سگ عراقی
سگ عراقی

سگ پشدر (Pshdar) یک نژاد سگ کردی کردستان که با نام های مختلفی زبان زد عام و خاص است، یکی از بهترین و قوی ترین نژاد های سگ نگهبان در دنیا به حساب می آید.

این سگ با نام های سگ عراقی، سگ پژدر و سگ پشدر معروف است. نژاد این سگ مخصوص کردستان ایران و عراق می باشد و در مناطقی از ایران مثل آذربایجان و کردستان به راحتی یافت می شود.

قدرت بدنی و شجاعت این سگ باعث شده است که این نژاد طرفاداران زیادی در بین سگ های نگهبان داشته باشد. این سگ نیز همانند سگ سرابی اغلب مورد استفاده چوپانان قرار می گیرد و گله را از حمله هرگونه حیوان وحشی مثل گرگ ، خرس و پلنگ در امان نگه می دارد.

سگ کردی پشدر یکی از قوی ترین سگ های نگهبان در دنیا محسوب می شود، که جزو نژادهای گم نام محسوب می شود  زیرا نتوانسته است جایگاه اصلی خود را در بین نژادهای سگ در جهان پیدا کند. این سگ تمامیت خصوصیات و مشخصات یگ سک نگهبان را دارد.

 

تاریخچه نژاد سگ کردی پشدر (عراقی)

سگ عراقی سیاه
سگ عراقی سیاه

سگ پشدر یکی از قدیمی ترین نژاد های سگ در خاورمیانه و حتی در دنیا می باشد. با توجه به گفته باستان شناسان پیدایش این سگ به هزاره سوم میلادی برمیگردد. در گذشته دور این سگ نیز جزو سگ های وحشی و خطرناک به حساب می آمد تا زمانی که توسط انسان ها اهلی شد و کنار چوپانان به کار گرفته شد.

کرد های عراق و ایران در گذشته و حتی الان این سگ را نگهداری می کنند ولی ماهیت نگهداری و تربیت سگ پشدر در طول تاریخ به طور کلی تغییر یافته است.

در گذشته سگ پشدر اغلب برای نگهبانی از گله ، خانه و حتی برای شکار گوزن و آهو استفاده می شد ولی الان این سگ توسط مربی هایی در سرتاسر ایران اهلی شده و با شیوه خاصی تربیت شده اند که برای نگهبانی از باغ ، کارخانه و شرکت آموزش دیده اند.

گفته های زیادی در مورد پیدایش این سگ نگهبان است، برخی از باستان شناسان بیان کرده اند که تخته سنگ هایی را در مناطق کردستان یافته اند که نقش هایی شبیه به سگ پشدر دارد و همچنین اظهار داشته اند که این نژاد به چند هزار سال پیش (۵۰۰۰ سال) به دوره آشوریان در این منطق برمیگردد.

 

شاید علاقه مند باشید  »  معرفی بهترین سگ نگهبان ایرانی و خارجی

 

مشخصات و خصوصیات نژاد سگ پشدر (عراقی)

سگ پشدر اصیل (عراقی)
سگ پشدر اصیل (عراقی)

با توجه به اطلاعاتی که تا الان بدست آوردید، فهمیدید که این سگ یک سگ جسور ، شجاع ، قدرتمند ، جنگی ، وفادار و مستقل می باشد، که دارای هیکل و اندازه بزرگی است.

باتوجه به این که این نژاد سگ اغلب در عراق و کردستان ایران در مناطق کوهستانی و سرسخت تربیت و پرورش یافته است، دارای استخوان بندی و پوست بسیار محکم و ضخیمی است.

پوست سگ پشدر کردستان دولایه می باشد بطوریکه لایه زیرین یک عایق قوی در مقابل سرما و گرما می باشد و پوست خارجی یک عایق در مقابل برف و باران می باشد و استحکام خوبی در درگیری و زخم های بین جنگ سگ ها دارد و مانع از آسیب بیش از حد به سگ می شود.

سگ پشدر (عراقی) دارای نوع های مختلفی است که هر نوع دارای رنگبندی و موهای متفاوتی هستند، برخی ها دارای موهای بلند و برخی دیگر دارای موهای کوتاه هستند.

این سگ ها توانایی این را دارند که خود را با شرایط و محیط های گوناگون وفق دهند.

سگ پشدر با اینکه یک سگ قدرتمند و خطرناک است ولی در عین حال بسیار باهوش و فداکار است. این نژاد دارای قدرت غریزه بالایی دارد و می تواند آدم های خوب را از آدم های بد تشخیص دهد. ( منظور از آدم های بد افرادی که قصد صدمه زدن و آسیب زدن را دارند یا افرادی مثل دزد )

رابطه این سگ با دیگر سگ ها اصلا خوب نیست و دوست دارند که همیشه لیدر باشند و قدرت در دست آنها باشد. همچنین افراد خانه را می شناسند و رابطه خوبی با آنها دارند ولی در مقابل افراد غریبه بسیار محتاط و جدی عمل می کنند که باعث ترس آن ها می شود.

شاید علاقه مند باشید  »  مشخصات سگ دوبرمن

 

تفاوت های بین سگ پشدر و سگ کانگال

سگ عراقی و سگ کنگال
سگ عراقی و سگ کنگال

۱- پژدرها پوستشان چروک ، نرم و کش سانه در حالی که کانگال ها پوستشون ضخیم و سفته است.
۲- کانگال ها در دو رنگ زرد و خاکستری دیده میشن ولی پژدرها در همه رنگ ها مثل مشکی، قهوه ای،زرد ،سفید ،قرمز،خاکستری یا آبی و دو رنگ دیده میشن.

شاید علاقه مند باشید »  بزرگترین سگ دنیا

 

مشخصات ظاهری سگ پشدر اصیل (عراقی)

سگ های پشدر اغلب دارای سر گرد و بزرگ هستند، دهان و بینی آنها اغلب به رنگ سیاه و تیره می باشد. پوست نرم و شلی دارند ولی پوست اطراف گردن و دهان آنها اغلب چین خوردگی دارند.

جالب است بدانید، با توجه به اینکه اغلب گوش های سگ های جنگی را مبرند تا در دعوا و درگیری بین سگ ها نقطه ضعفی نداشته باشند، ولی گوش های این سگ بریده نمی شود، و این اصالت این سگ جنگی می باشد.

دم این سگ ها اغلب تا خورده و در سمت چپ یا به سمت بالا می باشد.

شایع ترین رنگ های این نژاد، رنگهای سفید ، مشکی،، سیاه، قهوه ای تیره و روشن، قرمز و آبی است.

میانگین ارتفاع سگ پشدر نر اصیل در حدود ۸۰ تا ۷۰ سانتی متر و همچنین در ماده ها نیز در حدودی بین ۶۵ تا ۷۵ سانتی متر می باشد.

 

ویدیو هایی از سگ بزرگ و قدرتمند پشدر

 

 

منبع : vetstreet

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
سگ عراقی
موضوع مقاله
سگ عراقی
توضیحات کوتاه
سگ پشدر یا پژدر که با نام سگ عراقی معروف است، جزو نژاد های جنگی و خطرناک سگ نگهبان می باشد. این سگ بزرگ و خطرناک در کردستان عراق و ایران پرورش می یابد.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

46 دیدگاه ها

 1. سلام
  دوست عزیز ، در هیچ جای دنیا نژادی به اسم عراقی نداریم.(این اسم به علت حسادت برخی از طرفداران نژاد سرابی به این سگ داده شده تا اسم کردی رو از از این نژاد حذف کنند)
  اسمش نژاد کردی یا پژدر یا پشدر هست.
  تاریخچه ش هم با توجه به کتیبه های یافت شده از منطقه کردستان،مربوط به تمدن آشور است که ۵۰۰۰ سال پیش در منطقه کردستان امروزی زندگی میکردند.
  مورد بعدی اینکه هیچ شباهتی بین کانگال و پژدر وجود نداره:برای مثال :
  ۱-پژدرها پوستشون چروک و نرم و کش سانه در حالی که کانگال ها پوستشون ضخیم و سفته.
  ۲-کانگال ها در دو رنگ زرد و خاکستری دیده میشن ولی پژدرها در همه رنگ ها مثل مشکی، قهوه ای،زرد ،سفید ،قرمز،خاکستری یا آبی و دو رنگ دیده میشن.
  ۳- تاریخ کانگال صد سال بیشتر نیست و دولت ترکیه با میکس کردن نژاد سرابی ایران با نژادهای دیگه آسیا این نژاد رو به وجود آورد.
  شما گفتی پژدر از میکس با کانگال ها به وجود اومده. این حرف خنده داره ،چون پنج هزار سال پیش اصلا حکومت یا مردمی با زبان ترک یا با نام ترک وجود نداشت که سگ کانگال داشته باشه و بخواد با سگ اصیل کردی پژدر میکس بشه.
  در آخر باید بگم که با توجه به آناتومی خاص بدن نژاد پژدر،هر سگ بازی هرچند مبتدی،هم میتواند به وضوح تفاوت های فاحش این نژاد رو با سایر نژادها تشخیص بده.
  با تشکر

  • اقا اسم واقعی این سگ درسته که سگ پژدر هستش ولی خب مردم این نژاد سگ را با نام سگ عراقی می شناسند، چون این سگ توسط کردهای عراقی پرورش یافته هست.
   در ضمن منبع موثقی برای این نژاد کردی تو سایت های فارسی زبان وجود ندارد و این سایت تنها سایتی است که چنین مقاله ای را درمورد این سگ گذاشته است.
   دوما شما زمانیکه در مورد حکومت هیچ قومی آگاهی کافی ندارید لطفا قدمت یک قومیت را زیر سوال نبرید.

  • داداش اون موقع که ترکها به دنیا حکومت میکردن کردها وجود خارجی نداشتن خودت قضاوت کن که شما اصلا زبانتون لهجه هست نه زبان پس چطور درمورد قوم ترک نظرمیدی

  • باسلام
   اقا محسن بهتره یکم تاریخ بخونی والکی ازخودت چیزی ننویسی حکومت اورارتوها به ۵۰۰۰هزارسال قبل ازمیلادبرمیگرده واصالت ترکها ازاورارتوهاست ونقشه جغرافیایی اون دوران رونگاه کنی قسمت وسیعی ازفلات آناتولی. ارمنستان. عراق وشمالغرب ایران مال امپراطوری اورارتوهابودحتی درقسمتهایی ازایران درجلفاقلعه اورارتویی هست که قدمتش بیش از۴۰۰۰هزارسال هستش ودرجاهای دیگه ازجمله خودترکیه هم آثارشون برجامانده اگه حوصله خوندن تاریخ نداری لااقل براگردش به این مناطق سفرکنی ازنزدیک میبینی اگه پول گردش هم نداری بی زحمت الکی واسه خودت تاریخ تراشی نکن دراندازه اطلاعات خودتت نظربده باتشکر

 2. سلام.
  لطفا اطلاعات اشتباه مقاله رو اصلاح کنید.
  من درباره ش توضیح دادم.
  اشتباهات موجود در مقاله :
  ۱-اسم مقاله به جای نژاد کردی نوشته نژاد عراقی(نژاد عراقی نداریم)
  ۲- نوشتن در مورد شباهت این نژاد به کانگال و میکس شدن با کانگال(که کاملا غلطه)
  ۳-سگ پشدر یک نژاد کاملا اصیل و دارای تاریخ پنج هزار ساله س. ولی شما اون رو یک نژاد بدن هویت و پیشینه تاریخی معرفی کردید.
  لطفا اصلاح کنید.

  • سلام محسن جان ممنون از راهنمایی مفیدتون، بهتر است توضیح بدم که اولا هیچ یک از مطالب سایت هاپ میو کپی نیست.
   همه مقالات نوشته شده در این سایت از مطالب رفرنس دار خارجی نوشته شده است و ما از هیچ یک سایت دیگر کپی نکردیم و در ضمن ما با تیممون نکات گفته شده شما را بررسی می کنیم و در صورت صحت حتما آن ها را در مقاله لحاظ می کنیم.
   ممنون از اینکه ما را راهنمایی می کنید.

 3. با سلام
  ممنون بابت پاسخگویی تون.
  میدونم که رفرنس خارجی دارید.
  من آدرس این سایت رو که این مطلب رو گذاشته میدونم و حتی با مدیر این سایت خارجی در ارتباطم.
  من مقاله ای درباره سگ های کردی برای ایشون فرستادم که کامل و جامع بود.اما ایشون مقاله رو با توجه به اطلاعات خودشون و همچنین علاقه ی شخصیشون(علاقه به نژاد کانگال) مقاله بنده رو تغییر دادند و فقط توضیحات کمی رو در مقاله گنجاندند.
  به هر حال بخش های زیادی از این مقاله دارای اطلاعات اشتباهه و به نظر من برای رفرنس و منبع معتبر نیست.
  سایت شما که شعار و سرلوحه ش دادن اطلاعات منبع دار و موثقه ،بهتره از منابع معتبرتر و موثق تر استفاده کنه. مثل ویکی پدیای انگلیسی یا ویکی پدیای فارسی
  صفحه مورد نظر در سایت ویکی پدیا با نام : pshdar dog موجوده.
  .
  .
  آدرس منبع این مقاله هم از سایت
  http://www.molosser.com
  ترجمه شده
  با تشکر از پاسخگویی تون

 4. ببخشید که خیلی مزاحمتون میشم. ولی به خدا از سر دلسوزی برای این نژادهای پرقدرته که ناشناخته باقی موندن
  دو مورد اشتباه دیگه یادم رفت بگم :
  ۱-گوش های این نژاد بریده نمیشه،چون جزو تیپ این نژاده و اگر بریده بشن دیگه پشدر نیست. مثل اینه که گوش های ژرمن شپرد بریده بشه. که دیگه ژرمن نیست(مثل عکس هایی که گذاشتید)
  ۲-متوسط ارتفاع این سگ ها در نرها ۸۰ تا ۹۰ سانتی متر و در ماده ها ۶۵ تا ۷۵ سانتی متر است.
  .
  خیلی ممنون از تلاش سایت شما برای معرفی نژادهای مختلف حیوانات خانگی

 5. سلام خدمت مدیر زحمت کش سایت
  ممنون بابت تغییر مقاله و حذف اطلاعات اشتباه
  لطفا تصاویر رو هم با نوشته نژاد کردی پژدر بارگزاری کنید و همچنین بخش ارتفاع رو هم تصحیح کنید. یک دنیا ممنون بابت ارزش و احترام شما به مخاطبان تون

  • سلام محسن جان
   ما باز در مدت زمان کوتاهی تمامی اشکالات مقاله را تصحیح می کنیم و خیلی دوست داریم که شما در مورد بقیه مقالات نیز ما را راهنمایی کنید.

   • سلام.
    من خودم چهارپنج ساله نروماده ژرمن اصیل دارم که برای مزرعه نگهداری می کنم.موقع انتخاب سگ خیلی تحقیق کردم که چه نژادی بخرم.
    با کمال تاسف تبلیغات نژادهای غیرایرانی انقدرزیادهست وبرای نژادهاشون فیلم وکلیپ وانیمیشن ساختن که اون رو بهترین تودنیا جلوه دادن وهمیشه برام سوال بودیعنی ایران با این تمدن قدیمی وزیست هفت هزارساله یه سگ خوب نداشته؟
    تنها بانژادسراب وقدرجونی برخورد کردم که اینقدرجالب برام نبود.ناچار ژرمن گرفتم.
    ولی امروز با این نژاداشنا شدم ودیدم که سگ فوق العاده ای هست.
    متاسفانه به علت تبلیغات نکردن ومعرفی نکردن اصالت های خودمون واینکه فرهنگ ما غریبه پرست شده اگرنخوام بگم غرب پرست؛مردم همه چیزخارج رو بهترازداشته های خودمون می دونن وباورندارن که ما همه چیزرو بهترش رو داریم ولی ازش خبرنداریم یا باورش نداریم.
    ممنونم که این نژادرومعرفی کردین وتحقیق کردینوامیدوارم باتلاش های امثال شما قدرداشته های خودمون رو درهمه زمینه ها بدونیم

 6. سلام ادمین عزیز
  ممنون برای تلاش هاتون
  ببخشید اون ویدیو اول که گذاشتید ،سگ ولکداو روسیه و قفقاز هست.
  Volkdav dog breed

  • محسن جان خیلی ممنون از راهنمایی هاتون
   ولی ذر مورد این نژادی که گفتی Volkdav dog breed ، در حال بررسی هستیم و نتوانستیم فعلا اطلاعات موثقی در مورد این نژاد پیدا کنیم.
   و این ویدیو نیز از طرف یکی از دوستان که اطلاعات خوبی دارند به دست ما رسیده است.
   ولی ما باز در حال بررسی هستیم و شما نیز منبع خاصی در مورد دارید خوشحال میشیم که آن را با با در میان بگذارید.

 7. سلام ادمین عزیز
  ولکداو یک نژاد اصیل نیست و از ترکیب چند نژاد مثل آلابای با قفقازی به وجود اومده.
  این هم منابع اون که به عنوان سگ آسیای مرکزی هم شناخته میشن.
  Central asian dog
  http://dogsarena.net/blog/2014/03/28/volkodav-dog-breed-courtesy-akin-tulubas-turkey/
  .قسمت تاریخ مقاله زیر رو مطالعه بفرمایید. نوشته شده ولکداو به معنی (( کشنده گرگ)) هست.
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Central_Asian_Shepherd_Dog

 8. کانگال سگ گله کوردهای ترکیه است و نزدیک ترین سگ به پژدر کانگال چون ریشه این دو یکی است و تنها بدلیل آب و هوا و پرورش این سگها توسط ایلات و طوایف مختلف کورد تغییراتی در آنها ایجاد شده. همین امروز منطقه کانگال متشکل از طوایف کورد هست و این سگ میان همه کوردهای شرق ترکیه دیده میشه اما سگ مناطق غرب ترکیه آکباش هست

  • عزیزم اولاً که سگ پژدر خیلی قدمتش از کانگال بیشتره و غیر ممکنه که پژدر از کانگال ساخته شده باشه . ترکیه دزد است و در حال دزدیدن قدمت سگ و … کورد ها است و کورد از ترک خیلی بالاتر است . به دلیل آب و هوا نیست عزیزم پژدر قدمت ۵۰۰۰ ساله داره اما کانگال ۱۰۰ سال قدمت هم نداره .

 9. متاسفانه سگ نژاد بژدر توسط دولت ترکیه به عنوان یک تیپ از کنگال در حال ثبت شدن هست و میکس بژدر با سرابی و کنگال هم بانام boz ثبت کرده به عنوان بلند قدترین وسنگین ترین نژاد سگ در جهان

 10. دررابطه با نوشته‌های جناب محسن،فداتشم اصلا مقاله این صفحه را تااخر ودرست خواندید نویسنده همه مطالب را ذکر کرده دراخر مقاله حتی درمورد گوش حیوان که بریده نمیشه واصالت ان است نمیدونم شماکجا رامطالعه کردید که هرچی گفته بودید رانویسنده اورده بود ومهمتر وقتی اطلاعاتی در زمینه تاریخ اقوام ندارید این گونه صریح وبیخود عرض نکنید که باعث بیسوادی و…تشکر

 11. عرض سلام و ادب دارم خدمت شما بسیار سپاسگزارم بابت اطلاعات خوب و مختصر و مفیدی که در اختیار مردم قرار دادید خیلی ممنون با اینکه بنده از هرکجا که بتونم جهت تربیت سگها م اطلاعات کسب میکنم ولی مطالبی که شما زحمت کشیدید کاملا مشخص بود که چقدر صادقانه و بدور از انتظار هستش بازم ممنون دوست گرامی

 12. ببخشید سایت بزرگ هاپ میو. ولی ایرادی وجود داره اینم اینکه سگ پشدر میتونه تا بالای ۹۵ سانت قد کنه! ولی شما بالا بالا شونو زدید ۸۵٫ انکارم نکنید. بابای من با این سگا سر و کار داره. کمترین قدی که از این سگا دیده ۷۴ سانتیمتر بوده.

  • سلام مازیار عزیز
   احتمالا سگ های پشدر مناظق شما از لحاظ هیکلی بزرگتر هستند.
   این قد ارتفاع استانداردی است که برای این سگ انتخاب شده است

  • من سگ پژدر اصیل دارم ۱۱۰ سانت قد ۱۰۰ کیلو ورن حالا بگید سرابی و کانگال پژدر یک نوع سگ اصیل است البته کسی نمیاد که این سگ قدرت مند و جهانی کنه من حاضرم سگم و برای این کار بدم

 13. سلام وقتتون بخیر واقعا خوشحالم که می بینم که دوستان ما اینقدر به این سگها علاقه نشون میدن و توی اینجور بحث ها اطلاعاتی رد بدل میشه که خیلی خوبه و تشکر میکنم ازتون من یه پرورش دهنده سگ پژدر هستم و کاملا این سگ و می شناسم و از بهترین رگه های خونی مثل شین ، قصاب ، سیاه ابوبکر ، باووش و غیر توله دارم ولی به هیچ وجه جنگ نمیندازم و برای دل خودم این سگها رو پرورش میدن ، من توی این مطالب شما برام یه سوال پیش امده و خواستم از دوستان بپرسم آیا تا الان به این فکر کردید که به نقشه امپراطوری ایران نگاهی کنید یا اینکه زیاد به گذشته ام نرید به اوایل دوره قاجار نگاه کنید دوران آقا محمد خان قاجار بعد در مورد کشورهای صحبت کنیم که ادعا دارن این سگها مال اوناست خود این کشورها بخشی از خاک ایران بودن چطور جایی که خودش بخشی از خاک یه کشور بوده ادعا میکنه که این سگ مال او کشور بی کفایتی ما ایرانی هاست که این سگها رو بنام خودشون ثبت میکنن کشور عراق چند سال تاسیس شده یا کشور ترکیه پس بهتر بگیم سگ پژدر ایرانی با افتخار بگید پژدر ایرانی ، با تشکر از دوستان عزیزم بازم جسارت بنده رو ببخشید که حرفی زدم

  • سلام صادق جان
   خیلی خوشحال هستم که مطالب ما مورد ذوق و علاقه شما قرار گرفته است
   بله تا آنجایی که ما سواد و اطلاعاتشو داریم در این راه فعالیت خواهیم کرد تا بتونیم موثر باشیم

 14. سلام ممنون از مطالب خودبتون فقط یه سوالی که دارم اینه که توله شش ماهه پژدر به طور میانگین چند سانت و چند کیلو باید بشه

 15. سگ پژدر یه سگ تمام عیار است از همه نظر عالی است با وفا پر قدرت به امید اون روزی که هر ایرانی تو حیاط خونش یه دونه از این سگ زیبا و پر قدرت داشته باشه . سگ پژدر و سگ سراب جزو گنجینه های ایران است بیاییم با تکثیر و شیوه درست این نژاد هارو درست پرورش بدیم و از میکس کردن نا بجا پرهیز کنیم چون پژدر و سراب هر دو یه نژاد بدون نقص هستن پس نیازی نیست که میکس بشن و نسلشون نابود بشه

 16. دلیل محبوب نبودن سگ های ایرانی در هر کشور دیگر و حتی خود ایران،اینه که بدرد خونه و حیاط نمیخورن وگرنه از هر لحاظ فوق العاده هستند ..
  اما سگ های مثل ژرمن شپرد، روتوایلر، دوبرمن و .. بسیار مناسب خانه ها هستند

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید