بهترین سگ نگهبان
بهترین سگ نگهبان

فیلمی از سگ کانگال ترکیه ای ( سگ نگهبان بزرگ و قدرتمند )

 

شاید علاقه مند باشید  »  معرفی و مشخصات نژاد سگ کانگال

 

بهترین سگ نگهبان به سگی گفته می شود که با به خطر انداختن جان خود سعی دارد از آن چیزی که به آن سپردیم ، محافظت و نگهداری کند. سگ های نگهبان دارای نژادهای ایرانی و خارجی هستند و در داخل ایران نیز اغلب این نژادها یافت می شوند.

در این مقاله شما با نژادهای مختلف سگ های نگهبان ایرانی و خارجی آشنا خواهید شد. شاید بعد از مطالعه این مقاله بگویید که چرا سگ هایی مثل بولداگ ، پیت بول ، سگ عراقی و سگ کنگال در این مقاله قرار نگرفته است؟

لازم است بدانید که این رتبه بندی از سایت Cesars Way که یک سایت رسمی و معتبر خارجی در زمینه سگ و نگهداری از آن می باشد جمع آوری گردیده است. البته با توجه به اینکه بعضی از نژادهای سگ آسیایی بخصوص سگ های ایرانی ، قفقازی ، عراقی و … در خارج به رسمیت شناخته نشده است، اسمی از این سگها نیز در این مقاله برده نشده است. تیم هاپ میو در تلاش است که یک لیستی کاملا بومی در انواع نژادهای سگ نگهبان برای شما آماده کند.

درطول تاریخ ، یکی از عمده ترین مشاغلی که سگ ها بخاطر آن پرورش می یافتند ، نگهبانی و محافظت بود. در حالی برخی از سگ ها به صورت غریزی خصوصیات یک سگ نگهبان را دارند و بهتر از هر نژاد دیگری عمل می کنند. سگ های نگهبان باید دارای خصوصیات اخلاقی ، رفتاری و جسمی خاصی باشند که آن ها را از بقیه سگ ها جدا می سازد.

اغلب مردم جهان و ایران به سگ های نگهبان با چشم سگ های جنگی و وحشی نگاه می کنند که این دیدگاه کاملا اشتباه است، زیرا سگ های نگهبان جزو وفادار ترین و مهربان ترین نوع از حیوانات هستند و برای درست انجام دادن وظیفه و مسئولیتی که به آن سپردیم حاضر است جان خود را به خطر بیاندازد.

 

انواع سگ نگهبان
انواع سگ نگهبان

 

معرفی ۱۰ نژاد از بهترین سگ های نگهبان ایرانی و خارجی

 

 

 •  سگ بول ماستیف ( Bullmastiff )

سگ بول ماستیف نگهبان
سگ بول ماستیف نگهبان

این نژاد به خاطر قدرت فیزیکی ، غرایز محافظتی و نگهبانی ، شجاعت و وفاداری به عنوان یک سگ نگهبان بینظیر شناخته شده است. اگر یک مزاحم بخواهد از حریم و مسیر آن عبور کند ، مطمئنا سگ ماستیف ، آن فرد را گرفته و به آن جراحت وارد می کند یا مسیر آن را مسدود می کند و اجازه عبور به آن نمی دهد. همچنین نگهداران ماستیف بیان کرده اند که این سگ در محیط خانه بسیار مودب و ساکت است و برای محیط خانه بسیار مناسب است.

 

سگ دوبرمن ژرمن نگهبان
سگ دوبرمن ژرمن نگهبان

اگر شما یک مکان بزرگ دارید و در آن مکان قصد نگهداری از یک شئ با ارزش را دارید که برای شما بسیار مهم است ، ما برای شما سگ نگهبان دوبرمن را پیشنهاد می کنیم. سگ دوبرمن یک سگ بینظیر و فوق العاده است ، سرعت این سگ بسیار زیادتر از بقیه سگ ها است و می تواند افراد را در مدت زمان کوتاهی بگیرد. جالب است بدانید که سگ دوبرمن پنجمین سگ باهوش بین نژاد سگ ها شناخته شده است ، که سگی با ادب ، بی ترس ، قدرتمند و سریع می باشد.

 

سگ سرابی اصیل
سگ سرابی اصیل

سگ سرابی بهترین و مشهورترین نژاد سگ نگهبان ایرانی است که طرفداران بسیار زیادی در ایران و حتی خارج از ایران نیز دارد. سگ سرابی در ایران به عنوان سگ چوپان و گله معروف است و از گذشته دور این سگ در کنار چوپان ها برای نظم دادن به گله به کار گرفته می شد و حتی برخی از افراد نیز روی جنگ و مارزه نژاد سگ سرابی شرط بندی می کردند. سگ سرابی که مختص منطقه سراب در آذربایجان شرقی است ، در خارج از کشور به ماستیف ایرانی مشهور است. قدرت و حالت فیزیکی این سگ خیره کننده است و برای نگهبانی از باغ یا خانه در صورت داشتن مربی باتجربه می تواند مفید باشد، در غیر این صورت اصلا توصیه نمی شود چون ممکن است که به مردم یا حتی به خود شما آسیب بزند.

 

سگ روتوایلر سیاه نگهبان
سگ روتوایلر سیاه نگهبان

در اصل سگ روتوایلر به عنوان سگ نگهبان گله و خانه محسوب می شود. روتوایلر ها به عنوان سگ محافظ بی رحم شناخته می شود. آنها یک نژاد باهوش هستند و به صاحبانشان بسیار وفادار هستند. شما می توانید این سگ ها را در مدت زمان کوتاهی آموزش دهید ، زیرا توانایی یادگیری بالایی دارند. همچنین این سگ ها با افراد غریبه کاری ندارند و هر فرد یا حیوانی بخواهد به حریم این ها نفوذ کند با آنها برخورد می کند.

سگ کومندور سفید
سگ کومندور سفید

به طور سنتی سگ کوموندور یک سگ با توانایی های طبیعی است ، شکل و ظاهر این سگ مانع از آن می شود که یک سگ نگهبان قدرتمند بحساب بیایند. ولی کوموندور برای محافظت از گله بسیار مناسب است. همچنین این سگ به دلیل شجاعت ، وفاداری ، اکتیو بودن و قدرت یک سگ نگهبان خوب و متوسط به حساب می آید. اگر بتوانید کوموندور را بدرستی آموزش دهید ، این سگ تمام عمر خود در خدمت شما خواهد بود.

 

سگ پولی نگهبان
سگ پولی نگهبان

سگ پولی اغلب بخاطر ماهیت مشکوکشان معروف هستند. سگ پولی یک سگ باهوش و زرنگ است ، اغلب اوقات حتی در خواب نیز بیدار هستند و در صورت مشاهده هر خطر شما را از این خطر آگاه خواهند کرد. پولی علاوه بر این که یک سگ نگهبان با سایز متوسط است ، یک همقدم و دوست خوب نیز برای اغلب خانم ها نیز است. نگهداری و آموزش این سگ کار آسانی نیست و شما برای این کار باید اطلاعات کاملی در مورد این نژاد داشته باشید.

 

سگ پلیسی ژرمن شپرد
سگ پلیسی ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد یک سگ عالی و فوق العاده است ، این سگ جزو سگ های پلیسی محسوب می شود زیرا بسیار سگ کاردان و زیرکی هستند. سگ ژرمن برای داشتن روحیه شاد به توجه شما نیاز دارد و در خانه بسیار سگ آرام و دوست داشتنی است ولی در زمان نیاز و تهدید محدوده آنها بسیار خشمگین می شود . می توان گفت که این سگ ، یک سگ نگهبان عالی است.

شاید علاقه مند باشید »  آموزش سگ ژرمن شپرد

 

 • سگ رودسین ریجبک ( Rhodesian ridgeback )

سگ رودسین ریجبک نگهبان
سگ رودسین ریجبک نگهبان

این سگ دارای احساسات قوی است و آرامش را دوست دارد ، اغلب دوست دارد که در طبیعت بکر و آرام زندگی کند. گفته می شود که سگ رودسین ریجبک محیط زندگی خود را خودش انتخاب می کند. این سگ نگهبان نیز باید مثل بقیه حیوانات به درستی آموزش ببیند و پرورش بیابند چرا که آنها سگ های مطیعی نیستند و دوست دارند که آزاد باشند.

 

سگ کوواز نگهبان
سگ کوواز نگهبان

نژاد سگ کوواز یک نژاد محلی و مجارستانی است. این سگ دارای قدرت و توانمندی زیادی است. همچنین یک سگ جسور و با شهامت است که توانایی نگهبانی از خانه و افراد آن را دارد. مجارستانی ها باور دارند که سگ کوواز جزو قدیمی ترین نژاد های سگ در مجارستان می باشد.

 

سگ استافورد شایر نگهبان
سگ استافورد شایر نگهبان

سگ استافور شایر اغلب با سگ امریکن بولداگ اشتباه گرفته می شود زیرا شباهت زیادی به هم دارند. سگ استافورد شایر بسیار حالت تهاجمی دارد و نگهداری از این سگ برای افراد عادی و بدون تجربه توصیه نمی شود. برای اینکه این سگ بعد از بلوغ به کسی آسیب نزد باید از بچگی استافورد شایر را خوب آموزش داد و آن را یک سگ اجتماعی کرد. سگ استافورد یگی از بهترین سگ نگهبان تمام عیار و خطرناک به حساب می آید و حالت تهاجمی بالایی دارد.

 

دیگر نژاد هایی از سگ های نگهبان خارجی

 • سگ چاو چاو
 • سگ داگو د بوردکس
 • سگ بلژین مالینویز
 • سگ بلژین شیپ داگ
 • سگ بلژین ترورن
 • سگ ماستیف تبتی
 • سگ شپرد آنتالیایی
 • سگ بلک راشن تریر
 • سگ گریت پیرنیس
 • سگ ماستیف ناپولیتن
 • سگ ماستیف برزیلی
 • سگ آکیتا
 • سگ داگو د آرژانتینو
 • سگ کان کارسو
 • سگ توسا اینو
 • سگ بوویر دس فلندرس

 

قبل از خرید سگ نگهبان حتما این بخش را مطالعه کنید !

داشتن یک سگ نگهبان در خانه یا باغ ، به معنی داشتن مسئولیت اضافی است. در هر حال سگ ها حیواناتی هستند که گهگاهی می توانند خشمگین شده و بر اعضای خانواده شما یا فرد دیگر صدمه بزنند. سگ ها حیوانات قدرتمندی هستند و کوچک شمردن آنها ممکن است به خود شما آسیب بزند.

برای داشتن یک سگ نگهبان ، باید حتما زمان کافی برای رسیدگی به آن را نیز داشته باشی یا اغلب سعی کنید که کنار آنها باشی. توصیه می کنیم که قصد خرید یک سگ نگهبان را دارید بهتر است که توله آن را بخرید تا بتوانید آن را با توجه به سبک زندگی و محیط خودتان بزرگش کنید تا شما را بشناسد و به شما عادت کند.

البته باید برای شما بگویم کسانی که زمان و مسئولیت داشتن یک سگ نگهبان را نمی توانند ادا کنند بهتر است از سگ تماشاچی استفاده کنند که می تواند فقط در صورت وجود یک خطر صاحب خویش را از آن خطر آگاه سازند و نگهداری آسانی نیز دارند.

 

بهترین سگ های تماشاچی

سگ های تماشاچی به سگ هایی گفته می شوند که شجاعت و جسارت بالایی دارند و در همین حال، بسیار فعال و اکتیو هستند، این سگ ها به عنوان یک سگ نگهبان محسوب نمی شوند، زیرا از لحاظ جثه و فرم بدنی قدرت محافظت و گارد را ندارند، بلکه فقط در صورت احساس خطر یا دیدن افراد غریبه شروع به پارس کردن و دنبال کردن آن فرد می کنند.

سگ های تماشاچی سگهای مناسبی برای افرادی هستند که موقعیت و توانایی لازم برای نگهداری و تربیت سگ نگهبان را ندارند.

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است ؟ اگر مفید بوده ، لطفا مقاله ما را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع: cesarsway

با ۵ ستاره به ما امتیاز بدید

با کلیک روی ستاره ها امتیاز بدید

شناسنامه
بهترین سگ نگهبان ایرانی برای باغ
موضوع مقاله
بهترین سگ نگهبان ایرانی برای باغ
توضیحات کوتاه
بهترین سگ نگهبان و محافظ به سگ های گفته می شود که علاوه بر قدرت جسمی باید از لحاظ روانی هم قدرت تهاجمی بالایی داشته باشد و نترس باشد نگهبانی و گارد برای سگ.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

44 دیدگاه ها

 1. سلام ممنون بابت مقاله عالیتون
  من سگ ژرمن شپرد رو خیلی دوست دارم و فکر می کنم که بهترین سگ نگهبان باشه.
  سگ ژرمن شپرد رو از نزدیک ندیدک ولی تو فیلم ها دیدم که خیلی قوی و خوشگل هست
  ممنون بابت فعالیت خوبتون

 2. سلام
  ممنون از مقاله خوبتون ولی من تو این مقاله دنیال نژادهای سگ پشدر و افغانی و الابای هستم.
  و در ضمن بعضی از این نژاد سگهایی را هم که نام بردید چندان قیافشون به سگ نگهبان نمیخوره.
  ممنون منتظر اپدیت مقاله هستیم.

 3. خیلی ممنون راستی در مورد این سگ های گله که نوشتین خیلی دوست داشتم از دیگر سگ های گله ایرانی نیز نام ببرید.
  سگ هایی مثل سگ اشرفی، سگ مازندرانی، سگ آغ باش ، سگ پژدر و…
  در کل سایت هاپ جزو سایت های مورد علاقه من هستش ممنون از سایت خوبتون

  • ممنون نیما جان
   ما حتما بعد از جمع آوری اطلاعات کافی در مورد سگهای گله ایرانی دیگر حتما از آنها نیز در مقاله هم استفاده خواهیم کرد.

 4. اصلا سگ سرابی به صاحبش آسیب نمیزنه
  سگ وفادار و آرومی هست در موقع خطر واکنش نشون میده
  من وفادار تر از سگ سرابی ندیدیم لطفا نگید به صاحبش آسیب میزنه

 5. سلام جناب رحیمی
  در مورد سگهای نگهبان من سگهای بسیار زیادی را میشناسم که شما آنها را تو این مقاله نیاوردین
  دوست داریم مقالتون را آپدیت کنید گرچه بهترین مقاله ای هست که در زمینه سگهای نگهبان خوندم

  • سلام دوست عزیز
   بله حتما ما سعی می کنیم که مقالمون رو در سریعترین زمان آپدیت کنیم و محتوای تازه تری در آن قرار بدیم

 6. دکتر رحیمی سلام.من واقعا از مقالات شما و ساییتتون لذت میبرم. هر چند شما به نظرم از من دلگیر هستید البته من خیلی منتظر جواب سوالم موندم ولی صبرم کم بوده هرچند که معذرت خواهی هم کردم ولی شما بزرگوار برای من نوشتید که در این زمینه ما فعلا فعایت نمیکنیم.دکترجان من و برادرم که هرو از مدیران مدارس هستیم شمارو حیلی دوست داریم دوتا سگ رو از سه ماهگی آوردیم باغمون واز شما دوست عزیز خواهش کردیم که عکس سگهای ما رو که دیدید نژاددشون رو بذل محبت کنید به ما بگید.دکتر جان باز هم خواهشا من رو حلال کنید.یا علی مدد.کوچک شما جعفر

  • سلام جعفر جان
   ببخشید که دیر جوابتون رو میدم
   به دلایل کاری یکمی سرمون شلوغه واس همون نمی تونیم تا یک مدت زیاد واس سایت وقت بگذاریم
   منم دکتر نیست فقط عشق و علاقه دارم به حیوانات
   چشم من نگاه می کنم در صورت شناخت نژاد سگتون حتما بهتون اطلاع میدم

   • سلام میلاد جان ممنونم از نظر لطفتون.خدا به شما و تمام گروه هاپ میو قوت و توانایی بده تا ماها بتونیم شناختمون رو نسبت به این حیونای با وفا و حتی تاریخ ساز در گذشته های دور بیشتر بشه.منتظر نظر و راهنمایی شمه بزرگواران هستم.جعفر

 7. سلام من قصد دارم که سگی بخرم میخواستم از شما مشورت بگیرم ، من عاشق سگ ها هستم وقت برای آنها میزارم و مشکلی هم با جاش ندارم(در محیط تمیز و در باغ) میخوام که هم نگهبان باشه و هم مهربان و دوست خوب ، شما چه نژادی پیشنهاد میکنید؟ می خواهم از بچگی بگیرم

  • سلام گلناز خانم
   همه سگ ها در صورت داشتن تربیت و آموزش صحیح حتما به بهترین شکل رفتار خواهند کرد.
   توصیه های من برای شما
   سگ سرابی
   سگ کانگال
   سگ ژرمن شپرد
   و..
   و کلی نژآدسگ نگهبان دیگه که در صورت داشتن تربیت خوب مطمئن باشید که سگی بی نظیر خواهند بود

 8. سلام ممنون بابت مقاله ی خوب شما فقط یه سوال داشتم من یه سگ نگهبان برای باغ میخوام باغ یکم دوره از شهر و معمولا روزی یه بار میتونم سر بزنم برای همچین شرایطی چه سگی برای نگهبانی خوبه که درنبود ما بتونه مراقب کنه از باغ باتشکر

 9. سلام من یه سگ افغانی دارم که بزرگه ولی از تولگی جای من نبوده
  میخوام یه توله هاسکی یا ژرمن بیارم . ایا با هم مشکل پیدا میکنند یا خیر

 10. ببخشید شما چرا برای نگهبانی باغ روتوایلر رو پیشنهاد نمی کنید من خیلی عاشقشم میشه کمی در موردش توضیح بدین

 11. سلام من خیلی اهل مسافرت با ماشین و پیاده روی در طبیعت رو دارم. میخواستم ببینم نژاد مناسب برای من چیه. خودم سرابی و سگ های ایرانی رو خیلی دوست دارم.
  اگه میشه من رو راهنمای کنید ممنون میشم؟

  • سلام بردیا جان
   بستگی به خودشما می تونید سگ مشخصی رو انتخاب کنید
   ولی به طور کلی سگ ژرمن ، مالینویز ، سگ لابرادور و..

 12. سلام
  به نظرتان سگی که وفادارباشه جثه متوسط داشته باشه ودربرابرغریبه ها ایستادگی کنه ومن اولین بار مه که میخوام سگ بخرم
  چه نژادی مناسبه

 13. سگ سرابی مال افغانستانه ک به وفور یافت میشه الکی این سگو ربط میدید ب ایرانو آذربایجان سگ سرابی تاریخچه داره در افغانستان

 14. دوستان عزیز سگ نگهبان ویژگش ها خیلی زیادی باید داشته باشه از جمله هوش که خیلی مهمه و سگ های قهدریجانی و سرابی اینو ندارند.
  بهترین سگ نگهبان بلژین مالینویزه که هم اونقدر سریعه که گلوله بهش برخورد نمیکنه همم می‌تونه دو متر بپره جوری که هر دزدی رو می اندازد زمین تجربه نگهداری هر سگی رو که داشتم میبینم بلژین مالینویز بهترینه سرابی و قهدریجانی و… یک وقت بهشون سم میدند میمیرند

 15. عالیییییییییییییییییی من سگ مورد الاقم رو در این سایت پیدا کردم اون سگی که میگم دوست دارم دوبرمن یا دوبرمن پینچره ممنون کوروش اسداللهی ۸ ساله از مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید !
نام خود را وارد کنید