گربه راگدال
گربه راگدل

گربه راگدال

گربه راگدال ( Ragdoll ) یک گربه زرنگ و باهوش است و توانایی یادگیری بسیاری از حقه ها و کارهای جالب را دارد. نژاد گربه راگدال همانند بسیاری از نژاد های دیگر در ایران کم پیدا است.

 

تاریخچه بوجود آمدن نژاد گربه راگدال

نژاد گربه راگدال یک نژاد جدید بین گربه ها است. این گربه در سال ۱۹۶۰ توسط آقای ان­بیکر (Ann Baker ) در کالیفرنیا بوجود آمد.

پایه و اساس مطالعات و تحقیقات ان­بیکر ادامه تحقیقات آقای ژوزفین (Josephine ) بود. این دانشمندان در پی آن بودند که گربه ای همانند گربه پرشین کت بدنیا بیاورند که مشکلات کم تری داشته باشد ، یا بهتر بگم که دوست داشتند که گربه­ای را بوجود بیاورند که از لحاظ زیبایی شبیه گربه پرشین کت باشد ولی از لحاظ رفتار و خصوصیات شبیه گربه سیامی ( Siamese ) باشد.

در نتیجه تحقیقات و آزمایشاتی که صورت گرفت آقای ان­بیکر توانست که چنین گربه ای را با جهش ژنتیکی بوجود بیاورد که موفقیت بزرگی در دوره خودش به حساب می آمد ، آقای ان­بیکر اسم این گربه دورگه تازه بوجود آمده را راگدال ( Ragdoll ) گذاشت.

نژاد گربه راگدال در ابتدا دچار مشکلات بسیاری بود که از استانداردهای یک گربه سالم خارج بود، بر همین اساس بسیاری از دوستان آقای ان­بیکر بعد از مشاهده مشکلات نژادی گربه راگدل آقای ان­بیکر را ترک کردند.

سپس افرادی که در بوجود آمدن گربه راگدال نقش داشتند یک انجمنی را در سال ۱۹۹۳ تشکیل دادند که تا استانداراد­هایی را برای آن تعیین کنند تا طبق ان استانداردها نژاد گربه راگدال اصلاح شود.

انجمن بوجود آمده برای اصلاح نژاد گربه راگدال در سال ۲۰۰۰ میلادی ، بعد از نتیجه بخش بودن اصلاحات به عنوان یک انجمن رسمی گربه راگدال ( Ragdoll Fanciers Club International ) در آمریکا ثبت شد.

در حال حاضر این گربه از لحاظ ژنتیکی هیچ گونه مشکلی ندارد و کاملا اصلاح شده است.

بچه گربه راگدل
بچه گربه راگدل

 

خصوصیات و رفتار گربه راگدال

گربه راگدال برخلاف بسیاری از گربه ها بسیار مهربان و صمیمی است ، این گربه دوست دارد که در حیاط یا اطراف خانه بگردد و با مردم در ارتباط باشد. گربه راگدال دوست دارد که به آغوش گرفته شود و نوازش شود.

یکی از خصوصیات بارز گربه راگدال احساس به توجه آن است ، بطوری که این گربه نیاز دارد که همیشه مورد نوازش و توجه قرار گیرد بخاطر همین اگر یک فرد به آن نزدیک شود راگدال در دوست داشتن و ابراز علاقه کردن پیش قدم خواهد بود.

راگدال حیوان خانگی باهوشی است و توانایی یادگیری استعداد های جدید را دارد و همچنین این گربه می تواند از اسباب بازی های خود به خوبی مراقبت کرده و در صورتی که شما یک شئ را به سمت آن پرتاب  کنید، آن را پیدا کرده و به شما برمی گرداند.

گربه راگدال یک حیوان خانگی مودب و دوست داشتنی است و همیشه سعی می کند که با مردم دوست باشد. همچنین این حرف ها به معنی آن نیست این گربه تنبل یا غیرفعال است بلکه کاملا فعال و پر جنب و جوش است.

شما می توانید با روش های جایزه دادن ، همه چیز را به آن یاد بدهید و این گربه توانایی یادگیری بالایی دارد.

آنها با کارهای کوچک یا صدایی زیبا زمان غذا را برای شما یادآوری می کنند ، این کارها ممکن است که صدای میومیو باشد یا بیاد به شما با پا ضربه بزند یا اشاره کند.

این گربه بسیار دوست داشتنی است و همیشه دوست دارد که کنار شما باشد و از این کار لذت می برد. گربه راگدال بسیار اجتماعی است و دوست دارد که با مردم تعامل داشته باشد و به همین خاطر دوست دارد همیشه در کنار شما و خانواده شما باشد و دوست ندارد که از شما پایین تر باشد به همین خاطر اغلب در جاهایی که مرتفع هست می نشیند.

شما می توانید با خرید این گربه یک دوست کوچک و وفادار برای خود بدست بیاورید و با در کنار هم بودن لذت ببرید.

بچه گربه نژاد راگدل
بچه گربه نژاد راگدل

 

بیشتر بخوانید : بزرگترین گربه جهان

 

مشکلات سلامتی نژاد گربه راگدال

گربه راگدال یک گربه دورگه است و نژاد این گربه توسط جهش ژنتیکی بوجود آمده است. وجود مشکلات سلامتی در گربه هایی که توسط جهش ژنتیکی بوجود می آیند بسیار رایج است ، ولی نژاد گربه راگدل کاملا اصلاح گردیده و اغلب مشکلات و بیماری های آن رفع شده است.

  • بیماری (Hypertrophic cardiomyopathy ) : یک نوع بیماری قلبی است که ممکن است گربه راگدال را گرفتار کند. شما می توانید با آزمایش های DNA از سلامت گربه راگدال آگاه شوید.
  • مشکل کلیوی : احتمال رسوب کلسیم در کلیه این نژاد گربه زیاد است.

 

نگهداری و تربیت گربه راگدال

گربه راگدال پوشش پوستی متفاوتی نسبت با اغلب گربه ها دارد ، موهای این گربه شباهت زیادی به پرشین کت دارد ولی بافت پوستی گربه راگدال محکم تر و بهتر از پشین کت و هیمالیا است. ریزش مو در این گربه نسبت به بقیه گربه ها کمتر است ولی برای داشتن موهای بهتر و ریزش کمتر مو لازم است که دوبار در هفته توسط شانه استیل شانه زده شود.

ما باید در شانه زدن دقت کافی داشته باشیم که و همه جای بدن گربه را شانه بزنیم و اجازه ندهیم که گره زدگی هایی در قسمت های زیر پا یا دم این گربه اتفاق بیافتد.

در شانه زدن اگر شما به آرامی موهای آن را شانه بزنید، متوجه خواهید شد که گربه خانگی شما چقدر از این کار لذت می برد و هرچه بیشتر به شما وابسته تر خواهد شد.

توجه داشته باشید که تغییرات فصلی و هورمونی در طول موهای گربه راگدال موثر می باشد. درازترین طول مو در این نژاد اغلب در زمستان بووجود می آید.

گربه راگدال نیز ممکن است دچار اختلالات هورمونی شود و در برخی شرایط باعث تغییر رنگ موهای بدن آن شود.

تعداد دفعات حمام بردن و شستن این گربه محدوده زمانی خاصی ندارد ، هر زمانی که احساس کردید پوست بدن گربه چرب شده است یا کثیف شده ، می توانید که آن را بشویید.

نژاد گربه راگدل
نژاد گربه راگدل

 

چگونه می توانیم گه بهداشت و سلامت گربه راگدال را رعایت کنم ؟

بهداشت روزانه برای سلامت گربه بسیار عالی است و برخی از نکات مهمی که برای داشتن حیوان خانگی سالم  باید رعایت کنید ، شستن دندان ها آن است.

چه بهتر است که ما هر روز وقت بگذاریم و دندان های راگدال را بشوییم، ولی اگر وقت کافی برای این کار را نداشتید می توانید که هر دو الی سه روز یکبار به نظافت دندان های حیوان خانگیتان رسیدگی کنید.

دومین نکته در سلامت گربه راگدال نظافت گوش ها می باشد. شما می توانید که با استفاده از یک دستمال تمیز و مرطوب اقدام به پاک کردن گوش های حیوان خانگی­تان کنید.

چشم ها نیز در بهداشت و سلامت نقش بسیار مهمی دارند، برای پاک کردن چشم ها نیز می توانید از دستمال تمیز و پاک استفاده کنید.

هشدار !!!

برای پاک کردن چشم و گوش گربه از پنبه استفاده نکنید.

گرفتن ناخن های گربه یکی از مهم ترین بخش های مراقبت و تربیت گربه خانگی می باشد. ناخن های گربه نیز همانند ناخن های انسان رشد می کند و بهتر است که در صورت بلند شدن آن ها را حتما ناخن ها را  با یک ناخن گیر کوتاه کنیم.

 داشتن یک ظرف برای دستشویی راگدال از ضروریات نگهداری حیوانات خانگی مثل سگ و گربه می باشد. ظرفی برای دستشویی گربه ها در اغلب فروشگاه حیوانات خانگی وجود دارد که می توانید از آنجا تهیه کنید.

یادتان باشد که ظرف دستشویی حیوانات خانگی را هر روز تخلیه کنید و آن را بشویید تا از بوجود آمدن بیماری و آلودگی جلوگیری کنید.

 

شناسنامه
موضوع مقاله
گربه راگدال ( Ragdoll ) | مشخصات , خصوصیات , عکس و قیمت نژاد گربه راگدال
توضیحات کوتاه
گربه راگدال یک گربه خانگی دورگه است که شباهت زیادی به گربه پرشین کت و سیامی دارد. نژاد گربه راگدال بسیار متفاوت و زیبا می باشد و موهای دراز و زیبایی دارد.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

هاپ میو

میلاد رحیمی، دانشجوی فناوری اطلاعات سلامت هستم. به دلیل علاقه ای که دارم چندین سال است که در زمینه نگهداری و تربیت نژادهای مختلف سگ و گربه مطالعه می کنم. دوست دارم که در این حوزه کمک یار شما باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu