سگ عراقی
سگ عراقی

سگ عراقی

سگ عراقی که با نام های مختلفی زبان زد عام و خاص است، یکی از بهترین و قوی ترین نژاد های سگ نگهبان در دنیا به حساب می آید.

این سگ با نام های سگ کردی ، سگ پشدر و سگ عراقی معروف است. نژاد این سگ مخصوص کردستان عراق می باشد و در مناطقی از ایران مثل آذربایجان و کردستان به راحتی یافت می شود.

قدرت بدنی و شجاعت این سگ باعث شده است که این نژاد طرفاداران زیادی در بین سگ های نگهبان داشته باشد. این سگ نیز همانند سگ سرابی اغلب مورد استفاده چوپانان قرار می گیرد و گله را از حمله هرگونه حیوان وحشی مثل گرگ ، خرس و پلنگ در امان نگه می دارد.

سگ کردی پشدر یکی از قوی ترین سگ های نگهبان در دنیا محسوب می شود، که جزو نژادهای گم نام محسوب می شود  زیرا نتوانسته است جایگاه اصلی خود را در بین نژادهای سگ در جهان پیدا کند. این سگ تمامیت خصوصیات و مشخصات یگ سک نگهبان را دارد.

 

تاریخچه نژاد سگ عراقی

سگ عراقی سیاه
سگ عراقی سیاه

سگ عراقی یکی از قدیمی ترین نژاد های سگ در خاورمیانه و حتی در دنیا می باشد. با توجه به گفته باستان شناسان پیدایش این سگ به هزاره سوم میلادی برمیگردد. در گذشته دور این سگ نیز جزو سگ های وحشی و خطرناک به حساب می آمد تا زمانی که توسط انسان ها اهلی شد و کنار چوپانان به کار گرفته شد.

کرد های عراق و ایران در گذشته و حتی الان این سگ را نگهداری می کنند ولی ماهیت نگهداری و تربیت سگ پشدر در طول تاریخ به طور کلی تغییر یافته است.

در گذشته سگ پشدر اغلب برای نگهبانی از گله ، خانه و حتی برای شکار گوزن و آهو استفاده می شد ولی الان این سگ توسط مربی هایی در سرتاسر ایران اهلی شده و با شیوه خاصی تربیت شده اند که برای نگهبانی از باغ ، کارخانه و شرکت آموزش دیده اند.

با توجه به گفته ها، نژاد اصیل سگ عراقی حاصل جفت گیری سگ کنگال ترکیه با یکی از نژادهای قدیمی و بزرگ می باشد. شباهت زیاد سگ پشدر به سگ کنگال به این دلیل است.

شاید علاقه مند باشید  »  معرفی بهترین سگ نگهبان ایرانی و خارجی

 

تفاوت های سگ عراقی با سگ کنگال

سگ عراقی و سگ کنگال
سگ عراقی و سگ کنگال

این دو نژاد شباهت نسبتا زیادی به هم دارند به طوریکه افراد مبتدی قدرت تشخیص این دو نژاد را از یکدیگر را ندارند. ولی بهتر است بدانید که با شباهت زیاد، باز نکته هایی برای تشخیص دادن این دو سگ از یکدیگر وجود دارد.

یکی از این نکات این است که سگ عراقی نسبت به کنگال لاغرتر و کوچک تر است همچنین راه دیگری که شما می توانید این دو نژاد را از یکدیگر تمیز دهید، این است که پوست اطراف گردن سگ عراقی بیشتر و ضخیم تر است که می تواند به صورت لایه لایه روی هم قرار گیرد.

اگرچه سگ عراقی برخلاف سگ کنگال معروف و مشهور نیست و نتوانسته جایگاه جهانی خود را بین نژادهای سگ پیدا کند ولی باز این نژاد توسط کردها پرورش داده می شود و آنها سعی می کنند که این نژاد را حفظ کنند.

شاید علاقه مند باشید  »  آموزش پانسمان و کمک های اولیه برای سگ

 

مشخصات و خصوصیات سگ عراقی

سگ عراقی اصیل
سگ عراقی اصیل

با توجه به اطلاعاتی که تا الان بدست آوردید، فهمیدید که این سگ یک سگ جسور ، شجاع ، قدرتمند ، جنگی ، وفادار و مستقل می باشد، که دارای هیکل و اندازه بزرگی است.

باتوجه به این که این نژاد سگ اغلب در عراق و کردستان ایران در مناطق کوهستانی و سرسخت تربیت و پرورش یافته است، دارای استخوان بندی و پوست بسیار محکم و ضخیمی است.

پوست سگ پشدر عراقی دولایه می باشد بطوریکه لایه زیرین یک عایق قوی در مقابل سرما و گرما می باشد و پوست خارجی یک عایق در مقابل برف و باران می باشد و استحکام خوبی در درگیری و زخم های بین جنگ سگ ها دارد و مانع از آسیب بیش از حد به سگ می شود.

سگ عراقی دارای نوع های مختلفی است که هر نوع دارای رنگبندی و موهای متفاوتی هستند، برخی ها دارای موهای بلند و برخی دیگر دارای موهای کوتاه هستند.

این سگ ها توانایی این را دارند که خود را با شرایط و محیط های گوناگون وفق دهند.

سگ پشدر با اینکه یک سگ قدرتمند و خطرناک است ولی در عین حال بسیار باهوش و فداکار است. این نژاد دارای قدرت غریزه بالایی دارد و می تواند آدم های خوب را از آدم های بد تشخیص دهد. ( منظور از آدم های بد افرادی که قصد صدمه زدن و آسیب زدن را دارند یا افرادی مثل دزد )

رابطه این سگ با دیگر سگ ها اصلا خوب نیست و دوست دارند که همیشه لیدر باشند و قدرت در دست آنها باشد. همچنین افراد خانه را می شناسند و رابطه خوبی با آنها دارند ولی در مقابل افراد غریبه بسیار محتاط و جدی عمل می کنند که باعث ترس آن ها می شود.

شاید علاقه مند باشید  »  مشخصات سگ دوبرمن

 

مشخصات ظاهری سگ عراقی اصیل

سگ های عراقی اغلب دارای سر گرد و بزرگ هستند، دهان و بینی آنها اغلب به رنگ سیاه و تیره می باشد. پوست نرم و صافی دارند ولی پوست اطراف گردن و دهان آنها اغلب چین خوردگی دارند.

متاسفانه برای اینکه این سگ ها نقطه ضعفی در درگیری و جنگ ها نداشته باشند، گوش های این نژاد اغلب بریده می شود.

دم این سگ ها اغلب تا خورده و در سمت چپ یا اطراف کمر است.

شایع ترین رنگ هایی که در گذشته این نژاد داشته است ، رنگهای سفید ، سیاه ، قهوه ای تیره بود. ولی در حال حاضر اغلب سگهای این نژاد تک رنگ سفید هستند.

میانگین ارتفاع این سگ حدود ۴۰ تا ۴۵ سانتی متر می باشد که در حد خود بینظیر می باشد.

منبع : vetstreet

شناسنامه
سگ عراقی | معرفی و بررسی خصوصیات سگ  پشدر اصیل + عکس
موضوع مقاله
سگ عراقی | معرفی و بررسی خصوصیات سگ پشدر اصیل + عکس
توضیحات کوتاه
سگ عراقی بهترین سگ نگهبان و جنگی است که اندازه بزرگی دارد. سگ شپدر عراقی اصیل دارای مشخصات و خصوصیات متفاوتی نسبت به دیگر نژاد های سگ کردی است.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو | hopmeow

هاپ میو

میلاد رحیمی، دانشجوی فناوری اطلاعات سلامت هستم. به دلیل علاقه ای که دارم چندین سال است که در زمینه نگهداری و تربیت نژادهای مختلف سگ و گربه مطالعه می کنم. دوست دارم که در این حوزه کمک یار شما باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu