سگ سرابی
سگ سرابی سیاه

سگ سرابی

سگ سرابی ( Sarabi ) یک از نژاد های برتر سگ در ایران می باشد که آوازه این نژاد سگ ایرانی باعث شده است که سگ سرابی در کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس نیز یافت شود.

از عمده ترین دلایل برتری و محبوبیت این سگ در ایران قدرت و جسارت سگ سرابی می باشد ، سگ سرابی با اینکه جزو برترین سگ های نگهبان می باشد ولی به خاطر بی لطفی هایی که در مورد این نژاد صورت گرفته است ، سگ های سرابی بسیار کم پیدا شده اند حتی در شهر سراب که زادگاه اصلی این سگ می باشد ، سگ سرابی نسبت به گذشته بسیار کم شده است.

سر بزرگ ، پنجه های قدرتمند ، پاهای قوی و فک بزرگی که این سگ دارد ، باعث شده است که این نژاد به یکی از خطرناک ترین نژادهای سگ در ایران تبدیل شود.

سگ سرابی اصیل
سگ سرابی اصیل

 

مشخصات نژاد سگ سرابی اصیل

این سگ ایرانی به دلیل قدرت ، قدمت و فیزیک سالمی که دارد بسیار مشهور و محبوب می باشد.

مردم جهان این سگ را بانام هایی مانند ” ماستیف ایرانی ” ، ” شپرد ایرانی ” و ” سگ سرابی ” می شناسند.

مردم ایران بخصوص قسمت شمالی ، این سگ را به عنوان یک سگ نگهبان در برابر دزد ، خرس و گرگ به کار می گرفتند. و درضمن در حال حاضر نیز تعداد زیادی از افراد ایرانی از سگهای سرابی به عنوان نگهبان خانه ، باغ ، ویلا ، کارگاه و گله هایشان استفاده می کنند.

با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته ، سگ سرابی جزو یکی از قویترین و بزرگترین نژاد های سگ در جهان می باشد.

سگ سرابی
سگ سرابی

 

بیشتر بخوانید »   مشخصات سگ ماستیف

 

مشخصات حالت فیزیکی و جسمانی سگ سرابی

زادگاه سگ سرابی یعنی شهر سراب که در آذربایجان شرقی واقع شده است یک منطقه کوهستانی و سرد است. به همین خاطر این سگ یک نژاد قدرتمند و سرسخت می باشد.

نژاد سگ سرابی ( ماستیف ایرانی ) آمادگی کامل برای هرگونه شرایط و آب وهوایی را دارد و این حیوان یک سگ کوهستانی و جان سخت می باشد.

بهتر است بدانید که نژاد این سگ مناسب برای آب و هوای متعادل و سرد می باشد و زندگی در هوای گرم برای این سگ بزرگ ایرانی کاری سخت است.

پوست سگ همانند بسیاری از سگ های نگهبان و قدرتمند دولایه می باشد ، به گونه ای که لایه زیرین یک عایق دما در زمستان سرد و تابستان گرم می باشد و لایه بیرونی آن یک عایق مقاوم در برابر آب و برف می باشد.

بهتر است بدانید که پوست ضخیم و محکم این سگ باعث شده که در هنگام مبارزه و دفاع در مقابل حیوانات وحشی دیگر زخم های وخیمی برندارد و خون زیادی از دست ندهد.

این پوشش پوستی به سگ سرابی اجازه می دهد که در شرایط آب و هوایی متفاوت مقاوم باشد و تعادل دمایی بدن خود را حفظ کند.

ارتفاع سگ سرابی در حدود ۷۵ تا ۹۰ سانتی متر برای جنس نر و ۷۰ تا ۸۵ سانتی متر برای جنس ماده می باشد.

وزن این سگ ایرانی برای جنس نر حدود ۶۰ تا ۹۰ کیلو گرم و برای جنس ماده در حدود ۵۵ تا ۸۰ کیلوگرم می باشد.

سگ سرابی بزرگ
سگ سرابی بزرگ

 

شاید علاقه مند باشید »   بهترین ۱۰ سگ نگهبان دنیا

 

طول عمر سگ سرابی

سگ سرابی به دلیل اینکه بعد از سن بلوغ ، در طول زمان هیکل و وزن بسیار زیادی میگیرد زندگی برایش در صورت عدم تحرک بعد از مدتی سخت می شود.

توجه داشته باشید که فعالیت و تحرک از ملزومات زندگی سگ های سرابی می باشد که در صورت عدم وجود تحرک باعث خشم و سستی این سگ می شوید که بعد از مدتی این سگ ممکن است دچار افسردگی و ضعف عضلانی شود.

به توجه به سبک زندگی که این سگ ایرانی دارد طول عمری حدود ۱۲ تا ۱۷ سال دارد که نسبت به تعداد زیادی از نژاد های مختلف سگ خارجی بسیار زیاد می باشد.

 

مشخصات ظاهری سگ سرابی اصیل ( ماستیف ایرانی )

به صورت کلی و با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته است ، سگ سرابی در دو گونه پرمو و کم مو وجود دارد که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و فقط تفاوت آشکار آنها در موهای پوستی آنها می باشد.

نژاد سگ سرابی اصیل در رنگ هایی مثل خاکستری ، قهوه ای روشن ( مایل به زرد ) یا سوخته کم رنگ و حنایی وجود دارد.

این سگ اغلب چهره ای سیاه و خاکستری دارد ( به نوع و رنگبندی بدن آن بستگی دارد ) و گوش هایی خاکستری و سایه ای رنگ دارد. همچنین دارای استخوان هایی قوی و بلند با سری بزرگ و گردنی کشیده و تنومند می باشد.

بدن و سیستم فیزیکی این سگ ایرانی بسیار منظم و زیبا می باشد که به راحتی و با سرعت می تواند عکس العمل نشان دهد.

اندازه چشم های این سگ متوسط و بادامی شکل می باشد که زیبایی خاصی به سگ سرابی بخشیده است. رنگبندی چشم های این سگ ایرانی از قهوه ای پررنگ مایل به قهوه ای روشن می باشد.

ظاهر و تیپ سگ سرابی شباهت بسیار زیادی به سگ کنگال ( یک نژاد سگ بزرگ از کشور ترکیه ، سیواس ) دارد. دلیل این شباهت به علت نزدیکی منطقه سراب به سیواس ترکیه می باشد که هر دو نژاد یک نوع سگ کوهستانی هستند.

بیشتر بخوانید »  بزرگترین ۱۰ سگ دنیا

 

خصوصیات نژاد سگ سرابی

علت اینکه می گویند سگ سرابی یک سگ نگهبان ، وحشی و خطرناک است ، به دلیل این است که این سگ دارای دندان های تیز و فک بسیار قدرتمندی می باشد که در یک گاز گرفتن می تواند استخوان یک فرد را خرد کند و گوشت آن را از بدنش جدا کند.

سگ سرابی که یک نژاد از سگ های ایرانی می باشد ، دارای خصوصیات و خلقیات بسیار ارزشمندی می باشد. این سگ بسیار وفادار ، محافظه کار ، شجاع ، قدرتمند ، بااعتماد به نفس ، پرانرژی و مودب می باشد.

رفتار و عملکرد این سگ ایرانی نسبت به موقعیت و شرایط می تواند تغییر کند ، بگونه ای که این سگ در کنار مربی و صاحب خویش بسیار مودب و ساکت می باشد ولی زمانی که خطری آن و یا افراد آن خانه را تهدید کند ، سگ سرابی بسیار خشن و بی ترس در مقابل آن خطر ایستادگی می کند.

این سگ نسبت به افرادی که نمی شناسد بسیار محافظه کار رفتار می کند و ابتدا می ایستد و با بلند کردن نسبی دم ، گوش دادن و با نگاه کردن خطر را می سنجد و در صورت لزوم به آن حمله می کند.

سگ سرابی یک سگ چوپان می باشد و این سگ دوست و یار بسیار خوبی برای چوپان می باشد که هم نظم خاصی به گله می دهد که گوسفندان پراکنده حرکت نکنند و هم گوسفندان را از خطر حمله سایر حیوانات وحشی محافظت می کند.

منبع : vetstreet

شناسنامه
سگ سرابی | معرفی و بررسی مشخصات کلی نژاد سگ ایرانی بزرگ + عکس
موضوع مقاله
سگ سرابی | معرفی و بررسی مشخصات کلی نژاد سگ ایرانی بزرگ + عکس
توضیحات کوتاه
سگ سرابی اصیل ایرانی یکی از بهترین و بزرگترین نژاد های سگ نگهبان در ایران می باشد سگ سرابی دارای مشخصات و خصوصیات خاصی می باشد که باعث محبوبیت این سگ شده است
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

هاپ میو

میلاد رحیمی، دانشجوی فناوری اطلاعات سلامت هستم. به دلیل علاقه ای که دارم چندین سال است که در زمینه نگهداری و تربیت نژادهای مختلف سگ و گربه مطالعه می کنم. دوست دارم که در این حوزه کمک یار شما باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu