سگ سالوکی معروف به سگ تازی ایرانی

0
2
سگ سالوکی
سگ سالوکی

سگ سالوکی یک سگ تازی ایرانی است که تاریخچه زندگانی بسیار طولانی و پرماجرایی دارد.

این سگ تازی (سگ شکاری) یک سگ قدرتمند و بزرگی می باشد. که در ایران با نام های گری هوند ایرانی، تازی، سگ سلطنتی مصری، سگ تازی افغانی و سگ تازی کردی و سگ تازی کوسه نیز شناخته می شود

 

تاریخچه سگ سالوکی

نقاشی های به جا مانده از عهد باستان تصویر حیوانی را نشان می دهند که بسیار به سگ تازی شباهت دارد.در آثار به جا مانده از دوران فرعون های مصر شواهدی بدست آمد که نشان دهنده جایگاه ویژه این حیوانات بود.

سگ تازی  در آن دوران نقش برجسته ای در شکار کردن حیواناتی نظیر: خرگوش، بزکوهی، آهو و .. داشته است، همچنین سالوکی نگهبانی و محافظت از اموال افراد برعهده می گرفت. بگونه ای که پس از مردن توسط درباریان مومیایی و با تشریفات و احترام خاصی به خاک سپرده می شدند.

این سگ هم اکنون در قاره آسیا و نقاط مختلف خاورمیانه و در کشورهایی همچون: مصر، عربستان، فلسطین، سوریه، بخشی از ترکیه و ایران پرورش داده شده و در شکار،مسابقات دو و نگهبانی استفاده می شوند.

در جهان عرب سگ تازی را با نام سلوقی می شناسند. این سگ در دوران صدر اسلام به عنوان سگ شکاری استفاده می شد.با وجود اینکه اسلام سگ ها را نجس می شمارد ولی این حیوان به قدری دارای ویژگی های مثبت بود که از این قاعده مستثنی به شمار می آمد.

اعراب برای سپاس و قدر دانی از زحمات این سگ به آن لقب حیوان آزاده و اصیل داده اند.

این سگ ها بدلیل سازگاری بالایی که دارند می توانند در تمام نقاط جهان زندگی کنند.سگ تازی ایرانی به انگلستان برده شد و در آنجا با نام  Persian Grayhund ثبت شد.

شاید علاقه مند باشید »  سگ افغان هاند معروف به پادشاه سگ ها

 

انواع سگ تازی

نوع تازیمحل زندگیویژگی ظاهری
سلوکیقدیمی ترین در ایران می باشد و در نقاط مختلف دیده می شودپاها و گوش ها پر مو
بلوچیجنوب استان سیستان و بلوچستانبدنی پر مو و موهای بلند در هم تنیده شده
شرقیشرق و شمال شرق بخصوص در استان های:گلستان سیستان و بلوچستان و خراسان دیده می شوددرشت اندام و مشابه با تازی کردی
کردیدر غرب و شمال غرب حضور داردبدنی ظریف و بسیار سریع
کوسهجنوب غربی و جنوب شرقیبدن و گوش ها موی کمتری دارد
عربی یا سلوقینواحی مختلف عربستانپاها و گوش ها نسبت به نوع ایرانی کم مو بوده و نیز جثه ریز تر دارند.

 

خصوصیات ظاهری سگ سالوکی

سگ سالوکی سفید
سگ سالوکی سفید

با توجه به جدول فوق با تغییر مناطق جغرافیایی رنگ و نوع پوشش و جثه آنها متفاوت از هم می باشد.رنگ پوشش در آنها شامل:

دو رنگ: سیاه+برنز و سه رنگ:سفید+سیاه+برنز

تک رنگ: سفید، کرمی، طلایی، قرمز، حنایی، خاکستری، برنزی را در بر می گیرد.

 

خصوصیات اخلاقی سگ سالوکی

مهمترین ویژگی مشترک همه ی آنها سرعت فوق العاده بالای آنها می باشد.سرعت در جهان انسان ها با یوسین بولت شناخته می شود و در میان سگ ها هر جا سخن از سرعت و چابکی باشد نام سگ تازی می درخشد.

قدرت،سرعت،شجاعت،هوش و زیرکی هرچه تمام این سگ به او قدرت مبارزه و ایستادگی در برابر حیوانات وحشی دیگری همچون شغال،روباه و گرگ را می دهد.

این سگ نسبت به محیط پیرامون بسیار حساس بوده و با دیدن هر موجود جنبنده شروع به تعقیب آن میکند لذا همواره باید در مواقع غیر ضروری به مکان محکمی بسته شده باشد.با سایر حیوانات خانگی ریز جثه سازگاری ندارد و آنها را به چشم یک طعمه می بیند و ممکن است آنها را بکشد.

(حیواناتی همچون: همستر، موش، خرگوش، طوطی و سایر پرندگان را دنبال می کند اما با سگ های کوچک و مینیاتوری همچنین گربه ها هیچ درگیری ندارد.

سگ سالوکی زیبا
سگ سالوکی زیبا

بهتر است این سگ را با حیوانات گفته شده نگهداری نکنید و یا آنها را از سنین پایین نسبت به این موضوع آموزش داده و تربیت بکنید.)

این سگ ها آرام و بسیار بی سرو صدا هستند و چهره ی مظلوم آنها بسیار ترحم انگیز است ولی در مواقع خطر این سگ هیچ رحم و مروتی به خرج نمی دهد.میزان آموزش پذیری در این نژاد کمی دشوار است.

از آنجا که هرروز باید فعالیت و تحرک زیادی داشته باشند باید در محیط بزرگ و گسترده ای نگهداری شوند و برای زندگی آپارتمانی اصلا مناسب نیستند.آنها را نباید تنها بگذارید چراکه نیاز به محبت و توجه شما دارند اگر او را برای مدت طولانی تنها بگذارید دچار افسردگی خواهند شد.

(دویدن در کنار شما بزرگترین محبتی است که در حق آنها می توانید بکنید)

سگ هایی با وفا هستند و هیچ وقت از دستورات صاحب خود سرباز نمی زند.این سگ آرام است و خیلی پارس نمی کند اما این آرام بودن آنها مبادا شما را فریب دهد تا او را به عنوان هم بازی برای فرزندان کوچک خود انتخاب کنید. این سگ بیشتر با افراد سن بزرگ رابطه خوبی دارد .

با سایر سگ ها  بخصوص از نژاد خود سازگاری خوبی دارد.

شاید علاقه مند باشید »  معرفی سگ آلابای ترکمن

 

بهداشت و نظافت و سگ سالوکی

ریزش مو در این نژاد بسیار کم است و نیاز به برس کشیدن خیلی کمی دارند.

نیاز به حمام روزانه ندارد و می توانید زمانیکه خیلی کثیف شده او را به حمام ببرید.

حتما جهت جلوگیری از بیماری های دهان و دندان و نیز عفونت های لثه، روزانه یا هفته ای دو یا سه بار برایش مسواک بزنید.

مواظب ناخن هایش باشید تا در صورت دراز شدن آنها را کوتاه کنید .در غیر اینصورت هم باعث آسیب زدن به پوست شما و نیز شکستگی در ناخن و خونریزی خواهد شد.

برخی از این سگ‌ها به برخی آلرژن ها و مواد غذایی آلرژی دارند. اگر سگ شما پنجه‌های خود را لیس می‌زند و صورت خود را می‌خاراند احتمال دارد که به چیزی آلرژی داشته باشد و شما باید او را برای بررسی آلرژی نزد دامپزشک ببرید.

گوش او را هفته ای یک بار چک کنید برای جلوگیری از قرمزی یا بوی بد، که نشان دهنده عفونت است. بهتر است گوش را با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل تمیز کنید .

همان طور که شما برای زخم، خارش یا علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت یا التهاب بر روی پوست نگران می شوید و چک می کنید گوش، بینی، دهان، چشم و پا ها نیز باید بطور منظم چک شود که دچار قرمزی یا ترشح نباشد.

این نژاد به ندرت دچار بیماری های ژنتیکی می شوند و در کل حیوانات سالمی هستند.

 

بیماری های احتمالی سگ سالوکی

  1. کم کاری تیرویئد: اختلال درغده تیروئید است. حالاتی همچون: صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، خستگی و انرژی کم، مشکلات پوستی رخ میدهد.
  2. Hemangiosarcoma:: سرطان بدخیمی که طحال و پوشش رگ های خونی را درگیر می کند.
  3. حساسیت نسبت به بیهوشی: اگر قرار است تحت جراحی قرار بگیرد باید دامپزشک بسیار مراقب باشد چراکه این نژاد نسبت به بیهوشی بسیار حساس است و ممکن است پس از بیهوشی هیچگاه بیدار نشود.
  4. بیماری های چشمی

دقت داشته باشید که این سگ ها کمی به نور آفتاب حساس هستند و ممکن است دچار آفتاب سوختگی مخصوصا در ناحیه بینی شوند.

 

طول عمر

میانگین ۱۲-۱۴ سال عمر میکنند

 

وزن و ارتفاع

وزن در نر  و ماده ها:Kg35-18

ارتفاع در ماده ها:Cm60-48

ارتفاع در نر ها:Cm70-58

 

تغذیه سگ سالوکی

شما می توانید از غذا های مخصوص سگ استفاده کنید و یا از مواد غذایی طبیعی همچون گوشت قرمز، مرغ، ماهی و غلات برای رشد بهتر استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که مقدار تغذیه ی سگ به اندازه، سن ، ساختار بدن، سوخت و ساز وبه میزان فعالیت آن بستگی دارد. شایان ذکر است ،سگی که فعالیتش زیاد است بیشتر از یک سگ تنبل به غذا نیاز دارد. کیفیت غذا هم خیلی تاثیر گذاراست و هر چه کیفیت بهتر باشد، سگ بیشتر تغذیه میشود.

 

منبع : dogtime

شناسنامه
موضوع مقاله
سگ سالوکی
توضیحات کوتاه
سگ سالوکی معروف به سگ تازی ایرانی و تازی کردی یک سگ قدیمی و قدرتمند است. این سگ ها با نژادهای دیگر تازی رابطه خوبی دارد و در کنار هم به شکار خود حمله می کنند و شکار خود را از پا در می آورند.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here