گربه رگدال
گربه رگدال

گربه رگدال ( Ragdoll ) یک گربه زرنگ و باهوش است و توانایی یادگیری بسیاری از حقه ها و کارهای جالب را دارد. نژاد گربه رگدال همانند بسیاری از نژاد های دیگر در ایران کم پیدا است.

در نگاه اول گربه رگدال شباهت خیلی زیادی به گربه های ملوس ایرانی داشته باشد، ولی اینگونه نیست. نژاد این گربه در ایران بسیار محدود هست و امکان این که آن را به صورت رایج در کوچه و خیابان ببینید، وجود ندارد. زیبای خاص این گربه بانمک تضمین کننده این می باشد که در آینده نزدیک این گربه جایگاه خود را در بین خانواده های ایرانی باز خواهد کرد.

تاریخچه بوجود آمدن نژاد گربه راگدال

نژاد گربه رگدال یک نژاد جدید بین گربه ها است. این گربه در سال ۱۹۶۰ توسط آقای ان­بیکر (Ann Baker ) در کالیفرنیا بوجود آمد.

پایه و اساس مطالعات و تحقیقات ان­بیکر ادامه تحقیقات آقای ژوزفین (Josephine ) بود. این دانشمندان در پی آن بودند که گربه ای همانند گربه پرشین کت بدنیا بیاورند که مشکلات کم تری داشته باشد ، یا بهتر بگم که دوست داشتند که گربه ه­یای را بوجود بیاورند که از لحاظ زیبایی شبیه گربه پرشین کت باشد ولی از لحاظ رفتار و خصوصیات شبیه گربه سیامی ( Siamese ) باشد.

در نتیجه تحقیقات و آزمایشاتی که صورت گرفت آقای ان­بیکر توانست که چنین گربه ای را با جهش ژنتیکی بوجود بیاورد که موفقیت بزرگی در دوره خودش به حساب می آمد ، آقای ان­بیکر اسم این گربه دورگه تازه بوجود آمده را رگدال ( Ragdoll ) گذاشت.

نژاد گربه رگدال در ابتدا دچار مشکلات بسیاری بود که از استانداردهای یک گربه سالم خارج بود، بر همین اساس بسیاری از دوستان آقای ان­بیکر بعد از مشاهده مشکلات نژادی گربه رگدل آقای ان­بیکر را ترک کردند.

سپس افرادی که در بوجود آمدن گربه رگدال نقش داشتند یک انجمنی را در سال ۱۹۹۳ تشکیل دادند که تا استانداراد­هایی را برای آن تعیین کنند تا طبق آن استانداردها نژاد گربه رگدال اصلاح شود.

انجمن بوجود آمده برای اصلاح نژاد گربه رگدال در سال ۲۰۰۰ میلادی ، بعد از نتیجه بخش بودن اصلاحات به عنوان یک انجمن رسمی گربه راگدال ( Ragdoll Fanciers Club International ) در آمریکا ثبت شد.

در حال حاضر این گربه از لحاظ ژنتیکی هیچ گونه مشکلی ندارد و کاملا اصلاح شده است.

بچه گربه رگدل
بچه گربه رگدل

 

خصوصیات و رفتار گربه رگدال

این گربه برخلاف بسیاری از گربه ها بسیار مهربان و صمیمی است ، این گربه دوست دارد که در حیاط یا اطراف خانه بگردد و با مردم در ارتباط باشد.  رگدال دوست دارد که به آغوش گرفته شود و نوازش شود.

یکی از خصوصیات بارز گربه بانمک رگدال احساس به توجه آن است ، بطوری که این گربه نیاز دارد که همیشه مورد نوازش و توجه قرار گیرد بخاطر همین اگر یک فرد به آن نزدیک شود راگدال در دوست داشتن و ابراز علاقه کردن پیش قدم خواهد بود.

رگدال حیوان خانگی باهوشی است و توانایی یادگیری استعداد های جدید را دارد و همچنین این گربه می تواند از اسباب بازی های خود به خوبی مراقبت کرده و در صورتی که شما یک شئ را به سمت آن پرتاب  کنید، آن را پیدا کرده و به شما برمی گرداند.

رگدال یک حیوان خانگی مودب و دوست داشتنی است و همیشه سعی می کند که با مردم دوست باشد. همچنین این حرف ها به معنی آن نیست این گربه تنبل یا غیرفعال است بلکه کاملا فعال و پر جنب و جوش است.

شما می توانید با روش های جایزه دادن ، همه چیز را به آن یاد بدهید و این گربه توانایی یادگیری بالایی دارد.

آنها با کارهای کوچک یا صدایی زیبا زمان غذا را برای شما یادآوری می کنند ، این کارها ممکن است که صدای میومیو باشد یا بیاد به شما با پا ضربه بزند یا اشاره کند.

این گربه بسیار دوست داشتنی است و همیشه دوست دارد که کنار شما باشد و از این کار لذت می برد. گربه رگدال بسیار اجتماعی است و دوست دارد که با مردم تعامل داشته باشد و به همین خاطر دوست دارد همیشه در کنار شما و خانواده شما باشد و دوست ندارد که از شما پایین تر باشد به همین خاطر اغلب در جاهایی که مرتفع هست می نشیند.

شما می توانید با خرید این گربه یک دوست کوچک و وفادار برای خود بدست بیاورید و با در کنار هم بودن لذت ببرید.

بچه گربه نژاد رگدل
بچه گربه نژاد رگدل

 

بیشتر بخوانید : مشخصات گربه مین کن

مشکلات سلامتی نژاد گربه رگدال

گربه رگدال یک گربه دورگه است و نژاد این گربه توسط جهش ژنتیکی بوجود آمده است. وجود مشکلات سلامتی در گربه هایی که توسط جهش ژنتیکی بوجود می آیند بسیار رایج است ، ولی نژاد گربه راگدل کاملا اصلاح گردیده و اغلب مشکلات و بیماری های آن رفع شده است.

 • بیماری (Hypertrophic cardiomyopathy ) : یک نوع بیماری قلبی است که ممکن است گربه رگدال را گرفتار کند. شما می توانید با آزمایش های DNA از سلامت گربه راگدال آگاه شوید.
 • مشکل کلیوی : احتمال رسوب کلسیم در کلیه این نژاد گربه زیاد است.

 

نگهداری و تربیت گربه رگدال

گربه  بانمک رگدال پوشش پوستی متفاوتی نسبت با اغلب گربه ها دارد ، موهای این گربه شباهت زیادی به پرشین کت دارد ولی بافت پوستی رگدال محکم تر و بهتر از گربه پرشین کت و گربه هیمالیا است. ریزش مو در این گربه نسبت به بقیه گربه ها کمتر است ولی برای داشتن موهای بهتر و ریزش کمتر مو لازم است که دوبار در هفته توسط شانه استیل شانه زده شود.

ما باید در شانه زدن دقت کافی داشته باشیم که و همه جای بدن گربه را شانه بزنیم و اجازه ندهیم که گره زدگی هایی در قسمت های زیر پا یا دم این گربه اتفاق بیافتد.

در شانه زدن اگر شما به آرامی موهای آن را شانه بزنید، متوجه خواهید شد که گربه خانگی شما چقدر از این کار لذت می برد و هرچه بیشتر به شما وابسته تر خواهد شد.

توجه داشته باشید که تغییرات فصلی و هورمونی در طول موهای گربه راگدال موثر می باشد. درازترین طول مو در این نژاد اغلب در زمستان بووجود می آید.

گربه راگدال نیز ممکن است دچار اختلالات هورمونی شود و در برخی شرایط باعث تغییر رنگ موهای بدن آن شود.

تعداد دفعات حمام بردن و شستن این گربه محدوده زمانی خاصی ندارد ، هر زمانی که احساس کردید پوست بدن گربه چرب شده است یا کثیف شده ، می توانید که آن را بشویید.

نژاد گربه رگدل
نژاد گربه رگدل

 

رعایت بهداشت و سلامت گربه بانمک رگدال

بهداشت روزانه برای سلامت گربه بسیار عالی است و برخی از نکات مهمی که برای داشتن حیوان خانگی سالم  باید رعایت کنید ، شستن دندان ها آن است.

چه بهتر است که ما هر روز وقت بگذاریم و دندان های رگدال را بشوییم، ولی اگر وقت کافی برای این کار را نداشتید می توانید که هر دو الی سه روز یکبار به نظافت دندان های حیوان خانگیتان رسیدگی کنید.

دومین نکته در سلامت گربه راگدال نظافت گوش هامی باشد. شما می توانید که با استفاده از یک دستمال تمیز و مرطوب اقدام به پاک کردن گوش های حیوان خانگی­تان کنید.

چشم ها نیز در بهداشت و سلامت نقش بسیار مهمی دارند، برای پاک کردن چشم ها نیز می توانید از دستمال تمیز و پاک استفاده کنید.

هشدار !!!

برای پاک کردن چشم و گوش گربه از پنبه استفاده نکنید.

گرفتن ناخن های گربه یکی از مهم ترین بخش های مراقبت و تربیت گربه خانگی می باشد. ناخن های گربه نیز همانند ناخن های انسان رشد می کند و بهتر است که در صورت بلند شدن آن ها را حتما ناخن ها را  با یک ناخن گیر کوتاه کنیم.

داشتن یک ظرف برای دستشویی رگدال از ضروریات نگهداری حیوانات خانگی مثل سگ و گربه می باشد. ظرفی برای دستشویی گربه ها در اغلب فروشگاه حیوانات خانگی وجود دارد که می توانید از آنجا تهیه کنید.

یادتان باشد که ظرف دستشویی حیوانات خانگی را هر روز تخلیه کنید و آن را بشویید تا از بوجود آمدن بیماری و آلودگی جلوگیری کنید.

منبع  :  www.catster.com

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
موضوع مقاله
گربه رگدال
توضیحات کوتاه
گربه رگدال یک گربه خانگی دورگه است که شباهت زیادی به گربه پرشین کت و سیامی دارد. نژاد گربه رگدال بسیار متفاوت و زیبا می باشد وخصوصیات منحصر بفردی دارد
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

6 دیدگاه ها

 1. با سلام من میخوام این گربه رو بخرم با سگا چقد کنار میاد و ایا مثل سیامی وفاداره.
  قیمت این گربه حدودا چنده؟
  حتما این سوالم را جواب بدید.
  پیشاپیش با تشکر

  • سلام حسام جان
   انتخاب کردی
   گربه رگدال هم گربه زیبایی هست و بسیار وفادار و دوست داشتنی است.
   رابطش به بچه ها و سگ ها هم بسیار خوبه و به راحتی و خوبی کنار هم زندگی می کنند.
   ولی در مورد قیمت گربه رگدال تو ایران ما خبر نداریم چون تو کار خرید و فروش نیستیم.
   ولی قیمت این گربه در کشورهای اروپایی در حدود ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ دلار است.

 2. ممنون بابت جوابتون از انتخابم مطمئن نیستم اونقد میترسم سگام بگیرنش
  و اونقدر هم مطمئن نیستم رگدال مناسبمه میخوام قیمتش مناسب باشه و نژاد سالمی ۶م باشه تا حدودی هم تو بغلی.
  من تا حالا گربه نداشتم و فقط سگ داشتم‌.
  اسکاتیش قیمتش مناسب تره یا رگدال از نظر شما کدوم نژاد بدردم میخوره میگن.
  میگن اسکاتیش رابطش با سگا بهتره درسته.
  با تشکر از مقاله خوبتون

  • اینکه
   سگ ها بیان گربه را بگیرن تنها ربطی به گربه ندارد!
   برخی از نژآدهای سگ هستند که تو مقالات نیز آوردم با گربه های رابطه خوبی ندارن ولی برخی دیگر رابطشون خیلی خوبه.
   بین اسکاتیش و رگدال به نظر منم اسکاتیش شاید گزینه بهتری باشه چون از لحاظ خصوصیات اخلاقی و جسمانی تاحدودی از رگدال بهتره.
   ولی این دلیل براین نمیشه که رگدال نژاد مناسبی نیست ، بلکه طرفدارهای بسیار زیادی دارد.
   قیمت رگدال هم بنظرم در حدود ۲ الی ۵ میلیون است. (مطمئن نیستم)

 3. سلام
  من از کجا میتونم رگدال پیدا کنم؟؟؟
  از چندین جا سوال کردم، متاسفانه نداشتن و گفتن که احتمالا نتونم پیدا کنم

  • سلام خانم شیخ زاده
   نژاد گربه رگدال به دلیل اینکه یک نژاد خارجی است به سختی تو ایران پیدا می شه ولی فکر میکنم بعضی از وارد کنندگان می تونند کمکتون کنند.
   که ما به دلیلی عدم شناخت کافی و عدم اطمینان نمی تونیم شخصی را به شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید