سگ ماستیف
سگ ماستیف

سگ ماستیف ( Mastiff ) یکی از قدیمی ترین گونه های نژاد سگ است. جالب است بدانید که اجداد ماستیف ها به ۵۰۰۰ سال قبل به نژاد molossus برمی گردد. در ابتدا سگ های ماستیف یک سگ جنگی و وحشی به حساب می آمدند ولی در حال حاضر خصوصیات وحشی بودن خود را از دست داده و کاملا اهلی شده اند.

امروزه سگ ماستیف همانند دیگر سگ ها ، همراه بسیار خوبی برای انسان است ، این سگ ها از لحاظ اندازه بدنی بسیار بزرگ هیکل و عضلانی هستند ، در حالی که به خاطر شکل ظاهری که دارند ، آدم احساس خستکی در آن ها را می کند.

سگ ماستیف تبتی
سگ ماستیف تبتی

 

معرفی و آشنایی با مشخصات نژاد سگ ماستیف تبتی

بزرگ به معنای واقعی کلمه زمانی برای شما معنی پیدا خواهد کرد که شما سگ ماستیف را از نزدیک ببینید. نژاد های دیگر سگ ممکن است که برخی از آن ها از لحاظ ارتفاع به ماستیف برسند ولی در حالت کلی سگ ماستیف از هر نژاد دیگر سگ بزرگ تر است.

ماستیف بزرگترین نژاد سگ در جهان است و می تواند تا ۲۲۰ پوند یا بیشتر ، وزن داشته باشد. یکی از ماستیف ها که اسمش Zorba بود ، در سال ۱۹۸۹ به خاطر وزن و بزرگی که داشت ( ۳۲۳ پوند ) توانست در کتاب گینس ثبت شود.

اگر وزن بیشتر برای هر حیوانی باعث کاهش سرعت و عملکرد این حیوان می شود ، سگ ماستیف نیز اگرچه خیلی سنگین شود ممکن است از سرعت و عملکرد آن کاهش یابد ، ولی در حالت عادی سگ ماستیف خیلی باهوش و قدرتمند است و در صورت تهدید جان او و خانواده اش ، ماستیف بسیار خشمگین می شود و حالت جنگی به خود می گیرد.

سگ های ماستیف گاهی اوقات به عنوان Mastiff های انگلیسی خوانده می شوند. این سگ ها نام خود را از واژه لاتین mansuetus گرفته اند ، این کلمه در زبان انگلیسی به معنی ” اهلی ” یا ” بومی ” می باشد. جالب است که بدانید نام ماستیف ( Mastiff ) کلمه ای گرفته شده از زبان انگلیسی و فرانسوی است که در سال های از ۱۳۷۸ میلادی رایج شده است.

در گذشته سگ ماستیف یک سگ جنگی و وحشی به شمار می رفت ، زیرا ماستیف در برابر بسیاری از حیوانات وحشی مثل گرگ و شیر جنگید و درنبرد تن به تن پیروز میدان شد ، بخاطر همین سگ ماستیف در بین نژاد های مختلف سگ بسیار محبوب و قهرمان شناخته می شود.

سگ ماستیف ، بعد از طی چند صد سال متوالی ، الان تبدیل به یک سگ مردم دوست و اهلی شده است و اغلب دوست دارد در بین مردم و جامعه نقش داشته باشد. همچنین اخلاق این سگ بزرگ با بچه ها ملایم است.

بیشتر بدانید : سگ بولداگ آمریکایی

 

نکات مهم قبل خرید و نگهداری از سگ ماستیف که باید بدانید

ورزش برای این سگ بزرگ لازم است ، دقت کنید که اگر شما بتوانید به این سگ از لحاظ ورزشی و ذهنی خوب برسید این سگ شما را در هر جایی که بخواهید زندگی کنید ( خانه های کوچک ، آپارتمانی و… ) شما را همراهی خواهد کرد. ماستیف ترجیح می دهد که اغلب در خانه و پیش خانواده خود باشد.

سگ ماستیف تبتی اعضای بدن بزرگی دارد ، وقتی این سگ بزرگ عصبانی می شود و پارس می کند آب دهان این سگ همه جا می پاشد. بهتر است که هر از چند گاهی با دستمال مرطوب اطراف دهان سگ ماستیف را پاک کنید

اما بهتر است این نکته دردآور را برای شما نیز آشکارکنم که اگر شما خواهان نگهداری سگ ماستیف در خانه هستید باید سعی کنید بعد از هر بار دست شویی رفتن ، اطراف قسمت خروج مدفوع را با دستمال پاکیزه و نم پاک کنید. برای بهداشت و سلامت سگ و شما بسیار مهم است.

اغلب با این حال می توان رژیم های غذایی پیدا کرد که در حالت خروج از بدن بوی بدی نداشته باشند و حداکثر جذب بدن شوند.

باورتان نمی شود که خمیازه کشیده یک سگ چقدر می تواند برای شما تعجب آور باشد ، سگ ماستیف زمانی که خمیازه می کشد صدای بسیار بلند از خود تولید می کند ، که گاهی افراد تازه کار می ترسند و فکر می کنند که حتما یک فیل در خانه آنها است.

اگر شما در آپارتمان و ساختمان های کوچک زندگی می کند ، قبل از خرید سگ ماستیف تبتی بهتر است که این نکات را برای شما آگاه سازم. وقتی سگ ماستیف تبتی و انگلیسی به سن بلوغ می رسد ، بسیار بزرگ و سنگین می شود و اگر شما بخواهید که این سگ را از پله های آپارتمان بالا و پایین ببرید ، باعث زخمی شدن و ناراحت شدن این سگ خواهید بود و صدای بلند این سگ می تواند همسایه های شما را ناراحت کند.

پس بهتر است که قبل از خرید سگ ماستیف به تمامی نکات و نگهداری آن اطلاع کافی را داشته باشید و سپس اقدام به خرید این سگ بکنید

سگ ماستیف
سگ ماستیف

 

خلق و خوی نژاد سگ ماستیف تبتی و انگلیسی

 • ماستیف ها نیاز به ورزش و تحرک دارند ، اما در ورزش دادن این سگ ها باید سن و درجه حرارت بدن سگ را در نظر بگیرید ، گاهی درجه حرارت بدن سگ ها بسیار بالا می روند.
 • بدون داشتن ورزش و تحرک سگ های بزرگ ماستیف می توانند بسیار مخرب و خسته کننده باشند.
 • ماستیف ها یک نژاد از سگ هایی هستند که طول عمر بسیار کوتاهی دارند ، ولی برخی از ماستیف ها نیز هستند که تا ۱۸ سالگی نیز می توانند زندگی کنند.
 • آّب دهن سگ ماستیف بسیار تمیز است ، اگر آب دهان آن به هر خاطری شما را اذیت می کند ، بهتر است که از خرید این سگ ممانعت کنید.
 • سگ ماستیف برای خانواده های شلوغ و خانواده هایی که داری بچه و کودکان کم سن و سال هستند اصلا مناسب نیست. زیرا سگ ماستیف بسیار قدرتمند است و در زمان خشمگین بودن می توان یک بچه را نیز به صورت کلی بخورد. !!!!
 • درسته که گفته شده است سگ های ماستیف برای هر نوع سبک زندگی سازگار است و می تواند در آپارتمان نیز زندگی کند ، ولی بهتر است بدانید که بهترین محل برای نگهداری سگ ماستیف خانه هایی است که دارای حیاط بزرگ هستند.
 • سگ های ماستیف به صورت غریزه ای بسیار محافظه کار و جنگی هستند ، حتما باید سعی کنید که سگ های ماستیف را در بچگی با انسان ها و دیگر سگ ها دوست کنید و اجازه دهید که آن یکم اجتماعی شود ، زیرا در غیر این صورت نگهداری ماستیف بسیار سخت خواهد بود.
 • ایجاد ارتباط بین ماستیف و دیگر حیوانات خانگی این اطمینان را ایجاد می کند که سگ ماستیف یک زندگی شاد و سالم خواهد داشت. اگر آن ها نتوانند با دیگر حیوانات ارتباط برقرار کنند ، ممکن است که به آن ها حمله کرده و به دیگر حیوانات آسیب بزنند.
 • پوست سگ ماستیف بسیار خوب است ولی موهای این سگ زیاد ریخته می شود.
 • سگ های ماستیف زمانی که به سن بلوغ می رسند ، انرژی آن ها کاهش می یابد و بسیار آرام و مودب می شوند ، ماستیف های جزو بهترین ۱۰ سگ نگهبان به شما می آید.
 • ماستیف ها نیاز به آموزش دارند. علارغم اندازه آن ها ، میتوان به راحتی سگ ماستیف را مدیریت کرد. خرید و نگهداری سگ ماستیف برای افراد تازه کار اصلا توصیه نمی شود.
 • سگ ماستیف صدای بلندی در خمیازه کشیدن تولید می کند.
 • ماستیف ها در صورت ورزش نکردن تنبل به بار می آیند و وزن آنها هر روز بیشتر می شود که برای سلامت آن سگ مناسب نمی شود.
 • همه سگ ها زمانی که نزد خانواده خود قرار می گیرند ، احساس بسیار عالی دارند ، سگ ماستیف نیز وقتی کنار صاحب خود قرار می گیرد حس خوبی پیدا می کند. این سگ نیز احتیاج به محبت و رسیدگی دارد ، که در صورت عدم انجام این کارها سگ ماستیف احساس غربت می کند و بسیار خطرناک می شود.
 • بهتر است این هشدار را به شما بدهم که در هنگام خرید سگ ، اصلا از مراکز غیر رسمی و عادی که ممکن است به سگ آسیبی وارد کنند یا به سگ رسیدگی نکنند ، نخرید . چون ممکن است که در این حالت سگ شما آلوده و منزوی باشد.
توله سگ ماستیف
توله سگ ماستیف

 

مراقبت و نگهداری از نژاد سگ ماستیف تبتی و انگلیسی

ماستیف ها جزو سگ های خانگی به حساب می آیند ، گرچه این سگ ها با هر محیط و شهری سازگاری دارند و کنار می آیند ولی بهترین مکان برای این سگ ها داشتن یک حیاط مناسب و بزرگ است. نیاز های ورزشی این سگ ها متوسط است و لازم نیست که شما روزی بیش تر از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه با سگتان پیاده روی کنید.

سگ ماستیف تبتی از لحاظ اندازه بسیار بزرگ است ، و ورزش و دویدن برای این سگ اصلا مناسب نیست ، زیرا می تواند به مفصل های این سگ آسیب بزند. بهترین زمان برای پیاده روی در هوای مناسب است مثل صبح یا شب ، سگ ماستیف در مقابل گرما ممکن است دچار استرس گرمایی شود.  برای اطلاع از نحوه خنک سازی سگ در تابستان مقاله زیر را حتما مطالعه کنید.

بیشتر بدانید » معرفی نژاد سگ داگو آرژانتینو

توله سگ های ماستیف حیوانات خانگی بسیار فعالی هستند و نیاز به بازی و  دویدن دارند. باید شما حتما بدانید که بازی کردن و دویدن این سگ ها قبل از بلوغ هیچ گونه ممنوعیتی ندارد ولی زمانی که آن ها به ۱۸ ماهگی ( سن بلوغ ) رسیدند باید اجازه ندهیم که زیاد بدوند زیرا ممکن است که آسیب ببینند.

 

سگ ماستیف یک سگ ایده آل و وفادار است

بهتر است که برای شما آشکار کنم که بعد از بلوغ سعی نکنید که سگ ماستیف را با ورزش یا پیاده روی طولانی خسته کنید. شاید شما فکر کنید که این سگ هم مانند دیگر حیوانات خودش زمانی که خسته شد به شما میگه ، ولی اصلا اینطور نیست. سگ های ماستیف زمانی هم که خسته هستند اصلا بروز نمی کنند آنها در هر شرایطی دوست دارند که سگ مورد علاقه شما باشند.

بهتر است بدانید که سگ های ماستیف همانند دیگر سگ ها دوست دارند که همیشه چیزی را بجوند. جویدن یکی از کارهای مورد علاقه سگ ها است. اگرچه شما نیز دارای سک سگ هستید ، بهتر است که هر چیزی را اطراف سگ خود قرار ندهید ، چون ممکن است آن ها را بجود و به دندان های خود ا سیب وارد کند.

ماستیف ها اغلب دوست دارند که چیزهایی را که بو های خوبی دارند بجوند. اجازه ندهید که بیش از حد بخورند زیرا اگر شما نتوانید که سگ ماستیف را در بچگی کنترل کنید زمانی هم که این سگ بزرگ شد کنترل آن بسیار سخت خواهد بود.

بهترین وسیله ای که شما می توانید برای خود بدهید که همیشه بجود و به دندان های خود آسیب وارد نکند اسباب بازی های مخصوص این سگ است که شما می توانید از مغازه های مخصوص این کار آن ها را تهیه کنید.

منبع : DogTime

اگر این مقاله را پسندیدید ، می توانید که آن را با دوستان خود ( با دکمه های اشتراک زیر همین مقاله ) به اشتراک بگذارید.

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
سگ ماستیف تبتی
موضوع مقاله
سگ ماستیف تبتی
توضیحات کوتاه
سگ ماستیف یک سگ بزرگ و قدرتمند است ، اگرچه در گذشته این حیوان را به دلیل هیکل و جثه بزرگی که داشت به عنوان سگ جنگی و سگ نگهبان نام می بردند
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

3 دیدگاه ها

 1. سلام ممنون از سایت خوبتون مطالبتون مفید بود. ولی اخه من اسم ماستیف خیلی شنیدم که روی سگ ها میذارن و نمیدونم دلیل این چیه مگه ما در کل چندتا نژاد سگ ماستیف داریم؟

  • امیر جان در مورد سگ های ماستیف نکات بسیار جالبی وجود دارد.
   نژاد های سگ ماستیف به سگ های بزرگ و قدرتمندی گفته می شوند که معروف ترین این نزاد ها ماستیف تبتی و انگلیسی هستش ولی بعدا مربی ها به سگ های بزرگی که خصوصیات این ماستیف ها را داشتند نیز نام ماسستیف را گذاشتند. بر فرض مثال به سگ سرابی ایرانی نیز سگ ماستیف پرشین گفته می شود یا به یک سگ اصیل برزیلی ماستیف برزیلی گفته می شود.
   امیدوارم که بتونم پاسختون رو داده باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید