گربه پرشین کت
گربه پرشین کت

گربه پرشین ( Persian cat ) یک حیوان خانگی دوست داشتنی و گران بها است. موهای بدنی این گربه دراز است و به صورت تک رنگ و دورنگ تمام پوستش را فراگرفته است. اولین پیدایش گربه پرشین در مناطق بین النهرین ( ایران باستان ) بوده است.

در کل دنیا گربه پرشین را یک نژاد گربه ایرانی می نامند و حتی برخی از کشورها آن را گربه شیرازی نیز می خوانند زیرا زادگاه اصلی این گربه در ایران باستان بوده است.

با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته گربه پرشین ایرانی در سال ۲۰۱۴ میلادی دومین گربه محبوب در کل دنیا معرفی شده است.

این گربه یک گربه ی آرام  مودب می باشد که نگهداری از این گربه تا حدودی سخت است و ممکن است که شما را اذیت کند، ولی قبل از خرید گربه پرشین باید تمامی خصوصیات و مشخصات این گربه ایرانی و ملوس را بخوانید و به تمامی نقاط قوت و ضعف این گربه آشنایی پیدا کنید.

 

ویدیویی زیبا از گربه پرشین سفید بازیگوش و بانمک ایرانی

 

اطلاعات و مشخصات نژاد گربه پرشین

محبوبیت (2014)#2
نامپرشین | Persian
اسم های دیگر Longhair, Persian Longhair, Shiraz, Shirazi
ملیتایران
اندازه متوسط تا بزرگ
پوستموهای براق , دراز و ابریشمی
گربه بغلبله
طول عمر14 - 15 سال
خصوصیاتمهربان
وفادار
آرام
ساکت
وزنمیانگین وزن : 3.5 تا 6 کیلوگرم
رنگسفید
آبی
سیاه
سرخ
کرمی
شکلاتی
بنفش
قیمتمیانگین 1000$ - 1500$ دلار
گربه پرشین سفید
گربه پرشین سفید

بیشتر بخوانید : معرفی نژاد گربه  اسکاتش فولد

ویژگی ها و خلق و خو گربه پرشین

قدرت سازگاری
سطح عاطفه
دوستی با بچه ها
گربه پرشین رابطه چندان خوبی با بچه ها ندارد ، گربه پرشین یک گربه آرام و ساکت است و این گربه مناسب خانه های شلوغ و پر سر و صدا نیست و رابطه خوبی با بچه های شلوغ ندارد.
البته زمانی که بچه مودب باشد و گربه را اذیت نکند یا در خانه سگی باعث ناراحتی و اذیت گربه نشود این گربه ایرانی کاملا مناسب خانه شما است.
دوستی با سگ
سطح انرژی
نیاز به مراقبت
نژادگربه پرشین نیاز به مراقبت زیادی دارد و شما هر روزه به زیبایی و موهای گربه رسیدگی کنید. در کنار رسیدگی کردن به موها به مشکلات سلامتی آن نیز دقت کنید.
مشکلات سلامتی
این نژاد گربه ایرانی به دلایل نژادی و فعالیت کمی که دارد مستعد تعداد زیادی از بیماری ها می باشد که ممکن است هزینه های زیادی را برای شما بوجود آورد. توصیه می شود که بعد از خرید این گربه حتما به بیمه حیوانات مراجعه کنید.
هوش و وزیرکی
ریزش مو
ریزش مو در این گربه ها بسیار زیاد است و شما باید هر روزه به موهای این گربه رسیدگی کنید و آن را شانه بزنید تا از ایجاد بیماری و آفت بین موهای این گربه جلوگیری کنید.
نیاز به تعامل
صمیمی بودن با غریبه ها
میو میو کردن
صدای گربه پرشین بسیار زیبا و آرام است و این گربه زیاد صدا نمی کند .

 

تاریخچه پیدایش

پرشین کت یک نژاد از گربه هایی می باشد که تاریخچه و تمدن طول و درازی دارند. جای تعجب نیست که تعداد افراد زیادی این گربه را دوست دارند ، چون فرم بدنی و مو های این گربه ایرانی کاملا منحصر بفرد است.

نسل و تاریخچه اصلی این گربه به مناطق بین النهرین برمی گردد که در آن زمان دست ایرانیان بوده است بخاطر همین نام پرشین کت را گرفته است.

با احتمال زیاد علت دراز شدن موهای گربه پرشین کت ، جهش طبیعی بوده است. زیبایی است. گربه باعث شده است که در قرن ۱۷ فردی که جایزه نوبل را گرفت و همچنین گردشگر جهانی پیتر دلا وال نظرشون به این گربه جلب شد به گونه ای که از زیبایی و نژاد گربه پرشین کت متحیر ماندند.

اولین بار در سال ۱۶۲۶ گربه های مودراز وارد اروپا شدند. و مردم استقبال کردند.

گربه ها اغلب دارای رنگ های شفاف و پوست و خز زیبا بودند. گربه پرشین کت جز آن دسته از حیوانات خانگی است که در چندین رنگ وجود دارد برخی از آن ها تک رنک هستند و برخی دیگر نیز دورنگ هستند.

برای مشاهده تصاویر و عکس گربه ایرانی پرشین می توانید روی لینک کلیک کنید.

در اواخر قرن بیستم که گربه ها به یک حیوان خانگی محبوب تبدیل شده بود ، نگهداری و پرورش گربه های مو دراز نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت. گربه های مو دراز از ایران ، ترکیه ، افغانستان گربه های مودراز را جمع کردند و آن ها را نژاد گربه های آسیایی خواندند.

مرکزی وجود داشت که توانست از نژاد های مختلف این گربه ها ، نژاد های جدیدی بدنیا بیاورد. در سال ۱۸۷۱ توانستند چندین گربه شبیه به پرشین کت بدنیا بیاورند.

بچه گربه پرشین
بچه گربه پرشین

بیشتر بخوانید » معرفی  گربه وحشی بنگال

درباره گربه پرشین

گربه پرشین کت در زمان های گذشته به عنوان یک حیوان خانگی محبوب خوانده می شد ، همچنین این گربه ، جزو گربه های دوست داشتنی ملکه ویکتوریا بوده است . در عصر ملکه ویکتوریا گربه ایرانی پرشین دارای نام و آوازه ای دیگر بود.

ملکه ویکتوریا همیشه در برخورد با هر حیوانی بسیار آرام و مهربان برخورد می کرد.

گربه پرشین کت یک نژاد انتخابی بوده است و تمامی خصوصیات فیزیکی در طی نسل ها تغییر یافته است. موهای دراز ، بینی کوچک ، صورت کوتاه ، چشم های بزرگ و بدن تنومند از ویژگی هایی است که این گربه توانسته است کسب کند.

گربه ایرانی پرشین در اواخر قرن ۱۹ وارد اروپا شد و این گربه به دلایل خصوصیات ظاهری بسیار سریع محبوب شد و توانست در کمتر از نیم قرن بیشترین نژاد در حال پرورش گربه در اروپا تبدیل شود.

گربه پرشین همیشه بخاطر زیبایی و رفتار مودبانه ای که داشته ، قابل تحسین بوده است.

 

خصوصیات و رفتار

گربه ایرانی پرشین ، یک حیوان خانگی محترم ، مودب و آرام شناخته می شود. این گربه می تواند از نشسته روی مبل و نظاره کردن محیط اطراف لذت ببرد. این گربه بهترین محل برای نشستن و خوابیدن را خودش انتخاب می کند.

پرشین کت به اهل خانه بسیار مهربان و صمیمی است و می تواند با آنها بازی کند و از این کار لذت ببرد ، اما در مقابل افراد مهمان و ناشناس چندان راحت نیست.

این گربه ایرانی دوست دارد که بچه ها بازی کند ، دنبال کالسکه آنها بدود ، در خانه شلوغی کند ، البته باید مکان کافی برای بازی این حیوان خانگی باشد. گربه پرشین می تواند با دیگر حیوانات خانگی مثل سگ و… در صلح زندگی کند.

گربه پرشین برای آن دسته از افرادی است که دوست دارند خانه ای آرام داشته باشند. البته در حین آرامش گربه ایرانی پرشین می تواند باعث تغییراتی در خانه شود و به زندگی آنها مزه دهد.

صدای این گربه بسیار زیبا و دلنشین است ، تن صدایی شبیه به صدای گربه های دیگر ندارد و گوش آزار نیست. که نیازهای خود را بیان میکند. مثل ( غذا ، بازی کردن ، جلب توجه )

از گریه پرشین بعید است که بر روی تاقچه یا رو کابینت آشپزخانه بپرد ، یا روی یخچال بشیند. این گربه به محیطی که به آن می دهیم قانع است و زمانی که ما در بیرون از خانه هستیم این گربه روی صندی یا روی تخت دراز خواهد کشید و منتظر ما خواهد بود که برگردیم.

گربه پرشین اصل
گربه پرشین اصل

بیشتر بخوانید : مشخصات گربه آمریکن شورت هیر

سلامت و بهداشت

هر دو نوع گربه اصیل و نژاد ترکیبی ( دورگه ) ، مشکلاتی به همراه خود دارد. که در گربه پرشین کت نیز مشکلات سلامتی وجود دارد ، اغلب مشکلات این گربه مربوط به ساختار صورت آن می شود.

 • تنفس پر سر و صدا و همراه با سختی به دلیل سوراخ های کوچک بینی
 • مشکل دندانی ، دندان های این حیوان خانگی با یکدیگر همخوانی ندارند
 • گریه کردن
 • موقعیت قرار گیری چشم ها
 • حساس به گرما
 • بیماری کلیوی ( پلی کیستیک )
 • Seborrhea oleosa ، یک بیماری پوستی است که باعث خارش ، قرمزی و ریزش مو می شود

 

نظافت و نگهداری

این گربه ایرانی با دارا بودن خصوصیات فیزیکی همچون سر بزرگ ، گوش های کوچک ، صورت پهن ، گردن و پاهای کوتاه اما کلفت همره با پنجه های قوی یک گربه خاص است.

پوست مودار بلند و ضخیم ، براق با یک بافت خوب ، ظاهر پرشین کت را متغییر می سازد. پوست های اطراف گردنش چند حلقه می باشد و ساختاری ضخیم برای گربه می سازد. دم این گربه کوتاه و زیبا همانند یک قلمو است.

گربه پرشین در روز ممکن است گه چندین بار گریه کند ( سرازیر شدن آب از چشم ) ، برای جلوگیری از ایجاد خال در زیر چشم بهتر است که هر روز با یک دستمال تمییز اطراف چشم گربه را تمییز کنیم.

البته شستن دندان های حیوانات خانگی اعم از سگ و گربه برای سلامت آنها و اعضای خانواده بسیار ضروری می باشد. بهتر است که هر روزه دندان ها را پاک کنیم یا حداقل هفتگی یک بار مسواک بزنیم.

فکر خوبی است که گربه پرشین کت را در خانه مراقبت کنیم. زیرا نگهداری یک حیوان خانگی می تواند هم برای شما و هم برای آن حیوان بسیار مفید باشد. مواظب نبودن از پرشین کت با رها کردن آن در بیرون از خانه احتمال ربوده شدن یا تصادف کردن آن بسیار زیاد است.

اگر مطالب ما را پسند کردید ، لطفا این مقاله را برای دوستان خود نیز ارسال کنید.

ترجمه و گرد آوری شده توسط مجله تخصصی سگ و گربه هاپ میو

منبع : Cattime

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
گربه پرشین
موضوع مقاله
گربه پرشین
توضیحات کوتاه
گربه پرشین یک گربه گران قیمت و پرطرفدار ایرانی است، نگهداری و تربیت گربه پرشین کلاسیک و فلت کار دشواری نیست. این گربه در رنگ هایی مثل سفید و خاکستری و بلو وجود دارد.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

17 دیدگاه ها

  • سلام نسا خانوم
   توصیه من این است که حتما به صورت حضوری گربه پرشین خودتون رو به یک دامپزشک پت ببرید و از ایشون در این مورد راهنمایی بخوایید.
   دلایل بسیاری ممکن است که باعث چنین مشکلی در گربه شما بشه

 1. دستت درد نکنه مقاله خوبی بود
  من قصد خرید این گربه رو دارم چون خیلی دوسش دارم و خیلی ملوسه اما همونطوری که گفتین احتمال بوجود اومدن مشکلات سلامتیش خیلی بالا هستش
  و گربه اسکاتیش رو هم خیلی دوست دارم حالا بین این دو موندم که کدوم یکی رو بخرم
  راهنماییییی کنین ممنون

  • سلام مریم خانم
   از اینکه مقاله ما رو پسندیدید بسیار متشکریم.
   گربه پرشین که یگ نژاد گربه ایرانی هستش گربه کم تحرک و کم صدایی هستش . بعضی از مشکلات و بیماری ها احتمال بوجود اومدنش در گربه پرشین به دلایلی متعددی وجود دارد ولی اگر مایل به خرید گربه پرشین هستید توصیه می کنم که حتما گربه را از جای معتمدی بخرید و حتما از دامپزشک مجربی نیز در این زمینه راهنمایی بگیرید.
   ولی اما گربه اسکاتیش نسبت به گربه پرشین نگهداریش راحت تر است و بیماریهای کمتری نیز دارد.
   تیم ما مقاله نیز در این مورد آماده کرده است که لینکش رو برای شما در اینجا قرار میدم.
   https://hopmeow.ir/scottish-fold/

   • سلام
    بین گربه رگدال و پرشین کدوما بهتره؟ هم از نظر نگهداری هم از نظر آرومی و برقراری ارتباط و سلامت.
    و اگه مقاله ای درمورد گربه های رگدال دارید بی زحمت لینکشو بدید.
    ممنون.

 2. سلام راستش من هیچ کدوم ازاین مشکلاتوندارم ولی چون گربم روبازوم میخوابه متوجه میشم داره خیلی بدتکون میخوره انگارکه یه خواب بددیده نمیدونم اون لحظه بایدچکارکنم خیلی دست میکشم سرش یکم اروم میشه ولی فایده نداره یه بارم وقتی بیدارش کردم عصبی ازتخت پریدپایینورفت سمت غذاش

  • سلام ملیکا خانم
   گربه پرشین گربه های تنبل و خوابالویی هستن.
   حالا اینکه در هنگام خواب عضلاتشون زیاد تکون میخوره و…
   هم میتونه از خواب دیدنشون باشه و هم احتمال داره انقباضات عضلانی باشد که طبیعی است.
   بهترین راه برای رفع این مشکل این است که
   حتما با گربه خود در طول روز بازی کنید
   اجازه بدین فعالیت داشته باشد البته نه زیاد
   در صورت شدید بودن حتما به یک دامپزشک مراجعه کنید

 3. سلام وخسته نباشین من یه گربه پرشین دارم که خیلی کم تحرکه و در طول روز همش خوابه و غذا هم خیلی خیلی کم میخوره باید چیکار کنم؟؟؟

  • سلام نادیا عزیز
   در کل گربه پرسین کم تحرک هستش و به همین دلیل هم تغذیه کمی داره
   ولی برای اطمینان از سلامتیش توصیه می کنم که ب یک دامپزشک مراجعه کنید

 4. من گربه پرشین گرفتم و از خریدم خیلی راضی م چون هم خوشگله و هم ملوس دوست داشتنیه جوری که مامانم مخالف بود ولی الان یه دیقه هم تنهاش نمیذاردش و باهم کلی عشق میکنن و الان دیگه گربه من دیگه من رو تحویل نمیگیره و همش داره با مامانم بازی میکنه

 5. سلام مطالبتون علي بود
  من پرشين كلاسيك رو كه واگذارش ميكردند رو خريدم
  يه سالشه اصلا نميزاره نازش كنم
  خودشم ناشنواست چطور ارتباط برقرار كنم باهاش؟

  • سلام خانم آزاد
   بهترین راه ارتباط با حیوانات مهربانی است
   سعی کنید تا مدتی خودتون بهش غذا بدین و مهربانی کنید
   مطمئنا بعد از مدتی شما رو میشناسه و اجازه میده بهش نزدیک بشین

 6. سلام من میخواستماز این نژاد گربه بخرم و چند روزه که دارم رو اسمش فک میکنم ولی مامانم اجازه نمیده گربه بخرم فک می‌کنه که اگه گربه بیاد به فرشا و مبلا چنگ میندازه منم موندم که ممکنه از اینتور کارا بکنه چون گربه قبلیم به فرشا چنگ مینداخت وقتی عصبانی می شد

 7. سلام من پرشین دال فیس دارم
  اصلااا بغلی نیست چطور میتونم کاری کنم بغلی شه؟
  و چطور میتونم کاری کنم پنگول نکشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید