سگ کنگال
سگ کنگال

سگ کانگال ( Kengal ) یکی از بزرگترین و قوی ترین نژادهای سگ نگهبان می باشد. این سگ جزو قدیمی ترین نژادهای سگ می باشد که زادگاه اصلی این سگ منطقه سیواس ترکیه می باشد.

سگ کانگال بزرگ ترکیه یک نژاد جنگی و خطرناک می باشد، نگهداری و تربیت این نژاد سگ برای افراد مبتدی و تازه کار اصلا توصیه نمی شود.

کانگال ها همگی دارای ماسک سیاه روی صورت خود هستند و این اصلی ترین ویژگی ظاهری آنها است و به همین خاطر در زبان ترکی به این سگ ها ( قره باش ) هم می گویند که به معنی سر سیاه می باشد.

سگ های نگهبان دارای خصوصیات و ذهنیت خاصی هستند که در صورت عدم آشنایی کافی با این خصوصیات می توانید به خود یا اطرافیان خود یا حتی به خود سگ آسیب بزنید.

سگ بزرگ کانگال ترکیه ای شباهت بسیار زیادی در خلق و خو  به نژاد سگ پشدر ، سگ سرابی و سگ افغانی  دارد، سگ کانگال برخلاف سگ سرابی و سگ پشدر دارای پوستی صاف و محکم می باشد. جالب است بدانید که شما می توانید سگ کانگال را در کنار یکدیگر نگهداری کنید، زیرا این سگها، سگ های هم نژاد خود را می شناسند و از درگیری با آنها امتناع می کنند.

شاید علاقه مند باشید »  خصوصیات سگ پشدر کردی معروف به سگ عراقی

جالب است بدانید که سگ کانگال رابطه خوبی با دیگر نژادهای سگ ندارد و شما باید حتما دقت کنید که اجازه ندهید این سگ در فاصله نزدیکی از دیگر سگ های بزرگ و نگهبان قرار گیرد. زیرا سگ های گارد و محافظ روحیه استقلال طلبی و لیدری دارند، که دوست ندارند سگی قوی تر و بهتر از آنها وجود داشته باشد.

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این سگ بزرگ ترکیه ای لازم است که جداول زیر را مطالعه کنید.

 

اطلاعات و مشخصات جامع در مورد نژاد سگ کانگال

محبوبیت#
نامکانگال | Kangal Dog
اسم های دیگرSivas Kangal, Turkish Kangal
ملیتترکیه
گروه بندی نژادWorking
(Gourdian Dog (UKC
اندازه خیلی بزرگ
نوعبدون تداخلات ژنتیکی | Purebred
طول عمر12 - 15 سال
خصوصیاتآگاه
آرام
مستقل
محافظ و نگهبان
خود کنترل
حساس
ارتفاعجنس نر : 77 تا 86 سانتی متر
جنس ماده : 72 تا 77 سانتی متر
وزنجنس نر : 50 تا 66 کیلوگرم
جنس ماده : 41 تا 54 کیلوگرم
رنگ بندیسیاه
کرمی
خاکستری
تعداد بچه زایی5 - 10 توله سگ
قیمت به دلارمیانگین 600$ - 800$ دلار
توله سگ کانگال
توله سگ کانگال

 

شایدعلاقه مند باشید  »  معرفی سگ پیت بول

 

امتیاز بندی خصوصیات و خلق و خوی نژاد سگ کانگال

قدرت کنترل خود
مناسب برای آپارتمان
سک کانگال برای خانه های آپارتمانی اصلا مناسب نیست. این سگ در داخل خانه بسیار بی حرکت و آرام است.
به یاد داشته باشید که سگ کانگال یک سگ نگهبان بزرگ می باشد که بهترین مکان برای نگه داشتن این سگ، یک جیاط بزرگ می باشد.
این سگ بسیار حالت تهاجمی و جنگی دارد که نگهداری این سگ بین مردم عادی و بچه ها می تواند خطرناک باشد.
پپارس کردن
تعداد پارس کردن
گهگاهی
دوستی با گربه
دوستی با بچه
این سگ در صورت درست تربیت شدن رابطه خوبی می تواند با بچه ها ایجاد کند. چون بسیار بازیگوش، فعال و دوست داشتنی می باشد.
سازگاری با دیگر سگ ها
نیاز به فعالیت
این نژاد از سگ نگهبان نیاز به فعالیت فیزیکی روزانه و روحیه خوب دارد. دقت داشته باشید که این سگ یک سگ قدرتمند و بزرگ هیکل می باشد که برای اینکه بتواند حالت فیزیکی مناسبی داشته باشد باید در طی روز به اندازه کافی فعالیت و تحرک داشته باشد.
نیاز به مراقبت
نیاز به نگهداری متوسط، شما با اختصاص دادن تایم کوتاهی در طول هفته به این سگ می توانید که به نیازهای بهداشتی و سلامتی این سگ رسیدگی کنید.
مشکلات سلامتی
هوش و وزیرکی
بازی کردن
ریزش مو
ریزش مو در سگ کانگال اغلب به صورت فصلی است و در فصل های بهار و پاییز ریزش زیادی پیدا می کند.
صمیمی بودن با غریبه ها
قدرت یادگیری
آموزش و تربیت سگ کانگال کار آسانی برای افراد مبتدی نمی باشد برای تربیت این سگ شما باشد آگاهی کامل از خصوصیات سگ های نگهبان داشته باشید و آمادگی لازم را برای نگهداری از این سگ های خطرناک را داشته باشید.
قابلیت سگ تماشاچی
این سگ جزو بهترین سگ های نگهبان و تماشاچی می باشد که شما را از رخداد هرگونه اتفاقی باخبر می کند.

منبع » Dogbreedinfo

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
سک کانگال
موضوع مقاله
سک کانگال
توضیحات کوتاه
سک های نگهبان بزرگ مثل سگ کانگال جزو بزرگترین و خطرناکترین سگ های دنیا می باشند. این سگ کردی ترکیه ای دارای خصوصیات خاصی می باشد که برای تربیت آن باید بدانید
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

31 دیدگاه ها

 1. با سلام خدمت ادمین عزیز
  همونطوری که در مقاله سگ پشدر هم ذکر کردم. نژاد کانگال و نژاد پشدر هیچ گونه وجه تشابهی چه از لحاظ آناتومی و چه از لحاظ خلق و خو و چه از لحاظ پیشینه و تاریخ ندارند.
  به طور خلاصه چند مورد از تفاوت ها :
  اول اینکه کلمه عراقی رو باز برای شناساندن نژاد کردی به کار بردید. لطفا اصلاح کنید.
  تفاوت ها :
  ۱-پشدرها دارای پوست صورت چروک و آویزان هستند که گاها چشم های آنها را هم میپوشاند
  و همچنین تمام پوست بدن آنها خاصیت کش سانی دارد و نرم و چند لایه است در حالی که کانگال ها صورت صافی دارند و همچنین پوست آنها نه چند لایه است و نه خاصیت کش سانی دارد.
  ۲-ظاهر کانگال : گوش های غضروفی و سفتی دارند که میتونند اونها رو تکون بدن در حالی که گوش پشدرها نرم و به شکل پوست هست و توانایی بالا و پایین انداختن آن را ندارند.
  ۳-پشدرها دارای غبغب بسیار بزرگ در زیر گلوی خود هستند که گاها تا نزدیکی سینه امتداد دارد. در حالی که کانگال ها غبغب بسیار کوچکی دارند که به سختی دیده میشود. این یکی از بارزترین تفاوت های این دو نژاد است.

  ۴-در کانگال ها آناتومی بدن و استخوان ها به شکل مستطیل است-یعنی تمام طول بدن کانگال ها به صورت یکنواخت پهن و ستبر است در حالی که آناتومی بدن پشدرها به شکل ماهی است. یعنی اینکه دارای سینه ی پهن و کمری باریک هستند
  و همچنین تفاوت دیگر اینکه،ارتفاع دست ها و پاها در کانگال ها با هم مساوی است. در حالی پاهای عقب پژدرها از دست های آنها بلندتر است(مانند خرگوش) و همین ویژگی باعث میشود که توان پریدن و استقامت بیشتری در جنگ ها داشته باشند.

  ۵-کانگال ها همگی دارای ماسک سیاه روی صورت خود هستند و این اصلی ترین ویژگی ظاهری آنهاست و برای همین در زبان ترکی به آنها (قره باش هم میگویند به معنی صورت سیاه)
  در حالی که پشدرها به ندرت روی صورتشان ماسک سیاه دارند و همچنین رنگ بندی بسیار متنوعی دارند مثل : سفید خالص- مشکی و سفید(چهار چشم)-زرد خالص -قرمز یکدست و همچنین آبی و مشکی دیده میشوند که کاملا با رنگ زرد بدن کانگال ها متفاوت است.
  ۶-مورد دیگر اینکه از لحاظ خلق و خو کانگال ها همیشه دوست دارند همراه گله باشند و مسافت های طولانی را با آنها طی کنند در حالی که سگ های پشدر بیشتر علاقه به جنگ و نگهبانی از اماکن دارند.
  ۷-همچنین کانگال ها میتوانند در دسته های چندتایی کنار هم نگهداری شوند و با هم سازگار هستند ولی پشدرها به هیچ وجه نمیگذارند هیچ سگی به قلمرو نگهداریشان وارد شود و خصوصیت لیدر بودن باعث شده تا به صورت تکی و انفرادی نگهداری شوند.

  ۸-در مورد تاریخچه نژاد کانگال همچنان که قبلا گفتم حدود صد و پنجاه سال پیش ،حکومت ترکیه با دستکاری ژنتیکی و اصلاح نژاد از ترکیب و میکس نژادهای آسیایی مثل سگ سرابی ایران ،سگ آسیای مرکزی (آلابای) و همچنین نژاد گامپر ارمنستان ،نژادی رو به وجود آورد که اسم اون به کانگال یا سگ آناتولی معروف است و به دلیل تبلیغات بسیار زیاد دولت ترکیه برای این نژاد در دنیا و در کنل های سرشناس اروپا و آمریکا این نژاد در سطح جهانی ثبت و شناخته شد.
  در حالی که سگ های پشدر با توجه به اطلاعات تاریخی کشف شده از تمدن های بابل و آشور در منطقه کردستان امروزی که به تمدن مزوپوتامیا مشهور است، بیش از ۵۰۰۰ سال در این منطقه قدمت دارد و از آن زمان تا کنون دست نخورده و اصیل باقی مانده و مقایسه سگ های کنونی پشدر با کتیبه های آشوری این ادعا را بدون هیچ شک و شبهه ای اثبات میکند.
  (برای بررسی بیشتر این کتیبه ها در موزه برتیش لندن(در قسمت مزوپوتامیا) و همچنین در موزه لوور پاریس نگهداری میشوند.
  متاسفانه سگ پشدر با وجود سابقه طولانی تاریخی و همچنین اصالت خط خونی و دست نخورده باقی ماندن، به دلیل بی توجهی دولت ها در سطح جهان ثبت نشده و ناشناخته باقی مانده و هیچ گونه تبلیغی در راستای شناخت این نژاد قدرتمند و اصیل در دنیا انجام نشده
  ولی حقایق تاریخی همه چیز را اثبات میکند.
  (برای بررسی بیشتر این عبارت ها را جستجو کنید :
  Assyrian Dog Breed
  Mesopotamia dog
  Assyrian dog clay tablets
  )

  ادمین عزیز اگر تمایل داشتید در مقاله بگنجانید تا کسانی که با این نژادها آشنایی ندارند ،حقایق را درموردشان بدانند.
  این اطلاعات ثمره سال ها تحقیق و تجربه بنده در مورد این نژادها بود.
  با تشکر فراوان

  • محسن عزیز
   در مورد مطالبی که نوشتید بسیار سپاسگذاریم.
   این مطالب شما بسیار ارزشمند و مفید می باشد ولی با توجه به چندین سایت های بزرگ خارجی که در مورد سگ کانگال نوشته اند قدمت این سگ را بسیار طولانی به زمان آشور می نامند، ولی مطالب دیگری که ذکر کرده اید را به شرط یقین استفاده خواهیم کرد.

 2. بله ترکیه میخواهد که تاریخ سگ پشدر را برای سگ خود سرقت کند و در این راه از هیچ حقه و دروغی هراس ندارد ولی برای کسانی که حقیقت را مثل روز میدانند(مثل من) این کارهای بی منطق و کودکانه ،هیچ ارزشی ندارد.
  همه دنیا میداند (نه فقط من) که حکومت ترکیه از چه سالی در آسیای مرکزی شکل گرفته.
  همه دنیا میدانند حکومت آشور در چه منطقه ای میزیستن و آثار آنها کجا کشف شده.
  همه دنیا میدانند که کردها چند سال قدمت و پیشینه در این منطقه دارند. (سه هزار سال پیش از حکومت ماد)
  شهر اور باستان که پایتخت آنها هم بوده دقیقا در نزدیکی اربیل (هولیر)کردستان عراق قرار دارد.
  ولی همچنان که گفتم یک نفر دلسوز پیدا نمیشه که این حقایق رو بگه. هر کی هم مثل من از سر دلسوزی این مطالب رو میگم همه من رو دیوانه میدانند و کسی به حرف های من گوش نمی دهد. وقتی کسانی که مسئولن و قدرت این کار رو دارند و هیچ کاری نمیکنن من چه کاری از دستم برمیاد؟ غیر از آگاه سازی اونم در ابعاد کوچک
  من اونچه رو که مثل خورشید برام عیان و آشکار است رو به شما گفتم .انتخاب حقیقت با شما

  • داداش کانگال هم سگ کوردهای ترکیه است. سگ ترکها(آلابای) بوده .قدمت سگهای کوردی پژدر و کانگال ۵۰۰۰ سال اما ترکها ۹ قرن پیش به آناتولی وارد شدن

   • ممنون سعید جان از آگاه سازی ما ولی ما فقط می توانیم از مراجع و رفرنس ها استفاده می کنیم. اگر رفرنسی در این زمینه دارین لطفا با ما در میان بگذارید

  • سلام امیر جان
   سگ کانگال تاریخچه بسیار طول و درازی داره که با توجه به نقل و قول های مختلف زادبومش برمیگرده به ترکیه ولی کردها هم ادعا می کنند که این نژاد از ابتدا توسط این قوم پرورش یافته و کتیبه هایی هم در این مورد است.
   در کل گذشته تاریکی داره.

 3. سلام دوستان بابا شما کردا دیگه کی هستین همچیرو برا خودتون میدونبن یه موقعم میگفتین نصف ایرانم برا ماست آقای عزیز لطفا دست از این کاراتون بردارین یعنی آدم خندش میگیره آشوریا مسیحی بودن نه کرد شما یه سگ دارین پژدر که از سراب کم میاره چه بمونه کنگال کسی با شما کاری نداره شمام لطفا با کسی کاری نداشته باشین.

 4. سگ پژدر قدرتمند ترین و باغیرت ترین سگ جهان است کانگال هم نژادی از اون است. عجیب است که اینها نمیدوند یا خودشون و به نفهمی میزنند ولی همه انهای که سگ دارند میدوند چیه

 5. دوستان بزرگوار سگ سرابی و سگ پشدر قدمت خیلی زیادی دارند حداقل ۵۰۰۰ سال پیش در منطقه آذربایجان تا کردستان عراق میزیستن ولی نژاد سرابی رو چون درجنگها قوی تر بود اومدن نژادشو دستکاری کردن که قوی تر باشه و نتیجه عکس داد و سرابی اصیل بهتر بود الان هم که سرابی اصیل کم پیدا میشه خیلی از آگهی های فروش توله سرابی رو که نگاه کنید میبینید گوشهای نرم افتاده دارن که سرابی اصیل گوش های کوچک گرد غضروفی داره. کانگال هم میکسی از نژاد سرابی هست هرچند که سگ خیلی خوبیه ولی به پای سرابی نمیرسه البته سرابی اصیل. سرابی باغیرت تر و هجومی تره و درمقابل شرایط آب و هوایی مقاوم تره و هوش بالاتری داره. البته همه امیدوار هستیم که بزودی سرابی به ثبت جهانی برسه و قطعا رتبه بالاتری نسبت به کانگال ترکیه داره

  • اگر جهان از دو آن رتبه بالاتری از دو آن است قویترین است پس گوری نه دوستان هم سگ پژدر از قدیمی‌ترین ۵۰۰۰ فکر سرابی کنیم از میکس سگ پژدر و سگ کانگال جوراون آمد است باید گوید هم کانگال اصل کردی است پژدر جهان معلوم می شود پس گوری نه دوستان عزیز است

 6. آشوری‌ها کرد نبوده‌اند عزیزان من.آنها قومی سامی نژاد و همخون اعراب و یهودیان هستند.زبان آشوری بسیار شبیه عربی و عبری است و کوچکترین شباهتی به کردی و فارسی-زبانهای هند و اروپایی- ندارد.اتفاقا بدترین بلاها را همین آشوریان بر سر کردها و‌ پارسها آوردند و نهایتا امپراتوری ماد امپراتوری آشور را در هم کوبید و‌ برای این که آشور دیگر سربلند نکند کردها را در قلمرو سابق آشور اسکان دادند که همان اجداد کردهای عراق و سوریه و ترکیه هستند.نام کشور سوریه نیز از نام آشور یا آسور گرفته شده که خدای بزرگ آشوریان بود و اسیران جنگی را در پای مجسمه‌اش قربانی میکردند!

 7. سلام دوستان به نظرمیرسه ما قبل ازینکه کرد ترک عرب یاهرنژادی باشیم ابتدا ایرانی هستیم پس چرا بالحن بدباهم صحبت میکنین.انسانیت وبرادری ومنطق دنیا رو زیبا میکنه نه چهارتا سگ پس بی تعصب طبق تاریخ ومنبع صحبت کنیم بهتره.

 8. جالبه دوستان قدمت کردهارو تا پیش ازحکومت مادمیدونن😑چرا تاریخو دستکاری میکنیدکانگالم براکردا میدونن ببینیدتعصب چقد میتونه باعث حماقت بشه سگ عراقیو جنگجوترین سگ دونستن درصورتی که همه میدونن سگ سرابی قوی ترین سگ منطقه ماست من هردو رو نگه داشتم سرابی یه سروگردن بالاتر ازهمه سگاس چه شما قبول کنید چه زورتون بیاد قبول کنید

 9. باسلام به همه دوستان..
  فقط خواستم خدمت اون دسته از دوستانی که اطلاع ندارن عرض کنم که ترکیه چون خودش پیشینه ی آنچنانی نداره… بخاطر همینم هرچیزی که کشور ایران براش زیاد اهمیت قائل نیست رو می بره و یکم تغییرات روش میده و به اسم خودش ثبتش میکنه…!!!
  مثه قضیه ی مولانا و اینا…..
  در مورد سگ کانگال هم باید بگم : این سگی که الآن قوی ترین نژاد سگ در جهان داره همه جا معرفی میشه، در أصل همون نژاد معروف (سرابی) ایران هست، که مردم سراب حدود دویست سیصدسال پیش برای در امان موندن از حمله ی پلنگها و شیرهای کوهی پرورش میداده اند….!!!
  ازونجایی هم که کشورمون کمترین اهمیتی درباره حیوانات و اینا قائل نیست…. کشور ترکیه هم این نژاد سرابی مارو بردن و یکم اصلاح نژاد روش انجام دادن و به اسم خودشون ثبت جهانی کردنش… الآنم تو دنیا بجای سگ سرابی ایرانی، میگن سگ کانگال ترکیه ای….

 10. برای ترکیه یه سگ که چیزی نیست… شاعره به اون بزرگی مثه مولانا رو دزدیدن بردن تموم شد….!!!!!
  حالام صدساله دارن واسه خودشون تاریخچه و زادگاه و اجداد برای نژاد کانگالشون میسازن…..!!
  جالب اینجاست که تا قبل از مد شدنه اینترنت، هیشکی حتی از وجــــــــود نژادی به اسم کانگال هم خبر نداشت…!!!!
  حالا چند ساله که همه جا پر کردن که…. آآآآآآآآآرررره ه ه ه…. چند هزار ساله که این سگ رو ترکیه پرورش میداده….!!!!!

 11. هیشکی تو جهان تاریخ نداره فقط ما ایرانیا داریم هیشکی تمدن نداره فقط ما ایرانیا داریم کی میخوایم دست از این حرفامون برداریم…همه کشورها و تمدن ها هم تمدنشونو از تمدن ما دزدین فقط نمیدونم چرا ما اینقدر عقب موندیم

  • گل‌گفتی.فقط این ایرانیا فکر میکنن تمدن دارن غیر اینا کسی چیزی نداره خخخخ.نمیدونم تا کی میخوان تو این توهم خود بزرگ بینی بمونن

 12. سگ سرابی(کانگال) سگ خراسانی(آلابای وافغان)سگ تازی و سگ قفقای مال کشور ایران هستند هیچ ربطی به ترکیه وروسیه ندارند.
  ترکیه میخواهد مولانا و اشعارش را به نام خودش ثبت کند با اینکه همه ی دنیا میدانند مولانا ایرانی بود.
  چرا نباید سگهای ایرانی که دولت هنوز ]نها را به نام خودش ثبت نکرده بدزد وقتی مدام در حال دروغ گفتن و ماستمالی کردن شکیتهای تاریخیشان از کشورهای مختلف به ویژه ایران هستند.
  حریم سلطان رو با کلی دروغ ساختن وقتی اینقدر راحت در مورد اتفاقات تاریخی دروغ میسازند چرا اینکار ها را نکنند.

 13. تو کل جهان فقط ایران روم و مصر تمدن خودشان را داشتند
  رومی شیوه اداره حکومت را از ایرانی ها یاد گرفتند مصری ها هم از خیلی جهات عقب مانده بودند و بله اولین تمدن را ما ایرانی ها داشتیم.
  سگ کانگال یا همون سرابی که ترکیه دزدیده مال ایران بود فقط وفقط هم ایران ایرانی بار ها و بارها از این سگها در زمان هخامنشیان استفاده کردند و عثمانی ها بار ها شاهد مبارزه خوب این سگها بودن ودلیل اینک آنها با وجود خبر داشتن از قدرت این سگ وسگهای ایرانی دیگر از سگ سگ کانگال استفاده نکردند چرا چون اصلا این سگ را نداشتند.

 14. سگ آلاونت منقرض شده در ایران هم که یک سگ بی نظیر ایرانی بود احتمالا همین ترکیه قبل از منقرض شدنش دزدیده و نام مالاکلی کاسارای روش گذاشتند.

 15. با درود خدمت دوستان،نظرات دوستان گرامی و خوندم متاسفانه هرکسی نظر سلیقه ای خودشو ارائه داده و بیشتر از رو تعصب با مسئله برخورد میکنه برای دونستن حقایق باید کمی هم به تاریخ منظقه ای که این سگها درون پرورش یافته پرداخت،خواستگاه اولیه سگ کانگال در منطقه سیواس ترکیه هست که متعلق به کردهاست این سگ توسط کردهای این منطقه پرورش یافته و بنام سگ کانگال شناخته میشه در زمان صفویه تعداد زیادی از عشایر کرد بنام شقاقی ها که بیشتر علوی بودن به دلیل اختلاف با حکومت مرکزی اون زمان مجبور میشن به طرف ایران کوچ کنن سگ کانگال توسط گروههای از این عشایر وارد ایران میشن،محل سکونت این عشایر کرد شقاقی بیشتر در منطقه:

  سراب میانه و هشتروده، این سگهای وارد شده به این منطقه با سگهای بومی آذربایجان بیشتر مخلوط میشن و سگ سرابی امروزه رو تشکیل میدن،اگه دقت کنین خواستگاه سرابی در ایران این سه منطقه هست که محل استقرار این ایل به حساب میاد اگه فنوتیپ و ظاهر سرابیو با کانگال مقایسه کنین رگه هایی از کانگال و پیدا میکنین به سگهای سرابی مو بلند میگن ذات قدیم چون بومی آذربایجان و به سگهای پوستی دوره میگن منظور از دوره همان دورگه هست یعنی مخلوط سگ بومی آذربایجان با کانگال البته امروزه ایل شقاقی به زبان ترکی آذربایجانی صحبت میکنن ولی شقاقی های شاهین دژ که به طائفه زعفرانلو معروفند هنوز به کردی کرمانج صحبت میکنن شقاقی های خراسانو خلخال هم هنوز به کردی کرمانج صحبت میکنن.

 16. سگ کانگال در منطقه کردستان ترکیه پرورش یافته ودر زمان صفویه توسط کردهای شقاقی وارد ایران شده وبا سگهای بومی منطقه میکس شده و سگ سرابی بوجود اومده اگه دقت کنین محل استقرار ایل شقاقی در سراب میانه و هشترود بیشتر از جاهای دیگره و سگ سرابی خواستگاهش این منطقه هست البته شقاقی ها الان به زبان ترکی صحبت میکنن سگهای مو بلند سرابی همون سگهای ذات قدیم بومی اذربایجانن

 17. سک کانگال توسط کردهای آناتولی پرورش یافته وعلت شباهت زیاد اون با سگ سرابی مربوط میشه به کوچ ایل کرد شقاقی از آناتولی به ایران در زمان صفویه و ادغام همون سگها با سگهای بومی اذربایجان اگه تاریخو بخونین متوجه این مسئله میشین بعد از ورود این ایل به ایران در منطقه سراب ومیانه و هشترود ساکن شدن اگه دقت کنین خاستگاه سگ سرابی هم در این ۳منطقه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید