سگ دوبرمن ژرمن
سگ دوبرمن ژرمن

سگ دوبرمن ( Doberman Pinscher )سگ تضاد ها خوانده می شود. اگرچه سگ دوبرمن پینچر ( دوبرمن نژاد آلمان ) در اذهان عمومی یک سگ وحشی و خطرناک جای گرفته است ولی طرفداران آن بر این باورند که نژاد سگ دوبرمن از بهترین همدم های یک انسان می باشد و همچنین این سگ را از وفادارترین سگ ها می دانند که همیشه در نزد صاحبش می ماند.

البته دوبرمن پینچر با نام دوبرمن ژرمن نیز نامیده می شود.

نژاد سگ دوبرمن عاشق صاحب و مربی خود است و یکی از بهترین فرمانبرداران یک انسان می باشد، این سگ تحمل این را ندارد که کسی به صاحبش آسیبی وارد کند. و در هر حالت اگر باور کنید یا نه سگ دوبرمن یک سگ خانواده دوست و آرام است مگر اینکه خطری خانواده آن را تهدید کند.

دوبرمن برای افرادی مناسب است که دوست دارند رهبری خود را اعلام کنند و از قدرت ، هوش و استعداد این سگ برای ثبات فرمانروایی خود بر دیگران استفاده کنند.

هوش سگ دوبرمن ژرمن را دست کم نگیرید و صاحبان آن ها باید توجه داشته باشند که افسار خود را دست سگ نسپارند.

ویدیو آموزشی تمرین و تربیت سگ دوبرمن اصیل

 

 

اطلاعات و مشخصات نژاد سگ دوبرمن

محبوبیت#16 : 2017
#15 : 2016
#14 : 2015
نامدوبرمن پینچر | Doberman Pinscher
اسم های دیگر Dobie, Dobermann, Dobynm, Doberman
ملیتآلمان
گروه بندی نژاد(1908:working (AKC
(Guardian Dogs (UKC
اندازه متوسط تا بزرگ
نوعبدون تداخلات ژنتیکی | Purebred
طول عمر10 - 12 سال
خصوصیاتآگاه
پر انرژی
بی تردید
باهوش
وفادار
مطیع
ارتفاعجنس نر : 66 تا 71 سانتی متر
جنس ماده : 61 تا 66 سانتی متر
وزنجنس نر : 40 تا 45 کیلو
جنس ماده : 32 تا 35 کیلوگرم
رنگ بندیسیاه
سیاه و قهوهای مایل به زرد
آبی
قهوه ای
سرخ
سفید
تعداد بچه زایی6 - 10 توله سگ
قیمت به دلارمیانگین 800$ - 1000$ دلار
توله سگ دوبرمن پینچر
توله سگ دوبرمن پینچر

بیشتر بخوانید : معرفی سگ ژرمن شپرد اصیل

خصوصیات و خلق و خو نژاد سگ دوبرمن

قدرت کنترل خود
مناسب برای آپارتمان
سگ دوبرمن پینچر ( ژرمن ) برای زندگی آپارتمانی مناسب است ولی داشتن یک حیاط برای این سگ بسیار عالی می باشد.
نژاد سگ دوبرمن ژرمن نسبت به سرما بسیار حساس است و به همین خاطر است که پلیس ها نمی توانند از این سگ در مناطق سرد سیر استفاده کنند.
پارس کردن
تعداد پارس کردن
گهگاهی
سازگاری با گربه
سازگاری با بچه
رفتار این سگ نسبت به بچه ها چندان دوست داشتنی نیست، باید این نکته را برای شما آشکار کنم که نباید سگ دوبرمن پینچر با بچه ها تنها بماند زیرا بسیار خطرناک است.
یکی از بهترین راهکارهای برای اهلی کردن این سگ این است که از زمان توله بودن اجازه دهیم که با بچه ها وقت زیادی بگذرانند و با آنها بازی کنند تا در بزرگی خطرآفرین نباشند.
سازگاری با دیگر سگ ها
نیاز به فعالیت
این سگ بسیار پرانرژی و فعال است و به همین خاطر دوست دارد که هر روزه فعالیت و ورزش داشته باشد.
شما به عنوان یک مربی و صاحب باید هر روز با سگتان به پیاده روی رفته و با آن بازی کرده و بدوید.
نیاز به مراقبت
این سگ نیاز به مراقبت و رسیدگی کمی دارد، شما می توانید با دوبار شانه زدن و حمام برای دو هفته در میان کارهای بهداشتی و نظافتی دوبرمن را انجام دهید.
برای حمام کردن سگ ها و گربه های خانگی خود از شامپوهای مخصوص حیوانات خانگی استفاده کنید.
مشکلات سلامتی
این سگ ممکن است که از بیماری های متعددی رنج ببرد که این بیماریها میتواند شامل : بزرگ شدن قلب ، مشکلات مهره های کمری ، بیماری وان ویلبراند و بیماری پروستات
این سگ دچار بیماری آلرژی نمی باشد.
هوش و وزیرکی
رتبه بندی : 5#
بازی کردن
ریزش مو
ریزش مو متوسط، سگ دوبرمن پینچر ریزش مو ملایمی دارد و شما می توانید با شانه زدن موهای آن قبل از حمام از ریزش زیاد موهای آن جلوگیری کنید.
صمیمی بودن با غریبه ها
قدرت یادگیری
آموزش و تربیت سگ دوبرمن پینچر بسیار آسان و لذت بخش است.
این سگ دوست دارد که حرف و دستورات مربی خویش را اطاعت کرده و از آن پیروی کند.
شما با تلاش کمی میتوانید که یک سگ مطیع داشته باشید.
قابلیت سگ تماشاچی
این سگ جزو یکی از بهترین سگ های نگهبان به شما میرود، دوبرمن بسیار شجاع و بی ترس است و شما را از وقوع هرنوع حادثه ای آگاه خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که افراد ناشناس وارد خانه شما شود.

 

آشنایی بیشتر با نژاد سگ دوبرمن اصیل

اگر شما انتظار دارید که دوبرمن را در حیاط پشتی خود رها کنید و شما تمام روز را پشت کامپیوتر بشینید و گهگاهی به آن سر بزنید مطمئن باشید که شما دارید به آن صدمه میزنید، برای شما یک سگ اهلی و کوچک خانگی بهتر است.

سگ های دوبرمن پینچر قدرت زیادی دارند و باید این قدرت را بکار گیرند و فعالیت داشته باشند تا احساس خوبی داشته باشند.

سگ دوبرمن به عنوان یک سگ نگهبان توسعه یافته است که توانایی ذاتی خود را دارد نه تنها برای حفاظت از خانواده اش بلکه همچنین در پیش بینی خطر و تهدید.

بخاطر اینکه سگ های دوبر من بسیار باهوش هستند امکان اینکه اشتباه کنند بسیار پایین است.

اگر سگ دوبرمن ژرمن شما یک سگ اجتماعی نباشد ممکن است که مهمانان شما را خطر تلقی کند و به آنها حمله کند.

بسیاری از مردم دوبرمن را برای کارهای حفاظتی و نگهبانی می خواهند ولی در حقیقت هیچ فرد و خانواده ای در حالت عادی نیازی به یک سگ نگهبان ندارد بلکه آنها به یک سگ تماشاگر ( whatch dog ) نیاز دارد ،  سگی که خطر را احساس کرده و شما را از خطر آگاه سازد.

یکی از نکات مهم زندگی دوبرمن پینچر همراه بودن با خانواده می باشد. دوبرمن هایی که در خانه سگ بزرگ شدند بسیار سگ های فعالی هستند و خیلی دوست دارند که به آنها یک کار مهم که هم نیاز به قدرت فیزیکی و هم نیاز به فعالیت ذهنی باشد بدهیم.

اگر سگ دوبرمن ژرمن ، سگ خانگی شما باشد باید به آن داخل خانه یک جا بدهید در این صورت خواهید فهمید که نگهداری دوبرمن چقدر آسان است و در این حال نیز او به شما بسیار وابسته خواهد بود و محافظ درجه یک شما خواهد بود.

سگ دوبرمن اصیل
سگ دوبرمن اصیل

بیشتر بخوانید : معرفی سگ پیت بول آمریکایی

حقایقی جالب درباره سگ دوبرمن پینچر

سگ دوبرمن اولین بار در آلمان یافت شد. این سگ توسط آقای لوئیس دوبرمن برای حفاظت از آن و اموال آن در برابر دزدان به کار برده شد.

در سال ۱۹۵۰ که مردم سگ های خود رابرای جنگ و مبارزه در مقابل هم قرار می داند ، سگ های دوبرمن با چابکی و قدرتی که داشت همه را شگفت زده کرده بود. امروزه نیز دوبرمن را با قدرتی و هوشی که دارد آشنای مردم جهان است.

وقتی سگ دوبرمن از بچگی نزد افراد خانواده و دیگر حیوانات بزرگ می شود آنها را به عنوان خانواده خود می داند و محافظت از آن ها را بر عهده می گیرد.

اگر شما در خانه خود یک دوبرمن دارید لازم است که این نکته را برای شما آشکار کنم که بهتر است ناخن های دوبرمن را کوتاه نگه دارید و هر هفته یک بار آن را بشویید تا آسیبی خانواده شما را تهدید نکند.

راستی ما برای شما توی گالریمون تصاویر و عکس سگ دوبرمن رو گذاشتیم که میتونید با کلیک بر روی کلمه عکس آن صفحه رو ببینید.

 

غذای سگ دوبرمن

دوبرمن در طول زندگی خود باید تغذیه روزانه باکیفیتی داشته باشد که برای رشد و سلامت آن بسیار ضروری است.

توله سگ های دوبرمن باید با توجه به سنی که دارند تغذیه مناسب خودشون رو دریافت کنند که در این باره می تونید از دامپزشک ها یا پت شاپ های استاندارد که دارای کارشناس تغذیه سگ هستند کمک بگیرید.

غذا یکی از مهمترین ابزاری است که در آموزش سگ دوبرمن مورد استفاده قرار میگیرد، باید دقت داشته باشید که تشویقی زیاد به سگ خود ندهید که باعث ایجاد چاقی و دیگر مشکلات سلامتی در دوبرمن پینچر می شود.

توصیه می کنم که ابتدای کار بهتراست بدانیم که کدوم یک از غذاهای انسانی برای سگ مناسب هستند و کدام غذاها مضر.

بهتر است که هر ۳ الی ۴ ماه یکبار سگ دوبرمن خود را وزن کنید تا از اضافه وزن نداشتن آن مطمئن شوید ولی اگر دیدید که وزنش بیشتر از حدی است که باید در آن دوره سنی داشته باشد، حتما از یک کارشناس تغذیه سگ کمک بگیرید تا یک رژیم غذایی مناسب برای آن بنویسد.

توجه داشته باشید که آب تمیز همیشه باید در دسترس سگتان باشد.

 

سگ دوبرمن سفید

چند سالی هست که ما شاهد افزایش تقاضای مردم برای داشتن دوبرمن سفید رنگ یا دیگر رنگهای روشن هستند.

اولین دوبرمن سفید رنگ در ۱۰ نوامبر ۱۹۷۶ با نام Sheba به دنیا آمد. که دوبرمن های سفید امروزی از ژن Sheba به ارث برده اند.

توجه داشته باشید که ما توصیه می کنیم دوبرمن سفید و کرمی رنگ خریداری نکنید. این نوع از دوبرمن پینچر ها دارای جهش های ژنتیکی هستند و مشکلات و بیماریها ی زیادی دارند.

دوبرمن های سفید رنگ گران نیستند چون اغلب مردم نسبت به این اصل آگاه شده اند که این نژاد از سگ های دوبرمن دارای مشکل ژنتیکی هستند که بهشون پارشیال آلبینو دوبرمن (partial albino Doberman) نیز گفته می شود.

 

رابطه سگ دوبرمن با بچه ها و دیگر حیوانات

سگ دوبرمن و بچه
سگ دوبرمن و بچه

این سگ ها بدلیل داشتن انرژی بالا، صبر زیاد و بازیگوشی، یک همبازی ایده آل برای بچه های بالغ می باشند.

اما هیچ موقع بدون نظارت کردن اجازه ندهید تا سگ با فرزندان شما همبازی شود. اگر کسی در خانه نباشد تا از آنها مراقبت کند باید سگ در داخل محل زندگی اش باقی بماند به خصوص وقتی که به بلوغ سنی رسیده باشد.

لذا شما به عنوان صاحب یک سگ قدرتمند و نگهبان باید با رفتارشناسی و نگهداری صحیح از سگ دوبرمن را آشنا باشید.

به فرزندان خود آموزش بدهید که هرگز گوش و یا دم سگ ها را نکشند و هنگامی که در حال استراحت و خوردن غذا می باشد به سمت سگ نروند و سعی نداشته باشند تا غذایش را از او بگیرند.

سگ دوبرمن اصیل بخاطر روحیه و ذات جنگی و تدافعی که دارد، هنوز در مواجهه با دیگر سگ‌ها عصبی و خشن می شوند. ولی اگر از سن پایین آموزش لازم را به آنها بدهید متوجه خواهند شد که چه رفتاری از آنها انتظار دارید.

بسیاری از این سگ‌ها با گربه‌ها رابطه ای دوستانه دارند ولی باید برای امنیت بیشتر سایر حیوانات خانه مواظب آنها باشید.

 

نکاتی مهم در مورد نگهداری از سگ دوبرمن

تمرین سگ دوبرمن
تمرین سگ دوبرمن
 • این سگ مناسب افرادی است که همواره وقت آزاد برای رسیدگی و مراقبت از این سگ نگهبان را داشته باشند و در طول روز برای آن برنامه داشته بشند.
 • به دلیل میل ذاتی آنها به لج بازی و ادعای حاکمیت در محیط زندگی باید برای آموزش دادن و اجتماعی کردن آنها از دوران تولگی اقدام کنید در غیر اینصورت به دلیل توانایی و قدرت بالایی که دارد از کنترل شما خارج خواهد شد و نسبت به سگ های دیگر به شدت خشن خواهند شد.
 • اگر قصد دارید با سگ خود به اماکن عمومی بروید باید همراه با قلاده باشد. نباید آنها را در پارک یا فضای باز رها کنید چون احتمال زیادی دارد که با سگ های دیگر درگیر شود و اگر این اتفاق بیافتد به دلیل روحیه جنگندگی بالا به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد و تا آخرین لحظه ادامه خواهد داد.
 • اگر به شهر یا کشور دیگری قصد سفر با سگ خود را دارید حتما قوانین مربوطه را مطالعه کنید.
 • این سگ علاقه شدیدی به جویدن دارد به دلیل داشتن فک قدرتمند از خریدن اسباب بازی هایی که کیفیت خوبی ندارند خودداری کنید .توجه داشته باشید که این اسباب بازی  قابلیت قورت داده شدن نداشته باشند چون ممکن است باعث خفه شدن سگ شما بشود.

 

ترجمه شده توسط مجله تخصصی سگ و گربه هاپ میو

منبع » DogTime

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
سگ دوبرمن | Doberman German Dog
موضوع مقاله
سگ دوبرمن | Doberman German Dog
توضیحات کوتاه
سگ دوبرمن ژرمن یک نژاد سگ آلمانی قدرتمند می باشد که این حیوان به عنوان سگ نگهبان و گارد مورد استفاده قرار می گیرد در اروپا این سگ دوبرمن پینچر نام دارد.
نویسنده
انتشار دهنده
hopmeow

31 دیدگاه ها

 1. ممنون از شما ، مقاله بسیار مفیدو سودمندی بود. اطلاعات بسیار خوبی در مورد سگ دوبرمن به دست آوردم. سگ دوبرمن اصیل یکی از بهترین و باحال ترین نژادهای سگی میباشد که تا الان شناختم. میشه لطفا قیمت ها را بر اساس تومان قرار دهید ؟

  • سلام دوست عزیز ممنون از اینکه مطالب ما را پشند کردید.
   قیمت هایی که فعلا در سایت قرار می دهیم بر اساس قیمت دلار آمریکایی در آمریکا است و قیمت اصلی این سگ ها در ایران می تونه متفاوت تر از این قیمت ها باشد ما در مدت زمان کوتاهی تلاش خواهیم کرد که قیمت های بازار ایران را بدست بیاوریم و در سایت قرار دهیم.

 2. با سلام و احترام، اطلاعات بسیار جالبی بود ، هرچند به دلیل زندگی در خارج بودم با این سگ قدرتمند تا حدودی آشنایی داشتم ولی اطلاعات کامل و مفیدی بودند و از طرفی چون یکی از دوستانم حدود ده تا از این سگها را داشت و همه آنها قهرمان بودند همیشه مایل بودم از این نوع سگ را داشته باشم و الان چون در یک فضای بزرگ زندگی میکنم مایلم در اولین فرصت یک و یا یک نر و ماده آنها را تهیه کنم

  • سلام مسعود جان
   سگ دوبرمن یه سگ بینظیره و کلی هم طرفدار داره که یکیشون هم خود منم
   حتما دوبرمن را از مکان های درستی خریداری کنید و آزمایشات لازم را قبل خریداری انجام بدید

    • منظورم از آزمایش این است که سگ واکسینه شده باشد و دچار بیماری های مختلف نباشد از صحت سگ اطمینان حاصل کنید.

 3. مقاله خوبی بود
  من فک می کردم که ژرمن دوبرمن نژاد میکس سگ دوبرمن پینچر و ژرمن شرد هستش ولی الان فهمیدم که همون دوبرمن پینچر هستش.
  البته اگه بازم شک دارم!!!

  • سلام شایان جان
   دوبرمن ژرمن همون سگ دوبرمن آلمانی است که اصلیت آلمانی دارد ولی بعدا به دلیل اینکه طرفداران این سگ در آمریکا نیز افزایش یافت آمریکایی ها تصمیم گرفتن که از کلمه دوبرمن پینچر برای این سگ استفاده کنند و هردو کلمه یکیه هیچ فرقی نمی کنند.

   • سلام من یه سگ دارم یعنی خریدمش ولی نژادش نمیدونم چیه حتی برا شناسنامه رفتم دکتر هم نفهمید نژادش چیه ولی شبیه پیتبول هم هست تا حدودی شبیه ژرمن دوبرمن هم هستش … خصوصیات جفتشم داره البته میکس هستش

    • سلام یلدا خانوم
     بله متاسفانه نژاد های میکس خیلی زیاد شده و نژادهای مختلف رو با یکدیگر میکس می کنند
     این کار اصلا کار اخلاقی نیست و باعث از بین رفتن نژادهای اصیل میشه
     حالا شما دوست داشتین می تونید عکس سگتون رو واسمون بفرستین تا یه نگاهی کنیم

 4. مرسی از این اطلاعات ارزشمندی که به ما دادین ولی به نظر شما که من تو یک خونه ای زندگی میکنم که حيات متوسطی داره این سگ و بگیرم چون نمی خوام زیاد تو خونه پارس کنه و باید( بگم که از لحاظ وقت گذروندن با سگ مشکل ندارم) لطفاً نظر تونو بگین

  • سلام آرش جان دوبرمن سگ خیلی باحال و دوست داشتنی هست
   داشتن حیاط خونه متوسط برای نگهداری دوبرمن مشکلی نیست
   ولی من توصیه می کنم که حتما روزانه به سگت اهمیت بدی و باهاش بازی کنی و حتی با هم برین ورزش و پیاده روی
   البته هنگام بیرون بردن از گلاده استفاده کن و در صورت بزرگ بودن دوبرمن اجازه نده که بچه ها و یا افراد دیگه برای بازی کردن با سگت بهش نزدیک بشند
   چون اغلب در ارتباط اول دوبرمن خیلی حساس برخورد میکنه تا طرف مقابل را بشناسه و در صورت داشتن عمل اشتباهی ممکنه که عکس العمل شدیدی داشته باشه.

 5. سلام جناب رحیمی
  در مورد سگ دوبرمن اطلاعات بسیار خوبی به من دادید
  سایت شما واس خودش یک دایرت المعارف شده
  خیلی عالیه

 6. سلام . من یه جفت توله خریدم . ولی گویا میکس هستن. الان ۳ ماهشون هست ولی خیلی نسبت به ادمای غریبه واکنش نشون نمیدن راهکاری دارین

  • سلام سعید جان
   هدفتون از خرید سگ دوبرمن پینچر چیه؟ می خواین سگ نگهبان به بار بیارین؟؟
   برای اینکه دوبرمن رو همانند سگ نگهبان تربیت کنید باید نکات آموزشی سگهای نگهبان رو بدونید.
   تربیت و آموزش سگهای نگهبان کاملا متفاوت تر از سگهای خانگی است.

  • سعید جان از بخش تماس با ما میتونید عکس هارو بفرستید.
   میتونید عکس هارو در یک فایل zip قرار بدین و از اونجا ارسال کنید

  • سلام جناب حسن عسگری
   البته در این زمینه من زیاد اطلاعاتی ندارم ولی فک نمی کنم که لازم باشه گوش های دوبرمن رو ببریم. و همچنین دم.
   من تا حالا دوبرمنی رو ندیدم که گوش هاشو یا دمش رو بریده باشند.

 7. سلام به همه دوستان. من دوبرمن مولد که پدر مادرش از سوئد اورده شدن دارم الان توله داده بشرط و تضمین جزو اصیل ترین رگه خونی دوبرمن اروپایی هست.الان توله داره قصد دارم به کسی که کاسب نباشه بفروشم.لطفا کمک کنید .و فیلم آموزشی دارید

 8. من هم نر دارم هم ماده ولی برای نگهبانی دوبرمن ماده اقیم شده بهتربن گزینه هست .بگیر نگهبان حواس چمع ولی نر فقط بدنبالنشانه گذارز هست با یک ماده گیج میشه

 9. دوبرمن شاهزاده سگ هاست
  رو دستش نیست
  استایل فیس همه چیزش تکه
  خصوصیتی که منحصر به دوبرمن هست اینه که بسیار مغرور و توداره و برای همه چیز و همه کس حد و مرز قائله ؛ یعنی کسی از خط قرمزش رد بشه بدون تردید بهش حمله میکنه و خون به پا میکنه حتی اگه اون فرد صاحبش باشه ؛
  شخصا دوبار مورد حمله شاپسرم قرارگرفتم
  پدرسگ شوخی بردار نیست

 10. خصوصیت دیگه ای که دوبرمن داره این هستش که ژن غالبشون جسارت و آلفا بودنشون هست؛ چیزی که میگم یه تحقیق و تجربه شخصیه؛ به این شرح که: از نروماده اصیلی ۹تا توله بدنیا اومد که متاسفانه ۲تاشون تلف شد مابقی تقسیم شد بین دوستان ؛
  دوتا برای نگهبانی از خونه باغ یکی برای زنده یابی دوتا برای محافظت از دامداری و یکی به سرقت رفت و یکی دیگه توی یه روستا سگ گله شد؛ بعد از گذشت ۲سال درحال حاضر از ۶ توله ای که ازشون با اطلاعیم عیناً هر ۶تا رهبر و لیدر بقیه سگهای اطرافشون هستن

 11. نژادهای مختلفی از سگ رو داشتم مثل ژرمن شپهرد و شولاین، جک راسل،تریر،مالینویزمیکس با دینگو،سرابی و پیت بول و هاسکی
  همچنین نژادهای دیگه ای که دوستان داشتن از نزدیک آشنا شدم و دیدم ؛
  دوبرمن یه چیز دیگه ست باهمه فرق فوکوله
  وقتی اسیدی قاطی میکنه ترس و وحشت وجود آدمو فرا میگیره ؛ ریا نباشه دوبرمن من ناخواسته با هاسکی درگیر شد و متاسفانه هاسکی بعلت پاره و شکسته شدن نای تلف شد ؛ دوبرمن خیلی خره خیلی

 12. دوبرمن اصیل خیلی خیلی در ایران کم هست_ اگر مبلغ خریدش براتون زیاد مهم نیست بهترین اصیل ترین و البته تا حدودی گرون ترین توله های دوبرمن در ایران مجموعه راشاپت هست با مولد بی نظیر دوبرمنشون به نام کوبا_ من چند وقت پیش سوال کردم قیمت توله ها بخضوص توله های پدر کوبا و مادر ژانت گفتن بین ۳۵ تا ۴۰ میلیون_ ولی واقعا بی نظیر هستن

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید