سرطان سگ و گربه - هاپ میو
سرطان سگ و گربه - هاپ میو

سرطان در واقع یک تومور بدخیم است که در اثر عوامل متفاوتی (اشعه های مضر، تغذیه نامناسب، سبک زندگانی بد، وراثت و …) ممکن است که در بین انسان ها و حیوانات مختلف ایجاد شود.

این بیماری جزو یکی از کشنده ترین بیماری هایی است که ممکن است بین حیوانات رخ دهد، همانگونه که مطلع هستید درمان کاملی برای همه انواع سرطان کشف نشده است. ( البته برخی کشورها ادعا درمان سرطان را دارند، که درمانی بسیار هزینه بر و پر ریسک می باشد. )

در نتیجه صاحبان حیوان همواره باید مراقب علایم و نشانه های سرطان در حیوانات خانگی شان باشند.

در این مقاله شما با اکثر علایم آشکار نشان دهند وجود سرطان در سگ و گربه تان آشنا خواهید شد.

حتی زمانیکه این علایم صرفا نشانه ی وجود سرطان نباشند باید به محض مشاهده ی آن ها با دامپزشک تماس بگیرید و از عدم وجود تهدید جانی سگ یا گربه تان آگاه شوید.

درست مانند انسانها، در حیوانات نیز هر چه بیماری زودتر تشخیص داده شود، امکان درمان آن بیشتر است.

توجه داشته باشید که تومور در مراحل اولیه (قبل از بدخیم شدن) احتمال پاسخ مثبت بالایی به درمان دارد، ولی در صورت بدخیم شدن کار دشوار می شود.

 

۱ . برجستگی زیر پوست و حالت تومور مانند :

همه ی برجستگی ها و توده های داخل یا بر روی پوست حیوان نشان دهنده ی سرطان نیستند، اما تا زمانیکه دامپزشک توده را معاینه نکند نمی توان با اطمینان رای بر غیر سرطانی بودن آن داد. به خصوص هنگامی که توده ناپدید نمی شود یا در حال افزایش سایز است تماس با دامپزشک ضروری تر است. نمونه برداری با سوزن و فرستادن نمونه به پاتولوژی رایج ترین روش در تشخیص سرطانی بودن یا نبودن توده است.

سرطان در سگ و گربه
سرطان در سگ و گربه

 

 ۲ . خارج شدن غیر عادی مایعات از بدن حیوان:

خون، چرک، اسهال، استفراغ و یا خروج هر چیز غیرعادی دیگری از بدن حیوان شما باید توسط دامپزشک معاینه شود. همچنین تورم شکم در گربه یا سگ شما می تواند علامتی از تجمع غیرعادی مایعی در بدن حیوان باشد.

شاید علاقه مند باشید  »  آموزش معاینه و درمان سگ و گربه

 

۳ . کاهش اشتها و دست کشیدن از غذا به صورت ناگهانی :

سگ ها و گربه ها بی دلیل دست از غذا خوردن برنمی دارند! گرچه کاهش اشتها به تنهایی نشان دهنده ی سرطان نیست اما مسئله ی مهمی است که حتما باید با دامپزشک درمیان گذاشته شود. تومورهای دهانی می تواند باعث سختی و درد هنگام خوردن و بلع شود.

 

۴ . کاهش وزن قابل چشم گیر :

سرطان از جمله بیماری هاییست که باعث کاهش وزن در حیوانات خانگی می شود. اگر شما متوجه کاهش وزن ناگهانی در حیوانتان شده اید و علایم دیگری که در این متن ذکر شده است را در حیوان دیدید، حتما دامپزشکتان را در جریان قرار دهید.

 

سرطان در سگ و گربه
سرطان در سگ و گربه

۵ . استشمام بوی بد :

بوی بد آزاردهنده از دهان، گوش و یا هر قسمت دیگری از بدن حیوان شما باید بررسی شود. اغلب اوقات سرطان دهان و بینی می تواند عامل این بوی بد باشد.

شاید علاقه مند باشید » ۴ نشانه و علامت عفونت دندان سگ

 

۶ . نشانه های درد:

لنگیدن یا هر اشکالی در راه رفتن و پریدن که نشانه ی درد در بدن حیوان باشد، نشان دهنده ی مشکلات مربوط به ورم مفاصل و یا ماهیچه ها است. اما می تواند علامت سرطان، به خصوص سرطان استخوان، باشد.

 

۷ . سرفه کردن یا سخت نفس کشیدن :

سرفه کردن و به سختی نفس کشیدن می تواند علامت ناراحتی قلبی، ناراحتی ریه و یا سرطان باشد. سلول های سرطانی می توانند به ریه برسند و این علایم را نشان دهند.

سرطان در سگ و گربه
سرطان در سگ و گربه

۸ . بی حالی و افسردگی:

اگر احساس می کنید حیوان خانگی تان مثل همیشه نیست، بیشتر می خوابد، کمتر بازی می کند و یا به پیاده روی و ورزش کمتر از قبل تمایل نشان می دهد، همه ی اینها می تواند نشانه ی سرطان باشد. گرچه باز هم بی حالی و افسردگی به تنهایی نشانه ی سرطان نیست اما وجود چندتا از این موارد موضوعی است که باید با دامپزشک در میان گذاشته شود.

شاید  علاقه مند باشید  »  آموزش ساکت بودن و پارس کردن به سگ

 

۹ . تغییر در عادت دستشویی کردن:

تغییر در ادرار یا مدفوع حیوان، سختی در دفع مواد، استفاده ی مکرر و متوالی از دستشویی، وجود خون در ادرار یا مدفوع، همگی علایم مهمی از وجود سرطان هستند.

 

۱۰ . عدم بهبود زخم :

اگر زخمی بر روی بدن حیوان شما وجود دارد که با گذشت زمان همچنان بهبود نیافته، می تواند نشانه ی عفونت، بیماری پوستی و یا حتی سرطان باشد.

 

ترجمه شده توسط گروه هپی پت

منبع  »  Care2

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
نشانه های سرطان در سگ و گربه
موضوع مقاله
نشانه های سرطان در سگ و گربه
توضیحات کوتاه
بیماری سرطان در سگ و گربه دارای نشانه های و علائم خاصی است که بای تشخیص و پیشگیری نیاز است تا این علامت ها وجود سرطان را بدانید و سریع درمان کنید.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید