سگ مالاموت آلاسکا معروف به سگ هاسکی مالاموت
سگ مالاموت آلاسکا

سگ مالاموت آلاسکا معروف به سگ هاسکی مالاموت

سگ مالاموت آلاسکایی ( Alaskan Malamute ) جزو یکی از بهترین نژاد های سگ خانگی می باشد. نژاد سگ آلاسکن مالاموت همانطور که مشاهده می کنید شباهت بسیار زیادی به نژاد های سگ هاسکی دارد. جالب است بدانید که این سگ همان سگ مالاموت هاسکی است.

شاید برای شما تعجب آور باشد که چرا مردم ایران آلاسکن مالاموت را با نام هاسکی مالاموت می خوانند. نکته قابل تعمل این است که در ایران به دلیل محبوبیت و عامه پسند بودن نام هاسکی این نوع از سگ هاسکی را نیز  با نام هاسکی مالاموت می خوانند.

نژاد سگ هاسکی به سه نوع ( سگ هاسکی سیبرینسگ آلاسکن مالاموتسگ آلاسکن هاسکی ) تقسیم بندی می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با نژاد های مختلف سگ هاسکی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

شاید علاقه مند باشید  »  بررسی نژاد های مختلف سگ هاسکی

 

 

تاریخچه سگ مالاموت آلاسکایی

سگ مالاموت آلاسکاتوسط قبیله با نام Innuit که به Mahlemuts مشهور است ، تربیت شده است. افراد این قبیله در پی آن بود که یک سگ کاری قدرتمند پرورش دهند تا در کارها کمک یار آنها باشد.

البته پرورش دادن  و تربیت سگی که سازگاری با آب و هوای ان منطقه را نداشته باشد می توانست مشکل باشد ، به خاطر همین آنها تصمیم گرفتن از سگی که متعلق به همان منطقه است ، استفاده کنند. مالاموت آب و هوای بسیار سرد و برفی دارد و مردم سگ هایی را می خواستند که بتواند سورتمه ها را روی برف بکشند و قدرت و سازگاری بالایی با آن آب و هوا داشته باشند.

در سال ۱۹۰۰ بعد از فرستادن خرس های قطبی ، سگ های مالاموت نیز به سمت آمریکا و آسیا را پیدا کرد. سگ های مالاموت در امریکا به سرعت محبوبیت بالایی کسب کردند ، که در جنگ جهانی نیز از این سگ ها بسیار استفاده شد.

 

خصوصیات فیزیکی و بدنی سگ مالاموت آلاسکایی

سگ الاسکن مالاموت شباهت بسیار زیادی به سگ های گرگی دارد بلکه شاید بتوانیم این سگ را نیز یک سگ گرگی بنامیم، ولی در این سگ اصل هیچ نسبتی با گرگ ها ندارد بلکه از نژاد این حیوان از نژاد سگ های قدیمی مناطق آلاسکا ( قسمت شمالی کانادا ) گرفته شده است. سگ مالاموت آلاسکا هیکل بزرگ و قدرت بدنی بالایی دارد و پنجه های این سگ بسیار قوی است.

سگ مالاموت آلاسکا پوست خزداری دارد که باعث می شود در سرمای سرد قطب شمال مقاوم باشد. این پوست در برابر برف و اب بسیار مقاوم بوده و یک محافظ عالی برای مالاموت آلاسکا می باشد.

این سگ در رنگ های مختلفی وجود دارد ، از سیاه گرفته تا خاکستری ، البته اغلب به صورت خال های سفید دارند. سر بزرگی دارند ، و گوش هایی ایستاده. دم سگ الاسکن مالاموت  به صورت خمیده و خز دار است.

 

خصوصیات رفتاری و ویژگی های سگ مالاموت آلاسکایی

سگ آلاسکن مالاموت یک نژاد باهوش است و به راحتی می توان این سگ را پرورش داد و با آن کنار آمد. آن ها در ابتدا توسط مردم قبیله Innuit به عنوان یک سگ بارکش و کاری استفاده می شد که در آن شرایط اب وهوایی قطب شمال کار هر حیوانی نیست.

سگ مالاموت آلاسکا یک سگ مهربان و وفادار است و خود را وقف صاحب خویش می کند. این سگ ها با رفتاری که با بچه ها و دیگر حیوانات خانگی دارند بسیار محبوب هستند. میشه گفت که بچه با بازی کردن با مالاموت آلاسکا بهترین دوست خود را پیدا می کنند.

البته با توجه به گفته خیلی ها آموزش دادن این سگ خانگی در ابتدا می تواند با کندی صورت گیرد ولی اگر آموزش آن تمام شده تمام وظایف خویش را به بهترین نحو انجام خواهد داد.

شاید علاقه مند باشید  »   آشنایی یا نژاد سگ آکیتا ژاپنی و آمریکایی

 

درباره نژاد سگ آلاسکن مالاموت

مالاموت آلاسکا یک نوع از نژاد های سگ کاری می باشد که در صورت مهاجرت مردم آسیا با قطب شما به آسیا راه پیدا کرد. این سفر ها بین آسیا و قطب شما سابقه هزاران ساله دارد که باعث تبادل نژادهای مختلفی شده است. ( مثال : نژاد سگ گرینلند میباشد که در این سفرها در منطقه نزدیک کانادا بجود آمد. ) و همچنین سگ های کاری بسیاری در این سفرها در قطب شما پرورش یافت.

در قطب شما سگ های بومی به دلیل سازگاری با شرایط آب و هوایی آنجا به سرعت پرورش یافت و سگ مالاموت آلاسکا یکی از محبوب ترین و متنوع ترین نژاد سگ در قطب شما و کشورهای اروپایی می باشد.

 

حقایقی جالب در مورد سگ مالاموت آلاسکایی

سگ های مالاموت به صورت کلی سرعت کمی در مسابقه های دو طولانی مدت ، نسبت به دیگر سگ های کوچکتر از خود دارند. یکی از نقاط ضعف مالاموت آلاسکا سرعت کم این سگ در مسافت های طولانی می باشد.

سگ مالاموت یکی از خالص ترین نژاد ها می باشد. روحیه مهربان و دوستانه این سگ مانع از انتخاب این حیوان به عنوان سگ نگهبان می شود.

اگر یک صاحب سگ نمی تواند با سگ خود ارتباط برقرار کند بهتر است که آن سگ را عوض کند.

نژاد سگ مالاموت آلاسکا یک نژاد خالص است که به چند صد سال پیش برمی گردد. این سگ ها دوست دارند که در طبیعت زندگی کنند و ممکن است که با محیط های تجاری و شهری چنان سازگاری نداشته باشند.

منبع : Animal Wised

شناسنامه
سگ مالاموت آلاسکایی
موضوع مقاله
سگ مالاموت آلاسکایی
توضیحات کوتاه
سگ آلاسکن مالاموت یک از نژاد های سگ هاسکی مالاموت می باشد. مالاموت آلاسکا یک سگ بسیار قوی و زیبا است. سگ آلاسکن دارای مشخصات خاص و قیمت بالایی دارند.
نویسنده
انتشار دهنده
هاپ میو hopmeow

هاپ میو

میلاد رحیمی، دانشجوی پیراپزشکی رشته Hit هستم. به دلیل علاقه ای زیادم به پت ها، چندین سال است که در زمینه نگهداری و تربیت نژادهای مختلف سگ و گربه مطالعه می کنم. دوست دارم که در این حوزه کمک یار شما باشم.

این نوشته 6 نظر دارد

 1. سلام ممنون از مطالب خوبتون.
  من از آنجایی که اطلاع دارم می دونم که سگ مالاموتآلاسکا نیز یک نوع سگ از نو سگ های هاسکی است.
  ولی این مالاموت از هاسگی قوی تره.

 2. مقاله بسیار زیبایی در مورد نژاد مالاموت بود.
  فقط در مورد سایز سگ های نر و ماده–طول عمر آنها و همچنین شرایط نگهداری از آنها در خانه بیشتر توضیح بدید (به علت داشتن انرژی بالا برای خانه های کوچک مناسب نیست– و همچنین ریزش موی این نژاد هم زیاده و باید هر روز بدنش برس کشیده بشه )
  همچنین چون این سگ در نزدیکی انسان ها نگهداری میشه ،باید به بیماری های شایع در این نژاد هم پرداخته بشه و مشکلات سلامتی این سگ کامل تشریح بشه.
  در همه مقاله ها اگر این بخش ها گنجانده بشه ،شکل علمی تری به خودش میگیره
  و افرادی که میخوان این سگ ها رو نگهداری کنن.بهتر میتونن اطلاعات لازم رو کسب کنن

  ممنون از ادمین عزیز و سایت مفیدتون

  1. بله بزودی یک جدول برای این سگ مالاموت نیز آماده می کنیم تا مطالبمون کامل بشه.
   ممنون از محسن عزیز

 3. خواهش نظر لطفتونه

 4. خیلی ممنون من فک می گردم که مالاموت الاسکا با هاسکی مالاموت فرق دارند ولی در اصل هردو یک نژادن و فقط اسم های مختلفی دارند درسته؟

  1. با سلام بر امیر عزیز
   کاملا درسته
   سگ هاسکی مالاموت دقیقا همان سگ مالاموت آلاسکا هستش و به خاطر محبوبیت نام هاسکی، نام هاسکی مالاموت روی این سگ گذاشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید