سگ سنگسر معروف به سگ مازندرانی (سگ اصیل و بزرگ ایرانی)

2
4
سگ سنگسری هاپ میو
سگ سنگسری هاپ میو

سگ سنگسری یکی از بزرگترین و قدرتمندترين سگ هاي نگهبان و گله ايران به شمار مي رود، که متاسفانه امروزه اين نژاد اصیل ایرانی به علت بعضي عوامل نسلش رو به انقراض بوده و بصورت نادر در بعضي از نقاط سمنان، مازندران و تهران مثل شهرهاي گرمسار، مهديشهر (سنگسرقديم)، شاهرود، دامغان، سرخه، فولاد محله، شهمیرزاد، سمنان و فيروزكوه دماوند و اطراف آن ديده مي شود.

متاسفانه به اشتباه و از روی نا آگاهی یا عمدا هر سگ بزرگی را که در مناطق مازندران یا سمنان دیده می شود را با نام سگ سنگسری معرفی میکنن که این صحت ندارد.

 

خصوصیات سگ سنگسر

سگ سنگسری اصیل هاپ میو
سگ سنگسری اصیل هاپ میو

از جمله خصوصيات سگ سنگسری، مي توان به قدرت بي همتايش در كوهپيمايي اشاره كرد بطوريكه اين گونه زيبا و ارزشمند كشورمان بر همين پايه نامگذاري شده است.
علت اين نام گذاري: ظرافت و سرعت اين سگ در صخره نوردي و كوهپيمايي است بطوريكه گله داران آنرا هم تراز با كل و قوچ دانسته و آنرا ياور كل (كلياره) مي خوانند و اين خصيصه يكي از بارزترين مزيت ها براي سگهاي گله در مناطق ييلاق و كوهستاني بشمار مي رود.

دیگر ویژگی این سگ ایرانی پیاده روی های طولانی و پیوسته بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر است.

سگ های سنگسری هر ساله توسط روستاییان و عشایر به قشلاق و ییلاق می روند، که توانایی رفت و برگشت با فاصله چند ماه استقرار در محل مورد نظر یک امری عادی است.

جالب است بدانید که این عمل در سال ۲ بار در کوچ های تابستانی و زمستانی اتفاق می افتد.

همچنین می توان به این نکته اشاره کرد که سنگسری های نگهبان گله به جز چرای روزانه گوسفندان در شب هم این کار را انجام می دهند که به آن (شو چره) به زبان محلی یعنی چرای شبانه گفته می شود که از ساعت ۱۱ یا ۱۲ شب شروع شده که حدود ۳ الی ۴ ساعت به طول می انجامد که سگ های گله همواره همراه گله هستند و وظیفه نگهبانی را برعهده دارند.

سگ های سنگسری مقاومت خوبی در برابر شرایط آب و هوای نامساعد از خود نشان می دهند. به این صورت که در برخی از فصول سرد سال ( سرد ترین شرایط در کوهستان ها ) و در برخی از فصول گرم سال ( گرمترین شرایط ) را در کویر را تحمل می کنند .

از خصوصيات ديگر اين حيوان را مي توان به قدرت جنگندگی و سرسختي بسيار بالايش در برابر حيوانات مهاجم اشاره كرد.

در رویارویی و جنگ با دیگر سگ های جنگی و حیوانات مهاجم همانند سگ سر ابی، سگ پشدر و سگ خراسانی، سگ کانگال، سگ الابای و… بسیار عالی عمل کرده و ضربات بسيار سنگيني با سينه عضلاني و قدرتمند خود به حيوانات مهاجم وارد مي كند.

همچنین می توان اظهار داشت که شدت اين ضربه به حدي است كه باعث برهم خوردن تعادل حيوانات مهاجم در همان اوايل درگيري شده و اين موضوع قدرت جنگ آوری اين اكوتيپ ارزشمند كشورمان را بسيار بالا برده است كه متاسفانه اين امر باعث سوء استفاده بعضي از افراد مي شود.

شاید علاقه مند باشید  » معرفی بهترین سگ نگهبان گله و باغ

 

خوصوصيات ظاهری سگ سنگسر

شایعترین رنگ هایی که سنگسری می تواند داشته باشد سفيد يك دست، سفيد با لكه هاي سياه، سفيد با لكه هاي قهوه اي، سیاه یک دست و در بعضي موارد نادر رنگ هاي قهوه اي روشن نيز ديده مي شوند.

در روي پوزه اش خال هاي سياه رنگ وجود دارد. ساق دست از مچ تا پنجه سفيد بوده و داراي خال هاي سياه رنگ همانند پوزه مي باشد.
مهمترين ويژگي نژاد سگ سنگسری، شکل سر این سگ، سینه بزرگ و پهن و دست و پای کلفت و قدرتمند سگ سنگسری است.

 

خصوصيات فیزیکی و جسمانی سگ سنگسر

چهره سگ سنگسری اصیل
چهره سگ سنگسری اصیل

سگ سنگسری بدن چهارگوش و سينه بسيار قدرتمند و عضلاني دارد.
ارتفاع جدوگاه سنگسری بسته به نوع جنسيت ممکن است حدود ۶۵ الي ۸۰ سانتيمتر باشد.

سر حيوان بزرگ بوده و از عضلات قدرتمندي در ناحيه فك بهره مي برد و کمی شبیه به سر خرس می باشد.

طول دم نسبتا كوتاه اين سگ در حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتيمتر بوده و كلفت و پر مو است اغلب به صورت کمانی و حلقه مانند است.

گوش ها بصورت صفحه اي در دو طرف سر آويزان است استخوان ساق دست و پا كلفت و عضلاني بوده و پنجه هاي بسيار بزرگ و قدرتمندی دارد.

شاید علاقه مند باشید  »  معرفی سگ آلابای اصیل

 

وزن سگ سنگسر

وزن تقريبي اين حيوان در حال حاضر بين ۴۰ تا ۷۰ كيلوگرم بسته به نوع تغذيه، اصالت نژادي و جنسیت آن سگ مي باشد ولي افراد محلي اظهار دارند که اين سگ اصیل ایرانی در گذشته از جثه بزرگتري برخوردار بوده و به علت تغذيه نامناسب، میکس های اشتباه و تداخلات ژنتیکی در سال هاي نه چندان دور رفته رفته جثه اي كوچكتر پيدا كرده است.

با اين وجود مربیانی نیز وجود دارند که با تغذيه و نگهداري مناسب سگ های سنگسری اصیل تا ۸۰ كيلوگرم نيز پرورش دادند.

این متن توسط آقای وحید قنبری نوشته شده و توسط تیم هاپ میو بازنویسی شده است.

شناسنامه
موضوع مقاله
سگ سنگسری
توضیحات کوتاه
سگ سنگسر یک سگ بزرگ و اصیل ایرانی است. این نژاد اغلب در مناطقی مثل مازندران، سمنان و برخی از شهرهای تهران وجود دارد. سنگسری در جنگ و نگهبانی قابل تقدیر است
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here