سایرین خشمگین نمی شود.

بسیار باهوش است و توانایی سازگاری بالایی با محیط دارد.

تفاوت‌هایی بین خلق و خوی دو جنس وجود دارد، روتوایلر نر آرام‌تر و محافظه کارتر است. شدیدا مشغول بررسی محیط خود برای خبر دادن شرایط هستند، کنترل ماده‌ها آسان‌تر است، چرا که آنها مهربان‌تر هستند.

 

آموزش و تربیت سگ روتوایلر

توله سگ روتوایلر
توله سگ روتوایلر

روتوایلر ها سگ هایی تعلیم پذیر و مهربان هستند که علاقه شدیدی به جست و جو کردن و نگهبانی دارند. به دلیل قدرت بدنی بالا باید خوب تربیت شوند تا دردسر ساز نباشند.

سعی کنید تربیت روتوایلر را از زمان تولگی این سگ آغاز کنید، زیرا که سگ های محافظه کاری همچون روتوایلر قبل از بلوغ بهتر دستورات و آموزش شما را می پذیرند و تربیت کردن این نژاد سگ در دوران تولگی بسیار آسان تر خواهد بود.

با افراد آشنا رابطه خوبی دارند و نسبت به غریبه ها واکنش شدیدی نشان می دهند. برای افرادی که حوصله کافی برای تربیت آن دارند مناسب نیست.

این نژاد از سگ ها اصالتاً علاقمند به نگهبانی، توجه به گله های حیوانات، آموزش به عنوان سگ نگهبان شخصی و انجام کارهایی که قدرت بدنی بالا می خواهد، می باشند. برای برخورد با آنها باید قاطع باشید.

شاید علاقه مند باشید  »  معرفی انواع نژادهای سگ تریر

 

بیماری ها و مشکلات سلامتی سگ روتوایلر

روتوایلـر ها دارای بیماری های خاص و نگران کننده نیستند. اما همانند بقیه سگ ها باید از تولگی به مفصل لگنی – رانی توجه داشت و در زمان های مشخص از آن ها رادیوگرافی گرفت تا مطمئن شد دچار مشکلات استخوانی نیستند.

بیماری های احتمالی شامل :

 • (canine hip dysplasia (CHD
 • (sub-aortic stenosis (SAS
 • gastric torsion
 • elbow dysplasia
 • osteosarcoma

 

سگ روتوایلر آلرژی زا است ؟

از مشکلات شایع در میان سگ‌ها است که در اغلب مواقع در برابر یک ماده غذایی جدید و یا ذرات معلق در هوا و محصولات شوینده و عوامل خارجی در محیط ایجاد می‌شود.

تنها راه پی بردن به عامل آلرژن با منشا غذا، حذف موارد احتمالی از غذا و بررسی رفع یا تشدید آثار آن است.

پس بهتر است هر زمان که تصمیم به تغییر رژیم غذایی سگ خود دارید به علائم آلرژی و سلامت آن بعد از مصرف ماده جدید دقت کنید.

 

غذای سگ روتوایلر

تغذیه مناسب و متعادل و جلوگیری از چاق شدن حیوان از مهم ترین مسائلی است که در هنگام نگهداری از این نژاد باید به آن توجه نمود.

با توجه به فعالیت روزانه میزان غذای آنرا تعیین کنید تا دچار اضافه وزن نشود

 

نظافت و سلامت سگ روتوایلر

برس زدن روزانه، حمام دادن منظم و با فاصله، تمیز کردن بین چین های پوستی، توجه به سلامت گوش ها و دستگاه تنفسی، داشتن فضای مناسب حرکتی و پیاده روی روزانه از مواردی است که برای پیشگیری از چاق شدن، ابتلاء به بیماری های گوارشی و قلبی بسیار مهم است.

 

منبع : wikipedia

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
موضوع مقاله
سگ روتوایلر
توضیحات کوتاه
سگ روتوایلر یکی نژاد سگ قدرتمند و بزرگ است، این سگ جنگی و اصیل دارای خصوصیات خاصی است. تربیت و آموزش سگ روتوایلر در زمان تولگی باید شروع شود و خوب آموزش ببینند.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

7 دیدگاه ها

  • به هیچ عنوان فکرتون رو دست آدم‌های متعصب ندید. همه جای دنیا دارن با این فرشته‌ها زندگی میکنن، براشون مشکلی پیش اومده؟؟
   خیر.
   این‌ها مسائل دینی رو قاطی این ماجرا کردن.
   سگ‌ها بخصوص روت‌ها بهترین دوست انسان‌هان و باعث میشه که بتونی اون چیزهایی که انسان‌ها سال‌هاست ازش دور شدن رو دوباره بدست بیاری. اگه بخوای واقعا سگ‌ات رو درست تربیت کنی، باید آروم ، صبور ، با اعتماد به نفس، با قدرت ، عادل و … باشی. که هم برای دنیای انسان‌ها این محشره، هم سگ‌ات به چشم لیدر نیگات میکنه.
   داشتن سگ باعث میشه اینا رو تو زندگیت تمرین کنی و تا همیشه این ویژگی‌ها بات میمونه. خودم خیلی زود جوش میارم، ولی برای اینکه سگ‌ام منو عصبانی نبینه، خیلی خیلی رو خودم کار کردم و الان یک هزارم قبل عصبانی نمیشم.۲۵ سال زور زدم نتونستم خودمو اصلاح کنم، ولی سگ‌أم باعث شد خیلی از رفتارهای اشتباهمو اصلاح کنم. و حسرت میخورم برای کسایی که این موضوع رو هیچ وقت درک نمیکنن.
   راجب هر مسئله‌ای تحقیق کن. مراجع معتبر رو بخون. از هیچکس هم ۱۰۰٪ راهنمایی نگیر، چون همه نسبت به زاویه دید خودشون نظر میدن. خودت با تحقیق برو جلو.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید