سگ چاوچاو
سگ چاوچاو

سگ چاوچاو ( Chow Chow ) جزو یکی از بهترین نژادهای سگ خانگی می باشد که بخاطر زیبایی که دارد طرفداران زیادی در کل دنیا پیدا کرده است. ملیت سگ چاو چاو کشور چین می باشد.

این نژاد سگ بخاطر حالت فیزیکی و جسمانی که دارد با نام های ” سگ چاوچاو پاندا ” و ” سگ چاوچاو خرسی ” معروف است.

نژاد سگ چاو چاو بسیار محافظه کار و مستقل است که برخلاف ظاهر زیبا و بانمکی که دارد علاقه زیادی به بازی کردن و در آغوش گرفتن ندارد. همچنین رفتار و خصوصیات این سگ باعث شده است که رابطه بدی با بچه ها و دیگر سگ ها داشته باشد.

اگر شما دنبال یک سگ همراه و بانمک هستید که آن را درآغوش بگیرید و با خود به هرجایی که می خواهید ببرید ، این سگ چندان برای شما مناسب نیست و بهتر است دنبال نژاد های دیگر باشید.

سگ چاوچاو رابطه خوبی با افراد غریبه ندارد ولی نسبت به افرادی که آنها را می شناسد بسیار مطیع و وفادار است. سگ های چاو چاو بزرگ در صورت تربیت ناصحیح می تواند نسبت به توله سگ های این نژاد بسیار سرکش و عصیان گر باشد و شما را اذیت کند.

 

اطلاعات و مشخصات نژاد سگ چاوچاو

محبوبیت#76 : 2017
#74 : 2016
#73 : 2015
نامچاو چاو | Chow Chow
اسم های دیگرChow, Chowdren
ملیتمجارستان
گروه بندی نژاد(1903:Non sporting (AKC
(Northern Breed (UKC
اندازه متوسط
نوعبدون تداخلات ژنتیکی | Purebred
طول عمر13 - 15 سال
خصوصیاتمستقل
وفادار
ساکت
باهوش
محافظ
جدی
ارتفاعمیانگین ارتفاع : 46 تا 56 سانتی متر
وزنمیانگین وزن : 20 تا 32 کیلوگرم
رنگ بندیسیاه
آبی
دارچینی
کرمی
سرخ
تعداد بچه زایی3 - 6 توله سگ
قیمت به دلارمیانگین 600$ - 800$ دلار
توله سگ چاوچاو
توله سگ چاوچاو

شاید علاقه مند باشید  »  سگ پولی

ویژگی و خصوصیات سگ چاوچاو

قدرت کنترل خود
مناسب برای آپارتمان
سگ چاوچاو برای زندگی آپارتمانی مناسب است ولی باید دقت داشته باشید که در طول روز فعالیت و تحرک کافی را داشته باشد.
این سگ در داخل خانه آرام است و شما را اذیت نمی کند. دقت داشته باشید که چاوچاو مانند سگ هاسکی به گرما حساس است.
پپارس کردن
تعداد پارس کردن
زیاد
سازگاری با گربه

سازگاری با بچه
این سگ رابطه خوبی با بچه ها ندارد و برای خانه هایی که دارای بچه کم سن و سال است مناسب نمی باشد.
اگر شما توله سگ چاوچاو را خریداری کرده یاشید می توانید توله اش را کنار بچه ها و دیگر حیوانات خانگی قرار دهید و اجازه دهید که با آنها بازی کند، با این روش می توانید که چاو چاو مهربانی داشته باشید.
سازگاری با دیگر سگ ها
رابطه خوبی با دیگر نژاد های سگ ندارد.
نیاز به فعالیت
سگ چاو چاو گهگاهی می تواند تنبل باشد، این سگ دوست دارد که در طول روز استراحت کند ولی پیاده روی روزانه برای این سگ لازم است تا سلامت آن حفظ شود.
نیاز به مراقبت
نیاز به نگهداری و مراقب زیاد ، برای اینکه بخواهید زیبایی این سگ را حفظ کنید باید وقت زیادی برای تمیز نگهداشتن موهای این سگ بکنید.
مشکلات سلامتی
نژاد سگ چاوچاو ممکن است دچار بیماری و مشکلاتی باشد، برخی از این مشکلات می تواند مشکلات چشمی ، در رفتگی مفصل ، تومور معده و عفونت گوش باشد.
هوش و وزیرکی
رتبه بندی : 76#
بازی کردن
ریزش مو
ریزش مو زیاد : سگ چاوچاو ریزش مو زیادی دارد و همچنین این سگ در فصل های پاییز و بهار ریزش مو خیلی بیشتری نسبت به دیگر فصلها دارد.
صمیمی بودن با غریبه ها
قدرت یادگیری
آموزش و تربیت سخت، سگ چاوچاو مطیع ترین سگ در بین نژادهای سگ به حساب نمی آید ولی قدرت یادگیری خوبی دارد.
برخی از متخصصان براین باورند که چاوچاو هایی که مو کوتاه دارند خیلی بهتر از چاوچاو های که مودراز دارند می توانند یاد بگیرند.
قابلیت سگ تماشاچی

 

تاریخچه نژاد سگ چاوچاو

سگ چاوچاو
سگ چاوچاو

 

کارشناسان پیش بینی کرده اند که سگ چاوچاو یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ است و آزمایش های ژنتیک ثابت کرده است که این امر درست است.

اعتقاد بر این است که این نژاد باستانی در مغولستان و شمال چین پدیدار شده است، و به آرامی به سمت جنوب با قبایل چادر نشین مغولستان حرکت کرده است.

وجود تصاویری برروی ظروف سفالی باقی مانده از سلسله  خاندان هان ترسیم کننده ظاهری سگ چاو چاو می باشد.

گفته می شود یک امپراتور چینی ۲۵۰۰ جفت از این سگ ها را به عنوان سگ شکارچی نگه می داشته است. علاوه بر استفاده در امر شکار ( از چاوچاو برای شکار گرگ و سمور استفاده می شد ) ، این سگ ها برای محافظت از اموال صاحبانشان استفاده می شدند.

خز و پوست آنها برای ساختن پالتو ها به کار می رفت و گوشت آنها لذت خاصی برای چینی ها داشت.

نام آن برگرفته از زبان انگلیسی مخلوط با اصطلاحات عامیانه چینی است که ملوانان برای توصیف محموله‌های مخلوط استفاده می‌کردند که مردم چین نیز بخاطر اینکه ظاهر سگ چاو چاو شباهت زیادی به ترکیب سگ و خرس یا سگ و شیر داشت از کلمه  (chow-chow) استفاده کردند.

در سال  ۱۷۸۱ میلادی، سگ چاوچاو در کتاب انگلیسی، تاریخ طبیعی و آثار باستانی سلبرن، توسط شخص طبیعت گرا به نام گیلبرت وایت توضیح داده شد.

همسایگان او یک جفت چاو چاو را از کانتون (گوانگدونگ امروزی) به خانه آوردند و زندگی او در این کشور را مورد مشاهده و بررسی قرار دادند.

افرادی که نگه دارنده و طرفدادران این سگ ها هستند با استناد به نوشته های White  معتقدند که این نژاد دچار تغییر و تحول اندکی شده است.

شاید علاقه مند باشید  »  سگ پیت بول آمریکایی

درباره سگ چاوچاو

سگ چاوچاو سیاه و حنایی
سگ چاوچاو سیاه و حنایی

 

بعضی طبیعت و مزاج چاو چاو را نسبت به یک گربه مقایسه می کند: کناره گیر, کم حرف, خودمختار, باوقار,  باهوش و سرسخت بودن او را همانند گربه ها می دانند.

با وجود ظاهر اخم کرده، سگ چاوچاو نباید تهاجمی یا خجالتی باشد. چاوچاو تمایل به انجام کارهای خود دارد و معمولا اقدام به کارهای دردسرساز نمی کند.

آنها با افراد آشنا بازی می کنند، اما نسبت به غریبه ها بی تفاوت هستند، تا زمانیکه افراد غریبه بدون دعوت صاحب خود به خانه آنها نزدیک شوند، در این صورت او رفتاری پرخاشگرانه از خود نشان خواهد داد و به دفاع از خانه خود خواهد پرداخت.

با این وجود اگر این دعوت را صاحبش از شخص کرده باشد نسبت به آن شخص مهربان خواهد بود و اجازه لمس کردن بدنش را به او خواهد داد.

برای اینکه سگ چاوچاو در دوران بلوغ سگی آرام و اجتماعی باشد باید از دوران تولگی، آن را نسبت به افراد جدید، سگ ها و موقعیت های تازه آشنا کرد تا یک حیوان خانگی مهربان و اجتماعی شود.

سگ های چاوچاو همیشه کمی خودخواه و مستقل عمل می‌کنند. شدیدا نسبت به آنچه در اطراف‌ آنها می‌گذرد هوشیارند و از اطرافیان‌شان در برابر هر مزاحمتی محافظت می‌کنند. با همه دوست نیستند؛ شاید به نظر سخت‌گیر نباشند اما هر زمان که لازم باشد شجاعت خود را نشان می‌دهند. سگ های چاوچاو نژاد فعالی نیستند. پیاده روی صبح و عصر برای این نژاد کاملا مناسب است. توله سگ‌ها دو بار در روز نیاز به بازی دارند.

 

رفتار  و عملکرد اجتماعی

سگ های چاوچاو خرسی و پاندا، نژاد پرطرفدار و بی‌نظیری هستند. برای آنها تمرین اجتماعی و اهلی شدن در مراحل اولیه ضروری است تا سگ بتواند در سن بلوغ با افراد مختلف به درستی ارتباط برقرار کند. در طول تمرین اجتماعی شدن، باید با افراد در سنین مختلف برخورد داشته باشد.

دقت داشته باشید که به ویژه برای اینکه چاوچاو بتواند با کودکان وارد یک رابطه خوب شود باید آموزش ابتدایی در دوران تولگی این سگ صورت پذیرد. چاو چاو نیاز به صاحبی با تجربه دارد که با خلق و خوی این نژاد آشنا باشد.

سگ چاوچاو خرسی با تمرین اجتماعی شدن، رفتار مناسبی در مقابل بچه‌هایی که با احترام برخورد کنند خواهد داشت ولی ممکن است با سگ‌های دیگر یا حیوانات خانگی خوب نباشد. چاوچاو ها نسبت به غریبه ‌ها محتاط و هوشیارند.

شاید علاقه مند باشید  »   سگ هاسکی سیبرین

مراقبت و نگهداری از سگ چاوچاو

سگ چاوچاو اصیل
سگ چاوچاو اصیل

پیرایش و مراقبت از مو

چاوچاو های خرسی مو بلند باید بطور مرتب شانه زده شوند، به ویژه در قسمت‌هایی از بدن‌ آنها که پوست آنها روی هم لایه لایه می‌شود. سگ‌های جوان باید به این پروسه عادت کنند، یعنی از بچگی با شانه شدن موهای‌شان آشنا باشند تا این فرآیند در بزرگسالی تبدیل به یک معضل و دردسر نشود.

مراقبت از سگ های چاوچاو موکوتاه مطمئنا کم دردسرتر است، ولی بازهم حواستان باشد بدن آنها باید به طور کامل شانه زده شود، به خصوص در فصل های ریزش، ناخن‌های‌شان را هم مرتبا باید کوتاه کنید.

 

آموزش و تربیت

سگ چاوچاو به صاحبی آرام، خونسرد و با اقتدار نیاز دارد. با داشتن چنین صاحبی می‌تواند به خوبی رشد کند، ولی در زمینه فرمان پذیر بودن از چاوچاو نباید انتظارات زیادی داشته باشید؛ آنها کله شق و خودمحور آفریده شده‌اند. مطمئنا این نژاد می‌تواند چند چیز را یاد بگیرد، اما چندان مناسب و سازگار با تمرین‌های طولانی نیست.

 

تمرین

نژاد سگ چاو چاو سگ بسیار آرامی است و نیاز به تمرین نسبتا کمی دارد. آنها گشتن در حیاط را دوست دارند چون برای خودشان نقطه امنی پیدا می‌کنند و با دیدن هر چیز ناخوشایندی به شما هشدار می‌دهند.

چاوچاو از آن نوع سگ‌هایی نیست که با شیطنت بالا و پایین بپرد، می توانید آنها را برای پیاده‌روی طولانی ببرید، اما مطمئن شوید مدت طولانی در هوای گرم نمانند.

 

خصوصيات ظاهري

چاوچاو یک سگ نسبتا متوسط و خرسی شکل است. این سگ نیز در نظر مردم چین شباهت بسیار زیادی به شیر دارد. دم او اغلب رو به بالا است و تاب زیبایی رو به پشت دارد.

قفسه سینه‌ای محکم با دنده‌هایی پر دارند. پاهای جلویی آنها صاف هستند، طول متوسط و استخوان‌های خوبی دارند.

یکی از مشخصه‌های این نژاد داشتن حداقل زوایه زانوست که باعث می‌شود زانوها به جلو خم نشوند. پاهای سگ چاوچاو کوچک، نزدیک بهم و گرد (شبیه به پای گربه) است. گردن قوی آنها به صورت شیب‌دار میان شانه‌ها قرار گرفته است.

شاید علاقه مند باشید  »  پانسمان و کمک های اولیه سگ

 

 

اجتماعی و اهلی کردن سگ چاوچاو

توله سگ های نژاد چاو چاو
توله سگ های نژاد چاو چاو

سگ چاوچاو مانند، با بچه ها بسیار خوب رفتار می کنند. اگر از گربه یا حیوان خانگی دیگری نگهداری می کنید بهتر است که زمانی که آنها هنوز به بلوغ نرسیده اند، آنها را به خانه بیاورید.

آنها هنگامی که جوان هستند کاملا اجتماعی هستند. آنها نیاز به آموزش دارند، با این حال هم برای توله سگ و هم برای سگ بالغ باید مجموعه ای از قوانین را به آنها آموزش داد. این نژاد بسیار غالب است و نیاز به یک صاحب مسلط دارد.

صاحب این نژاد از سگ باید یک فرد آرام باشد که به طور طبیعی محکم، با اعتماد به نفس، و سازگار است. با این دانستن این خصوصیات میتوان به راحتی سگ چاوچاو را کنترل کرد. گاهی اوقات حالت تدافعی دارد، سلطه گر، جدی و مستقل است. مشکلات احتمالی زمانی بوجود می آیند که صاحب سگ نداند چگونه باید با آنها برخورد کند.

اگر شما اجازه دهید این سگ به این باور برسد که رئیس خانه است، این سگ به موجودی خیره سر و محافظ تبدیل خواهد شد. هنگامی که یک چاوچاو به این باور برسد که حاکم انسان است او ممکن است رفتاری پرخاشگرانه در ارتباط با سایر انسانهای مرتبط با صاحبش داشته باشد.

آنها نسبت به صاحب خودشان بسیار وفادار هستند. به گفته اغلب صاحبان این نژاد آنها براحتی میتوانند کلاهبرداری را یاد بگیرند. آنها اشتیاق زیادی به یادگیری دارند. بعضی ها معتقدند که نوع مو کوتاه سگ های چاوچاو فعالتر و باهوش تر از نوع مو بلند آن نژاد است. خصوصیات رفتاری وفادار، بدون بوی بدن، که می تواند سگ نگهبان خوبی هم باشد و باید با آن رفتار مهربان و آرام داشت.

 

 مشکلات سلامتی و بیماری

چاوچاو ها مستعد ابتلا به بیماری سوزش چشم به نام entropion می باشند که ناشی از برگشتن پلک به درون چشم است. این بیماری را می توان با عمل جراحی اصلاح نمود. همچنین مستعد ابتلا به دیسپلازی هیپ، سرطان معده و عفونت گوش هستند.

از آنجا که دارای پوزه نسبتا کوتاهی هستند اغلب خروپف می کنند . شرایط نگهداری این سگ چاوچاو خرسی برای زندگی در آپارتمان مناسب می باشد، به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. چاوچاو در داخل خانه آرام است اما نسبت به حرارت و گرما حساسیت دارد. به هر حال برای محیط بیرون از خانه مناسب می باشد و یک حیاط کوچک ایده آل است.

 

ورزش و تحرک

چاوچاو اصولاً سگ تنبلی است اما مقداری فعالیت روزمره آن را از چاق شدن بازمی دارد. نیاز به پیاده روی روزانه دارد. امید به زندگی این سگ حدود ۱۵ سال است.

 

 نظافت

باید به طور روزانه موهایش شانه شود تا ظاهر خوب خود را حفظ کند. ریزش موی فصلی در این نژاد زیاد است که در آن زمان به شانه زدن بیشتر و مراقبت بیشتری نیاز دارد. در صورت لزوم می توان از شامپوی خشک استفاده کرد.

 

پوشش بدن

سگ چاوچاو با دو نوع پوشش بافتی وجود دارد. گونه مو بلند و مو کوتاه، گونه مو بلند شناخته شده‌تر است. چاو‌چاو های موبلند پوششی پرپشت، متراکم و صاف دارند.

پوشش بیرونی، بافت نسبتا ضخیمی دارد، در حالی که پوشش زیرین نرم و پشمی شکل است. پوشش بدن آنها دور گردن پرپشت‌تر است و تقریبا شکل یقه به خود می‌گیرد.

گونه مو کوتاه چاو چاو هم دارای پوششی صاف و پرپشت اما کوتاه است. موی آنها باید حالتی مخملی داشته باشد و نباید صاف باشد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتنی هرگونه سوال یا نظری می توانید در بخش نظرات آنها را با ما در میان بگذارید.

 

ترجمه شده توسط مجله تخصصی سگ و گربه هاپ میو

منبع : Dogtime

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
سگ چاوچاو ، سگی خوشگل و دوست داشتنی با زبان آبی رنگ
موضوع مقاله
سگ چاوچاو ، سگی خوشگل و دوست داشتنی با زبان آبی رنگ
توضیحات کوتاه
سگ چاو چاو سگی زیبا و خوشگل که با شباهت زیادی به شیر به همراه زبان آبی رنگ دارد، چاوچاو خصوصیات و خلق و خوی خاصی دازد بسیار مهربان و دوست داشتنی است
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

9 دیدگاه ها

 1. درود
  اشتباه زدين اطلاعتشو
  يكم خوب مطالعه كنين
  و از سايتهايي مثل آمريكن چنل استفاده كنين
  جزو كم پاس ترين نژاد هاي سگ هست

  • سلام امیرجان
   ممنون از اینکه تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتی.
   حرف شما بسیار صحیح است.
   من دوباره رفتم و به رفرنس های خارجی نگاه کردم
   گفتن که سگ چاوچو به دلیل اینکه روحیه نگهبان داره در مقابل افراد غریبه بسیار قوی و بلند پارس می کند ولی در مقابل صاحب خویش بسیار آرام و راحت است.

 2. سلام بله چاو چاو من كلا كم پارس است اثلا پارس نميكند مگر در موارد ي كه دكترش بخواهد معاينه كند😂

 3. من چاو چاو می خوام
  عالیه که کم پارسه چون ما تو اپارتمانیم ولی قابلیت فعالیت روزانه ندارم می تونم یک روز در میون به فعالیت ببرم چون میترسم چاق شه من خواهرم عاشق حیوانات چاق و تپله ولی ریزش موش با شونه و قرص کاهش ریزش مو به حد اقل میرسه و اگر میرسه چون شما زدین ۴از۵ مثلا تا۲از۵ هم پایین میاد ممنون میشم پاسخ بدید

 4. سلام و وقت به خیر من یک چاو چاو نر ۲ ساله دارم ولی زبونش داره کم رنگ میشه و صورتی میشه لثه هوش هم داره کم رنگ میشه آیا مشکل خاصی داره چون ۲ تادامپزشکی که بردم میگه مشکلی نیست و طبیعیه

  • سلام الینا خانوم
   لطفا قسمت هایی که فکر می کنید اشتباه است را برای ما با دلیل ذکر کنید تا بررسی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید