نژاد گربه مین کن
نژاد گربه مین کن

گربه مین کن یک از نژاد گربه های مهاجر است که این گربه اولین بار در منطقه شمالی آمریکا در کشور مینه ( maine ) پیدا و ثبت شد. گربه مین کن جزو نژاد گربه های مزرعه ای ، کشتی و خانگی بود که از قرن ۱۹ به صورت رسمی ثبت شده است.

 

آشنایی با خصوصیات و شخصیت گربه مین کن

نژاد گربه مین کن با انسان بسیار صمیمی و دوست داشتی است و شخصیت انعطاف پذیر دارد. این گربه دوست دارد که با انسان ها رابطه خوبی داشته باشد ولی به هیچ وجه برای شاد بودن نیازی به انسان ها ندارد.

گربه مین کن دوست دارد وقتی که مشغول بازی است و تو دنیای خودش است به آن توجه کنید. شما وقتی درب را به روی آن باز نمی کنید ، این گربه فکر می کند که دچار کار اشتباهی شده است که شما با این کار به آن هشدارمی دهید و سعی می کند که دوباره کار نادرستی انجام ندهد.

گربه مین کن دوست دارد که در نزدیکی صاحب خود باشد و با در کنار آن بودن لذت می برد. جالب است برای شما این نوید این را بدهم که این گربه ، اصالت خود را حفظ کرده است و یک شکارچی ماهر در شکار موش ها است.

اگرچه خانه شما موش دارد ، شما با خرید گریه مین کن همیشه از شر موش های و حیوانات جونده کوچک خلاص خواهید شد. ولی اگر هم خانه شما موش ندارد ، بهتر است که برای آن اسباب بازی موش مصنوعی بخرید و اجازه دهید که با آن بازی کند و آن را شکار کند.

گربه های مین کن همچنین دوست دارد که مثل بقیه موجودات زنده فعالیت داشته باشد و بازی کند ، اگر شما برای آن یک توپ یا هر نوع اسباب بازی دیگری بخرید ، این گربه به دلیل علاقه زیادی که به بازی کردن دارد همه اسباب بازی های خود را پاره خواهد کرد.

گربه مین کن توانایی زیادی در صعود به ارتفاعات دارد ولی اغلب ترجیح می دهد که روی زمین باشد ، این گربه گربه بسیار باهوشی است و اغلب دوست دارد که با افراد بزرگسال بازی بکند و عاشق بازی های فکری است.

گربه مین کن در صورت داشتن نیاز یا هرنوع درخواستی با یک صدای نرم و زیبا شما را صدا میزند که به آن توجه کنید.

گربه مین کن بزرگ
گربه مین کن بزرگ

اندازه گربه مین کن

گربه مین کن جزو گربه های بزرگ به حساب می آیند و اغلب وزنی در حدود ۹ الی ۱۸ پوند دارند ( ۴٫۵ تا ۹ کیلو ). ولی گربه های مین کن نر بزرگتر هستند نسبت به ماده ها، نژاد این گربه ها تا سه سالگی یا پنج سالگی به حداکثر اندازه خود می رسند و اندازه واقعی خود را پیدا می کنند.

بیشتر بخوانید : گربه بنگال

آیا گربه مین کن مشکلات سلامتی خاصی دارد؟

گربه هایی با نژاد اصلی و دو رگه به صورت کلی ممکن است که مشکلات ژنتیکی خاصی داشته باشند. با توجه به بررسی هایی که روی نژاد گربه مین کن صورت گرفته است ، فهمیده شده است که این حیوان خانگی ممکن است که مشکلات سلامتی داشته باشد که در زیر برای شما دسته بندی کرده ایم.

  • در رفتگی استخوان لگن ( Hip dysplasia ): در صورت شدت یافتن مشکل ممکن است که باعث درد شدید در گربه و لنگش آن در راه رفتن شود.
  • بیماری تحلیل عضلانی قلب (Cardiomyopathy hypertrophic ) :این بیماری قلبی در مین کن به صورت ارثی است و از DNA به این نژاد منتقل می شود.
  • بیماری کلیوی پلی کیستیک (Polycystic kidney disease ): این بیماری کلیوی که در اوایل ممکن است که به صورت خفیف رخ دهد و در طول مدت زمان شدت آن افزایش یابد ، که باعث ضعف کلیوی در گربه مین کن خواهد شد.
  • آتروفی عضلانی ستون فقرات (Spinal muscular atrophy ): یک اختلال ژنتیکی است که بر عضلات اسکلتی تنه و اندام تاثیر می گذارد. همچنین یک تستی برای شناسایی گربه های حامل این بیماری وجود دارد.
گربه مین کن زیبا
گربه مین کن زیبا

چگونه می توانیم از گربه مین کن مراقبت کنیم ؟

با اینکه این گربه پوستی با بافت نرم و زیبا دارد ، بهتر است که مراقبت های ضروری از مین کن صورت گیرد تا پوستی همیشه تمیز و سالم داشته باشد. شما می توانید با شستن و شانه زدن گربه باعث می شوید که موهای زائد و مرده از پوست آن جدا شوند و چربی های پوستی باعث ایجاد آلودگی در بدن گربه نگردد.

برای شانه زدن گربه مین کن می توانید از شانه هایی از جنس استیل استنلس استفاده کنید که برای شانه زدن بسیار مناسب می باشد

شانه استیل برای باز کردن گره های مو در قسمت های زیر شکم و دم و برای زدودن موهای مرده بسیار کاربردی است. البته بهتر است که برای شما این هشدار را بدهم که شانه کشیدن به سختی طوری که باعث اذیت گربه شود باعث ، خشمگینی و ناراخت آن خواهد شد.

اگر شما دوست دارید که گربه مین کن تمیزی داشته باشید می توانید آم را هر یک الی دو هفته یکبار آن را به حمام ببرید و بشویید ، دقت داشته باشید که در صورت کثیف شدن پوست گربه باید سریعا آن را  بشویید و اجازه ندهید که آن ماده روی بدن گربه بماند و باعث خراب شدن پوست این حیوان خانگی شود.

البته لازم است شما را نیز با این نکته آگاه سازم که برای دستشویی گربه مین کن حتما یک ظرف مخصوصی داشته باشید و اجازه ندهید که هرجا که دلش خواست دستشویی کند.

برای اینکه گربه همیشه تمیز باشد و به خودش و اعضای خانواده آسیبی وارد نکند ، بهتر است که ظرف دستشویی آن همیشه تمیز باشد. در تمیز نگه داشتن ظرف دستشویی حیوانات خانگی سستی نکنید.

بهتر است که گربه مین کن را در داخل خانه نگهداری کنید و اجازه ندهید که بدون اجازه شما خانه را ترک کند. چون ممکن است که در بیرون با حیوانات آلوده ارتباط برقرار کرده و آلوده شود.

بیشتر بخوانید : گربه آمریکن باب تیل

چگونه می توانیم چشم و گوش حیوانات خانگی را تمیز نگهداریم ؟

یادتان باشد که اگر شما دوستدار حیوانات خانگی هستید ، باید سلامتی آن برای شما بسیار ارزشمند باشد. یکی از نکات سلامتی حیوانات خانگی تمیز بودن دندان های آن است. برای اینکه دندان های گربه تان خراب نشود و دچار عفونت نشود ، بهتر است که حداقل سه بار در هفته دندان های آن را بشویید ( مسواک بزنید ).

دومین نکته ای که برای سلامت حیوانات خانگی نیازمند است که بدایند تمیز بودن گوش آن است، تمیز بودن گوش گربه باعث بهبود عملکرد گربه شده و مانع از عفونت آن می شود. برای تمیز کردن گوش گربه می توانید از دستمال تمیز و مرطوب استفاده کنید.

سومین نکته در سلامت حیوانات خانگی تمیز کردن چشم است ، شما همچنین با استفاده از دستمال تمیز مرطوب توانایی این را دارید که اطراف چشم گربه مین کن را پاک کنید.

 

هشدار !!!

دقت کنید که برای تمیز کردن گوش و چشم حیوانات خانگی اصلا از پنبه استفاده نکنید ، امکان این که پنبه در داخل چشم و گوش آن حیوان خانگی بماند و باعث عفونت آن بشود ، زیاد است.

سعی نکنید از شویند های مصنوعی و غیرمعمول برای تمیزی و شست و شوی گربه مین کن استفاده کنید ، زیرا ممکن است که اثر معکوس داشته باشد.

منبع : Cattime

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
موضوع مقاله
گربه مین کن ( Maine coon ) | اطلاعات جامع ، عکس و بررسی نژاد گربه
توضیحات کوتاه
گربه مین کن یک نوع نژاد خاصی از حیوانات خانگی است که اندازه بسیار بزرگتری نسبت به دیگر گربه ها دارد. شما باید نسبت به روش های نگهداری این گربه اطلاعات لازم را بدانید.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید